Jackson Elliot

3. 8. 2022

Podle několik let starého příspěvku na webových stránkách Americké knihovnické asociace (ALA) by knihovníci měli „propašovat“ pro-LGBT poselství do konzervativních komunit.

„Pracujete v knihovně v malé, venkovské, konzervativní komunitě? Jste tam pracovníkem v první linii, bez manažerských nebo administrativních pravomocí? Přáli byste si udělat více pro to, aby vaše knihovna měla více inkluzního obsahu komunity LGBTQIA++, ale setkáváte se s odporem?“ píše se v článku o měsíci knihy pro LGBT.

Autorka příspěvku Tess Goldwasserová dále radí knihovníkům bez administrativních pravomocí, jak do knihoven dostat pro-LGBT sdělení.

Goldwaterová, marylandská knihovnice, byla původně uvedena jako autorka příspěvku, ale ALA její jméno v roce 2019 odstranila.

ALA je největší knihovnická asociace na světě. Má více než 58 000 členů, mezi něž patří knihovníci, pracovníci knihoven, správci knihoven a další.

Pokud místní vedoucí pracovníci nepropagují LGBT materiály, měli by o nich knihovníci dětem i tak vyprávět, napsala Goldwasserová.

„Tak [zatím] neděláte Drag Queen Storytime, ale pravděpodobně děláte Regular Old Storytime, že? Zkuste do svých současných programů ‚propašovat‘ inkluzní sdělení,“ napsala.

Pokud kniha neobsahuje LGBT postavy, knihovník by je mohl přidat, navrhla Goldwasserová. Knihovník, který čte dětem, by mohl nahradit „Mámu medvědici“ a „Tátu medvěda“ slovy „Táta medvěda“ a „Táta medvěda“. Pokud není pohlaví postavy uvedeno, měli by ho knihovníci „změnit“.

„Je pravděpodobné, že si toho děti a rodiny ani nevšimnou, ale pro rodinu stejného pohlaví nebo dítě bez pohlavní příslušnosti, které si toho všimne, to bude opravdu hodně znamenat, když bude vědět, že jim knihovník kryje záda,“ napsala Goldwasserová.

Místa veřejných setkání

Pokud se knihovna brání pro-LGBT programům, měli by knihovníci každoročně žádat o vystavení pro-LGBT knih, napsala Goldwasserová. Po nějakém čase by knihovna nakonec mohla souhlasit.

Pokud vedení nechce provozovat vlastní pro-LGBT programy, měli by knihovníci pozvat LGBT skupiny, aby pořádaly setkání v prostorách pro veřejná setkání knihovny, dodala.

„Oslovte skupiny, jako je místní pobočka PFLAG nebo studentské skupiny LGBT na místních školách, a dejte jim vědět, že mohou pořádat setkání a programy ve vaší knihovně,“ navrhla Goldwasserová.

Knihovníci by podle ní měli obcházet vedení knihoven a žádat akviziční specialisty o pro-LGBT knihy, které vyhrály ocenění.

Pokud někdo zpochybní zařazení pro-LGBT knih, měli by knihovníci svůj výběr „důrazně obhájit“, poradila Goldwasserová.

„Buďte připraveni vyslechnout stížnost a v klidu odpovědět s tím, že vaše knihovna nakupuje knihy pro všechny členy vaší komunity a že jim rádi pomůžete najít jiné knihy, které jsou více podle jejich vkusu,“ napsala.

Většinou lidé, kteří takovou odpověď dostanou, jdou dál, dodala.

Odpor proti „cenzuře“

K doplňování knih podporujících LGBT do knihoven vybízejí i další části webových stránek ALA. Jedna z výzev k věnování darů označuje odpor vůči těmto knihám za „cenzuru“.

„Nikdy předtím Úřad ALA pro intelektuální svobodu nezaznamenal více pokusů o cenzuru, ani knihovny nezažily tolik útoků na svobodu čtení,“ píše se na stránce.

„Po celé zemi se lidé pokoušejí zakázat knihy, které dávají prostor životním zkušenostem černochů, domorodců, barevných obyvatel a LGBTQIA+ osob.“

Kulatý stůl ALA pro gaye, lesby, bisexuály a transsexuály také navrhl příručku, aby knihovníci nabízeli dětem pro-LGBT knihy. „Školní knihovny jsou obzvláště důležité; dospívající se ptají na svou sexualitu a identitu a potřebují přívětivé místo; děti a dospívající potřebují vidět sebe sama zastoupené v knihách ve škole i ve veřejné knihovně.“

Stejná příručka doporučuje, aby knihovníci poskytovali anonymitu lidem, kteří pochybují o své sexualitě. „Lidé, kteří jsou ‚ve skrytu‘ nebo pochybují, často potřebují informační zdroje nejvíce, proto je nezbytné zajistit bezpečný a anonymní přístup, aniž by je někdo odsuzoval,“ uvádí se v pokynech.

Dobré knihovny by měly mít materiály o LGBT určené pro všechny věkové kategorie, navrhuje příručka. „Dobrá knihovní sbírka bude obsahovat beletrii i literaturu faktu, informační i zábavné materiály, grafické romány, audioknihy, videa atd. pro LGBT uživatele knihoven všech věkových kategorií.“

Překlad původního článku americké redakce: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí
Trump přežil pokus o atentát. Shrnutí událostí

Trump byl lehce postřelen do ucha při pokusu o atentát na předvolebním mítinku. Zemřel návštěvník a střelec byl zlikvidován.

4 stoické principy, jak obstát ve světě
4 stoické principy, jak obstát ve světě

Senecovy dopisy inspirovaly miliony lidí, aby si vypěstovali vyrovnanost a žili skvělý život uprostřed trápení a nejistot.

Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny
Shromáždění ve Washingtonu vyzývá k ukončení 25 let trvajícího pronásledování Falun Gongu ze strany Komunistické strany Číny

Američtí politici a vedoucí lidskoprávní osobnosti odsoudili zvěrstva komunistického režimu v oblasti lidských práv, včetně násilného odebírání orgánů.

Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute
Vliv počasí na obnovitelné zdroje aneb co je to Dunkelflaute

Obnovitelné zdroje energie jsou závislé na počasí. Mraky nebo bezvětří způsobí, že větrná a solární zařízení produkují málo energie nebo vůbec žádnou. Tento problém se popisuje německým termínem „dunkelflaute“. Jak nahradit výpadek?

Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději
Ani válka nezastíní návrat k tradiční kráse a ženskosti. Tatiana z Ukrajiny inspiruje výrobou kabelek k naději

Ve společnosti se často diskutuje o roli mužů a žen, přičemž tradiční vnímání mužské a ženské identity prochází výraznými změnami, které ovlivňují i vztahy.