Bill Pan

9. 8. 2022

Spojené státy pošlou dalších 4,5 miliardy dolarů na pomoc ukrajinské vládě, oznámila v pondělí americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID).

Ukrajina, která se téměř půl roku brání ruským útokům, by měla dle USAID obdržet první platbu ve výši 3 miliard dolarů, ze slíbených 4,5 miliardy, ještě tento měsíc.

Po úplném vyplacení celého objemu dosáhne celková částka americké pomoci Ukrajině 8,5 miliardy dolarů.

„Tyto finanční prostředky poskytnuté Spojenými státy prostřednictvím Světové banky umožňují ukrajinské vládě udržet základní fungování pro její obyvatele, včetně sociální a finanční pomoci Ukrajincům, kteří byli od začátku války uvrženi do chudoby, dětem se zdravotním postižením a vysídleným osobám,“ uvedla agentura.

Krátce po oznámení USAID uvedlo americké ministerstvo obrany, že rovněž poskytne další „bezpečnostní pomoc“ v hodnotě 1 miliardy dolarů, aby pomohlo Ukrajině pokrýt její „kritické bezpečnostní a obranné potřeby“.

Tento balíček podle Pentagonu poskytuje „značné množství dodatečné munice, zbraní a vybavení“, které Ukrajinci potřebují ve svém válečném úsilí. Konkrétně zahrnuje mimo jiné 75 000 kusů dělostřelecké munice, 20 000 kusů minometné munice, 1 000 střel Javelin a stovky protipancéřových zbraní AT4.

„Celkově se Spojené státy zavázaly od počátku Bidenovy administrativy poskytnout Ukrajině přibližně 9,8 miliardy dolarů v bezpečnostní pomoci,“ sdělil Pentagon.

Oznámení přicházejí v souvislosti s otázkami kolem dokumentu CBS „Arming Ukraine“ (Vyzbrojování Ukrajiny) o vojenské pomoci Ukrajině. Dokument ve svém původním vydání 4. srpna konstatuje, že většina dodávek zbraní se na cestě do obléhané východoevropské země ztratila.

Dokument původně obsahoval citát Jonase Ohmana, švédsko-litevského novináře a zakladatele proukrajinské neziskové organizace Blue-Yellow. Ten ve filmu říká, že na ukrajinskou frontu se nakonec dostalo jen asi 30 procent západních dodávek zbraní.

„Všechny tyhle věci jdou přes hranice a pak se jakože něco stane, a 30 procent se možná dostane na místo určení,“ říká Ohman ve filmu. Jeho citace se objevila také v článku CBS, který dokument doprovází.

Republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová sdílela původní článek CBS na Twitteru a uvedla: „Toto je jeden z důvodů, proč jsem hlasovala NE. Nikdy nešlo o ukrajinský lid.“ V květnu se Greeneová připojila k 56 dalším republikánům ve Sněmovně reprezentantů a hlasovala proti balíčku pomoci Ukrajině ve výši 39,8 miliardy dolarů.

O víkendu CBS tento citát z filmu vystřihla s tím, že dodávky se od dubnového natáčení „zlepšily“.

„Náš dokument aktualizujeme tak, aby odrážel tyto nové informace, a odvysíláme ho později,“ uvedla CBS a aktualizovala také článek.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.