V dnešní době nám lidem vládnou informace. Nejprve chodíme do školy a vzděláváme se. Neustále se o něčem informujeme, abychom mohli racionálně proplout všemi možnými situacemi a k tomu získali znalosti, které nám pomohou. Většinou usedneme k počítači – nebo i v poklusu k chytrému mobilu – zadáme téma a už se „googlí“. Výsledek vyběhne většinou za pár vteřin. Na to jsme zvyklí.

Nevíme pouze, že Google je tak mocný, že před námi „skrývá“ další vyhledávací systémy. O většině z nich prostě ani nevíme, že existují.

Ve skutečnosti existuje spousta skvělých vyhledávačů, které se specializují na knihy, vědu a další chytré informace. Ti, kdo studují, píšou diplomovou práci, shánějí on-line knížky nebo jsou prostě jen zvídaví, si mohou uložit užitečné odkazy, na kterých vyhledají své tolik kýžené informace a potřebné materiály.

Poznejte seznam stránek, o kterých jste možná nikdy neslyšeli:

Refseek.com – vyhledávač akademických zdrojů. Více než miliarda zdrojů: encyklopedie, monografie, časopisy.

Worldcat.org – hledání obsahu 20 tisíc světových knihoven. Zjistíte, kde je nejbližší vzácná kniha, kterou potřebujete.

https://link.springer.com – poskytuje badatelům a výzkumníkům přístup k milionům vědeckých dokumentů z časopisů, článků, knih, edičních řad, protokolů, referenčních prací a sborníků.

Bioline.org.br je knihovna vědeckých časopisů o biovědách publikovaných v rozvojových zemích.

Bioline International je neziskové vědecké vydavatelské družstvo, které se zavázalo poskytovat otevřený přístup ke kvalitním vědeckým časopisům vydávaným v rozvojových zemích. Cílem BI je snížit mezeru ve znalostech v linii z jihu na sever a je zásadní pro globální pochopení zdraví (tropická medicína, infekční nemoci, epidemiologie, nově vznikající nemoci), biodiverzity, životního prostředí, ochrany a mezinárodního rozvoje.

Repec.org – dobrovolníci ze 102 zemí shromáždili téměř 4 miliony publikací o ekonomii a příbuzných vědách. RePEc je zcela založen na příspěvcích dobrovolníků: správců archivů RePEc, redaktorů v NEP a MPRA a těch, kteří provozují různé služby RePEc. Pokud se chcete zapojit, podívejte se na dobrovolnické příležitosti nebo kontaktujte kteréhokoli člena týmu RePEc.

Většinou usedneme k počítači – nebo i v poklusu k chytrému mobilu – zadáme téma a už se „googlí“. (Tofros.com/Pexels)

Projekt ArchEc zajišťuje dlouhodobou archivaci šablon RePEc a fulltextových souborů s podporou Fondation Banque de France. RePEc vzešel ze skupiny NetEc, vytvořené v roce 1992, která získala podporu pro svůj projekt WoPEc v letech 1996–⁠1999 Společným výborem pro informační systémy (JISC) Rady pro financování vysokého školství Spojeného království v rámci svého programu elektronických knihoven (eLib). RePEc byl vytvořen v červnu 1997, aby decentralizoval práci vykonávanou WoPEc a učinil ji tak nezávislou na potřebách grantů. RePEc pak zaručeně zůstane zdarma pro všechny strany.

Science.gov je americký státní vyhledávač. Prohledává více než 60 databází a více než 2 200 vědeckých webových stránek, aby uživatelům poskytla přístup k více než 200 milionům stránek spolehlivých federálních vědeckých informací, včetně výsledků výzkumu a vývoje.

Pdfdrive.com je největší vyhledávač souborů PDF, stránka pro bezplatné stažení knih ve formátu PDF. Nabízeno je více než 225 milionů jmen.

„K dnešnímu dni pro vás má 79 379 192 e-knih ke stažení zdarma. Žádné otravné reklamy, žádné limity stahování, užijte si to a nezapomeňte si přidat do záložek a sdílet lásku,“ uvádí tyto štědré stránky.

Base-search.net je jedním z silných vyhledávacích stránek pro texty akademického výzkumu. Více než 100 milionů vědeckých dokumentů, 70 % z nich je zdarma.

BASE je jedním z nejobjemnějších světových vyhledávačů, zejména pro akademické webové zdroje. Poskytuje více než 240 milionů dokumentů od více než 8 000 poskytovatelů obsahu. K úplným textům asi 60 % indexovaných dokumentů máte přístup zdarma (otevřený přístup). BASE provozuje Univerzitní knihovna Bielefeld.

Indexuje metadata všech druhů akademicky relevantních zdrojů – časopisů, institucionálních repozitářů, digitálních sbírek atd. – které poskytují rozhraní OAI a využívají OAI-PMH pro poskytování svého obsahu.

Index je neustále vylepšován integrací dalších zdrojů/poskytovatelů obsahu. Pracuje na několika nových funkcích, jako je nárokovací služba pro autory v rámci projektu ORCID DE.

Takže pro zvídavé, hledající a vzdělávající se jsou připraveny také tyto stránky. Dopřejte si bohatou možnost vyhledávání, obohacení svých vědomostí a duševního vlastnictví.