TÉMA: Diskuse o významu rodiny a manželství

Vláda ve středu 24. srpna zaujala neutrální stanovisko k návrhu skupiny poslanců k ústavní ochraně manželství jako svazku muže a ženy. „Odpovídá to našemu postoji, který jsme opakovaně deklarovali, že u těchto otázek, které se týkají hodnot a etiky, ponecháváme na každém poslanci i členu vlády, jaké má k tomu stanovisko na základě hodnot, víry a věcí, kterým věří,“ vysvětlil podle ČTK premiér Petr Fiala po zasedání vlády.

Návrh na úpravu listiny základních práv a svobod podala skupina pěti desítek poslanců z vládních KDU-ČSL, ODS a TOP 09 a z opozičních ANO a SPD, v čele s Markem Výborným (KDU-ČSL). Více…

Neutrální postoj vlády vítají jako „skvělou zprávu“ mj. zastánci ústavní ochrany ze spolku Aliance pro rodinu, a to zejména proto, že tím bude podle jejich názoru posíleno právo dětí na to, znát oba své biologické rodiče. Vláda svým neutrálním postojem „upřednostnila svobodu každého zákonodárce rozhodnout se při hlasování podle svého svědomí a nikoli podle stranické direktivy“, uvedla ve čtvrtek předsedkyně aliance Jana Jochová v e-mailovém vyjádření.

Proti ústavní ochraně manželství jako svazku muže a ženy jsou naopak zástupci Pirátské strany. „Snaha některých poslanců zakotvit manželství jako výlučně sňatek muže a ženy je v dnešní době už opravdu zcela přitažená za vlasy. … Je to prostě jen snaha nás o něco víc zatáhnout do skomírajícího světa konzervatismu maďarského střihu,“ uvedl na svém facebookovém profilu Ivan Bartoš.

„Rádi bychom podotkli, že jen a pouze ze spojení muže a ženy vznikají děti a ty rozhodně společnost ke skomírání nevedou. Ale biologii už zjevně levicoví progresivisté neberou vážně,“ odpověděla na výrok Ivana Bartoše v e-mailovém prohlášení Jana Jochová.

Vláda se k navrhovanému kroku vyjádřila neutrálně již v minulosti. Aby ústavní ochrana manželství jako svazku muže a ženy byla schválena, s úpravou musí souhlasit třípětinová většina poslanců a senátorů.

Jiná skupina poslanců včele s Piráty naopak usiluje o změnu občanského zákoníku, který by nově obsahoval možnost uzavírání manželství lidmi stejného pohlaví. Také v tomto případě se vláda k návrhu staví neutrálně.