Reportáž byla neobjektivní, obhajovala stejnopohlavní manželství a zesměšňovala názory opozice, rozhodla RRTV.

Již třetí stížnost Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) na obsah České televize, který podle ní neobjektivně informoval o snahách uzákonit stejnopohlavní manželství a o jejich opozici, byla schválena na zasedání rady 9. srpna 2022. (pdf).

Rada zmiňuje, že v reportáži pořadu 168 hodin nazvané „Pro všechny“ (link na pořad zde, začátek od 15:17 min.) „byla problematika možného uzákonění manželství pro osoby stejného pohlaví prezentována nevyváženě ve prospěch uzákonění takových manželství“.

„Reportáž byla pojata způsobem, který schvalování uzákonění manželství osob stejného pohlaví představuje v pozitivním světle jako správný přístup, kdežto názory a argumenty odpůrců těchto manželství prezentuje jako zastaralé a v dnešní době nepřijatelné,“ uvádí vyjádření Rady.

Moderátorka pořadu Nora Fridrichová pořad uvádí slovy: „Manželství pro všechny, tedy i pro ženy milující ženy a muže milující muže. Skoro to vypadá, že dřív ho schválí ve Vatikánu. Gayové a lesby v Česku můžou uzavřít jen registrované partnerství bez nároku na vdovecký důchod i právní vztah k dětem. Politici uznávají, že práva je třeba posílit, když se ale řekne slovo manželství, začnou se zaklínat, jako kdyby gayové pro ně byli nějaká hrozba, přitom rozvodem u nás končí každé druhé. Manželství ale jen pro muže a ženu. V Evropě tak patříme jednoznačně na Východ mezi post-totalitní země.“

Podle Rady došlo odvysíláním reportáže k porušení ustanovení § 31 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

Česká televize tak již potřetí vystupovala v pozici aktivisty propagujícího stejnopohlavní manželství a podle Rady nyní „nezajistila, aby v tomto politicko-publicistickém pořadu bylo dbáno zásad objektivity a vyváženosti,“ kterou je toto veřejnoprávní médium vázáno.

Rada stanovila lhůtu k nápravě 7 dní ode dne doručení upozornění.

Česká televize na žádost Epoch Times o komentář odpověděla, že „upozornění RRTV České televizi zatím nebylo doručeno, proto se k němu nelze blíže vyjádřit,“ napsala 18. srpna tisková mluvčí Karolína Blinková.

Předchozí stížnost rady směrem k ČT přišla začátkem července 2021. Více…