Redakce Epoch Times

4. 9. 2022

Touha žít s dětmi normální život přiměla Marii* k řešení svých nesplacených závazků. K životní změně jí významně pomohla oddlužovací akce Milostivé léto. Vyhovění žádosti o městský byt už nestál dluh v cestě, popisuje situaci dlužníků jeden z příběhů Člověka v tísni a pokračuje:

Soužití Marie s partnerem nebylo zrovna idylické. Nedodržel ani slib, že se bude podílet na placení nájmu v Mariině městském bytě. Sama ho z dávek hmotné nouze platit ale nezvládala. Navíc se se jí v té době narodil syn, takže jít do práce nemohla. Dluh postupně narůstal, až Marie o byt přišla. Splatit bezmála sto tisíc korun bylo pro matku samoživitelku, která s dvěma dětmi bydlela následujících sedm let po azylových domech, nemožné.

„Kvůli vážné zdravotní komplikaci musel syn hned po narození na operaci a znovu, když mu byly dva roky. Vedle toho jsem neustále řešila existenční problémy, bylo toho moc. Propadala jsem se do úplné beznaděje,“ vypráví Marie, která nedala dohromady ani částku rovnající se původnímu dluhu (bez poplatků a penále), aby splnila podmínku Milostivého léta.

Pomohl jí však dárce a peníze ze sbírky SOS Milostivé léto, celkově 57 tisíci korunami. Marie se tak zbavila daleko vyššího závazku vůči městu – 149 tisíc korun (původního dluhu včetně odpuštěných poplatků a penále) – a zároveň mnohaleté překážky vyhovění žádosti o jakýkoliv městský byt.

„Musela se s dětmi často stěhovat, kvůli dojíždění do školy to pro ně bylo dost složité. Proto jsem klientce hned, jak obdržela usnesení o zastavení exekuce, pomohla s novou žádostí o městský byt. Sama už nevěřila, že by jí město někdy vyhovělo. I to se nám ale podařilo a ona je za to velmi vděčná,“ popisuje Mariina dluhová poradkyně Klára Davidová a doplňuje:

„Společně jsme také zažádaly o dávky mimořádné okamžité pomoci, aby si klientka mohla zakoupit běžné spotřebiče, s vybavením spoléháme na nábytkovou banku. Byt je dokonce v domě, kde bydlí i klientčina matka, která jí pomůže s hlídáním dětí, až začne chodit do práce.“

Na začátku spolupráce s dluhovou poradnou měla Marie nesplacené závazky přes 230 tisíc korun. Momentálně jí zbývají čtyři exekuce.

„Jeden dluh vznikl na základě rozhodčího nálezu, který již společně také řešíme. Pokud se tuto exekuci podaří zastavit, zůstane klientce závazek už „jen“ 89 tisíc korun. Aktuální vize je, že si ho poplatí srážkami ze mzdy v již přislíbeném zaměstnání,“ dodává Klára Davidová.

„Snad se mi to podaří, co nejdřív,“ doufá Marie.

* Jméno bylo pozměněno kvůli zachování anonymity klientky.

Od 1. září 2022 nastává Milostivé léto II.

Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů bez nutnosti platit náklady exekuce a vysoké úroky, dostanou druhou šanci, upozorňuje stránka justice.cz.

Milostivé léto II začalo 1. září 2022 a potrvá do 30. listopadu 2022 a je určené všem, kdo chtějí uhradit dluhy veřejnoprávním institucím, uvědomuje dlužníky Ministerstvo spravedlnosti ČR.

„Milostivé léto se bude vztahovat pouze na exekuce zahájené před 28. říjnem 2021 a na dluhy u veřejných institucí nebo státních či polostátních podniků, nelze ho uplatnit na daňové a správní exekuce, které jsou vymáhané např. celní nebo finanční správou nebo správou sociálního zabezpečení. Cílem tzv. milostivého léta je umožnit v co nejkratší době povinným (dlužníkům) učinit kroky k úplnému zastavení exekucí,“ radí ministerstvo dlužníkům, jaké kroky udělat a dále informuje:

„Co nejširší využití tzv. milostivého léta má význam pro samotné povinné, kteří se úhradou jistiny a příslušného paušálu exekutorovi zcela zbaví svého dluhu. Dále pro oprávněné (instituce), kterým tito lidé dlužili – těm bude vyplacena jistina (tedy původní dlužná částka bez penále, úroků atp.). A milostivé léto je výhodné i pro soudní exekutory, kterým bude uhrazena alespoň část nákladů exekuce, k čemuž u bezvýsledných exekucí nedochází vůbec.“

„Předpokládám, že v důsledku současné energetické krize a zvyšující se inflace je druhá vlna milostivého léta na místě. Může pomoci především těm, kteří se do akce nemohli zapojit loni. Například proto, že peněžní prostředky, se kterými mohli volně disponovat, použili na úhradu zvýšených cen za energie v souvislosti s pádem dodavatelů energií,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

„Celkový pokles počtu exekucí je přínosný nejen pro dlužníky, kteří dostanou šanci na život bez dluhů, ale současně má i velký celospolečenský význam, protože by měl vést ke snížení počtu osob pohybujících se v šedé ekonomice, a to s sebou nese i snížení nároků na sociální systém našeho státu,“ připomíná ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Hlavní změny, které nová právní úprava přináší, lze shrnout takto:

– povinní budou moci uhradit vymáhanou jistinu a paušální náhradu nákladů exekuce do 3 měsíců od účinnosti změny zákona (od 1. 9. do 30. 11. 2022)

– povinný bude nově muset ve stanovené lhůtě soudnímu exekutorovi písemně sdělit, že žádá o zahájení postupu podle právní úpravy tzv. milostivého léta

– povinný požádá soudního exekutora o sdělení výše částky, která má být uhrazena pro splnění podmínek tzv. milostivého léta, nebo o sdělení, zda tato částka již byla vymožena přede dnem nabytí účinnosti tohoto návrhu; soudní exekutor bude povinen na tuto žádost odpovědět do 15 dnů od jejího doručení

– paušální náhrada nákladů exekuce soudního exekutora v rámci tzv. milostivého léta se nově stanovila ve výši 1 500 Kč (1 815 Kč s DPH); které povinný musí uhradit spolu s jistinou

– výslovně se stanoví, v jakém rozsahu soudnímu exekutorovi náležejí náklady exekuce, o kterých bylo rozhodnuto před 1. zářím 2022 a které byly před tímto datem vymoženy. Obdobná právní úprava se týká i nákladů oprávněného.

Více na: www.justice.cz

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.