Bill Pan

3. 10. 2022

Zatímco se zastánci klimatických změn snaží spojit ničivý hurikán, který zasáhl Floridu, s globálním oteplováním způsobeným člověkem, geolog a odborník na klima Gregory Wrightstone tato tvrzení vyvrací a říká, že nejsou založena na faktech.

Wrightstone, ředitel vzdělávací organizace CO2 Coalitionodborný recenzent Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), uvedl, že jeho vlastní rodina žijící ve městě Wimauma vzdáleném asi 32 km jižně od Tampy, se kvůli hurikánu Ian bude evakuovat do Georgie. Ian dorazil minulý týden ve středu k západnímu pobřeží Floridy jako hurikán 4. kategorie a zanechal za sebou spoušť a několik desítek mrtvých.

„Když hurikán Ian nabíral na síle, psal jsem zrovna komentář o tom, jak klidná byla do té doby letošní hurikánová sezóna. A pak mě zasáhl,“ řekl Wrightstone pro NTD News a dodal, že tuto zkušenost považuje za „ironickou“. Přesto poznamenal, že data satelitních záznamů ukazují, že počet atlantických bouří za posledních 40 let klesl.

„S jistotou víme, že počet hurikánů se nezvyšuje a lze pozorovat mírný pokles,“ řekl Wrightstone pro NTD. „A ve skutečnosti s tím souhlasí i Mezivládní panel pro změnu klimatu. Uvádí, že neexistují žádné důkazy, které by ukazovaly na nárůst počtu hurikánů. Zatím ale netvrdí, že došlo k poklesu.“

Podle shrnutí poslední hodnotící zprávy IPCC, které vypracoval americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), nejen že od doby nasazení satelitů dochází k poklesu počtu hurikánů v Atlantiku, ale také od konce 19. století nedošlo k výraznému nárůstu velkých bouří kategorie 3 až 5.

Statisticky nevýznamné

Na otázku, zda existují nějaké údaje, které by svědčily o rozšířené představě, že teplejší oceány způsobují silnější hurikány, Wrightstone odpověděl, že i když oteplení může způsobit, že bouře budou o něco silnější, změna účinků je příliš malá na to, aby byly statisticky významné.

Wrightstone poukázal na práci Christophera W. Landsea, který vede program analýzy a předpovědi tropů v Národním centru pro hurikány v Miami. Podle Landsea oteplení oceánu o 0,5 °C pravděpodobně způsobilo, že hurikány zesílily asi o 1 %, což znamená, že u již tak silné bouře, jako je hurikán Katrina, který v roce 2005 zpustošil New Orleans, by teplejší oceán přidal k větru Katriny o rychlosti 272 km/h asi 3 km/h.

„Změna maximálních rychlostí větrů o 2–3 km/h u silných hurikánů v důsledku globálního oteplování způsobeného člověkem je tak nepatrná, že ji nelze změřit našimi dnes dostupnými leteckými a satelitními technologiemi, které jsou u velkých hurikánů přesné jen asi v řádu 16 km/h,“ napsal Landsea v roce 2011.

Wrightstone je v tomto s Landseaem za jedno. „Nemyslím si, že kdyby hurikán Ian dorazil na pobřeží, že byste mohli poznat rozdíl mezi 245 a 243 km/h,“ řekl. „Je to tak malý rozdíl, že to ani nemůžete změřit.“

Pokud jde o to, co způsobuje oteplování Země, Wrightstone řekl, že není dostatek důkazů, které by prokázaly, že to lze přičíst výhradně lidské činnosti.

„Nevíme, nakolik je to způsobeno člověkem. Od roku 1900 se Země oteplila o něco méně než 1 °C. To pro mě není příliš znepokojivé. A to je veškeré oteplení, které jsme zaznamenali,“ řekl pro NTD. „Vraťme se o 10 000 let zpět. Od té doby bylo devět dalších trendů oteplování podobných tomu, které máme dnes. Pět z těchto devíti mělo vyšší míru oteplování, než jakou jsme zaznamenali ve 20. století.“

„Takže vyvozovat závěr z toho, že zvyšování CO2 je příčinou tohoto oteplování, prostě nemá oporu v datech,“ pokračoval. „Souhlasíme s tím, že CO2 je skleníkový plyn a má určitý vliv na oteplování, ale vidíme, že ho IPCC a klimatický průmyslový komplex zcela přeceňují.“

Poté, co hurikán Ian zeslábl na tropickou bouři a opustil Floridu, nabral v pátek na síle podruhé a  udeřil na pevnině v Jižní Karolíně opět ve formě hurikánu (ale nižší kategorie) o síle rychlosti větru 126 km/h.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.