Aldgra Fredly

5. 10. 2022

Spojené státy a Japonsko provedly v úterý v reakci na testovací odpal balistické rakety Severní Koreou nad Japonskem společné cvičení s nasazením stíhaček. Jižní Korea dnes reagovala také odpálením testovacích raket.

Cvičení se konalo ve vzdušném prostoru západně od japonského ostrova Kjúšú a zúčastnilo se ho osm japonských stíhaček a čtyři americké stíhačky, sdělil japonský štáb.

Ve svém prohlášení (pdf) japonský štáb uvedl, že bezpečnostní situace v okolí Japonska se stává „stále vážnější“, a to s odvoláním se na testovací odpálení balistické rakety Severní Koreou, která v úterý brzy ráno přeletěla nad Japonskem.

„Cvičení potvrdí připravenost japonských a amerických sil, ukáže pevné odhodlání Japonska a Spojených států vypořádat se s jakoukoli situací a dále posílí odstrašující účinek japonsko-americké aliance,“ píše se dále v prohlášení.

Generál Kodži Jamazaki, náčelník japonského generálního štábu, se v úterý v Tokiu setkal s velitelem amerického velitelství pro Indopacifik admirálem Johnem Aquilinem, aby projednali „konkrétní iniciativy“ pro americko-japonskou spolupráci s cílem zajistit stabilitu v regionu.

Ve stejný den americké síly rovněž provedly bilaterální cvičení s jihokorejskou armádou.

Severní Korea v úterý poprvé po pěti letech odpálila balistickou raketu nad Japonskem, což přimělo japonskou vládu aktivovat systém nouzového varování, který varoval obyvatele několika regionů, aby se ukryli.

Agentura Kjódó News informovala o vyjádření japonského ministra obrany Jasukazu Hamady, který uvedl, že raketa uletěla 4 600 kilometrů ve výšce 1 000 kilometrů, což je nejdelší dolet, který Severní Korea dosud realizovala.

Kišida mluvil s Bidenem

Japonský premiér Fumio Kišida po odpálení rakety volal americkému prezidentovi Joe Bidenovi a informoval jej, že severokorejský raketový test v souvislosti s destabilizací regionu „v nevyšší možné míře“ odsoudil.

Bílý dům uvedl, že obě strany se shodli na tom, že odpálení rakety „představuje nebezpečí pro japonský lid, destabilizuje region a je jasným porušením rezolucí Rady bezpečnosti OSN“.

Oba představitelé se dohodli, že budou úzce koordinovat svou „okamžitou i dlouhodobější reakci bilaterálně, trilaterálně s [Jižní Koreou] a s mezinárodním společenstvím“, sdělil Bílý dům.

Jižní Korea a americká armáda dnes ráno v reakci na včerejší severokorejský test vypálily čtyři rakety krátkého doletu do moře u východního pobřeží země, aby předvedly své „odstrašující a dynamické úderné schopnosti“.

„Náš závazek k obraně Korejské republiky a Japonska zůstává neoblomný,“ uvedlo ve svém prohlášení americké velitelství pro Indopacifik.

Překlad původního článku: J. S.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé
Distributoři elektřiny chtějí kvůli fotovoltaice navýšit poplatky všem odběratelům. Kritici to považují za nespravedlivé

Distributoři by rádi viděli, aby se na rozvoji sítí uzpůsobené obnovitelným zdrojům podílel každý, bez ohledu na to, jaké nároky na síť vytváří. ERÚ a další odborníci však tento model považují za nespravedlivý pro ty, kdo fotovoltaiku nevlastní.

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku
Špičkoví hudebníci zahájí Procházky uměním koncertem v Trojském zámku

V nádherných prostorách velkého sálu Trojského zámku odstartují mistři barokní hudby další ročník koncertních vystoupení projektu Procházek uměním, které založila první dáma české violy, virtuoska Jitka Hosprová.