Zdenka Danková

27. 10. 2022

ČR: Ministerstvo zdravotnictví navrhlo zlepšit podporu cílenou na zdravotně znevýhodněné osoby. Vládní návrh zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením je pomocí, která reaguje zejména na současný růst cen nejen energií. Součástí balíčku je například zvýšení příspěvku na mobilitu nebo úprava příspěvků na zvláštní pomůcky.

Podle ministra Vlastimila Válka by více než čtvrt milionu handicapovaných mohlo čerpat vyšší příspěvek na mobilitu. Místo původních 550,- to bude nově 900 korun.

„Nemůžeme zapomínat na handicapované občany nebo občany se speciálními potřebami, které může aktuální situace přivádět do nejistoty, že si nebudou moci dovolit pomůcky, které pro ně byly dříve samozřejmostí,“ sdělil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Podle ministra má vládní návrh vypracovaný Ministerstvem práce a sociálních věcí právě takovýmto osobám pomoci. Válek je rád, že jej vláda schválila, a doufá, „že parlamentem projde co nejrychleji, aby o nově navýšené příspěvky mohli občané žádat co nejdříve“.

Příspěvek na mobilitu i na dietní stravu bude také zvýšen

„Součástí balíčku podpory je zvýšení příspěvku na mobilitu se zdravotním znevýhodněním, který současně činí 550 Kč a pobírá jej přibližně 260 tisíc osob. Nově příspěvek vzroste o 350 Kč na 900 Kč,“ uvedl odbor komunikace s veřejností MZ.

„Z balíčku bude možné čerpat i finanční prostředky na zvláštní pomůcku: zdvihací/zvedací plošiny v důsledku vysoké inflace, růstu cen energií či nedostatku surovin. Vládním návrhem dojde ke zvýšení maximálního příspěvku o 100 tisíc korun ze stávajících 400 tisíc korun,“ doplňuje Mgr. Ondřej Jakob, ředitel odboru komunikace s veřejností.

Návrh zákona umožní i zvýšení přiznané částky příspěvku na živobytí osoby z důvodu nákladného dietního stravování, a to každý měsíc.

„V důsledku zdražování potravin se budou částky jednorázově valorizovat o 9,5 procenta,“ dodává odbor komunikace a připomíná, že „tento nárok na zvýšenou částku příspěvku vzniká na základě doporučení příslušného obvodního lékaře“.

Poslanecká sněmovna schválila formou pozměňovacího návrhu i příspěvek na mobilitu pro osoby, které využívají po celý kalendářní měsíc zdravotnické prostředky pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii nebo domácí plicní ventilaci – částka činí 2 900 Kč, uzavírá zpráva odboru MZ.

Návrh zákona nyní míří do Senátu Parlamentu České republiky.

Přečtěte si také

Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli
Odborníci poukazují na selhání New York Times ve zpravodajství o Izraeli

Dlouhodobá neobjektivita novin při informování o Izraeli a židovských otázkách se podle odborníků zhoršila s přílivem mladých uvědomělých „woke“...

Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou
Nové vzdělávací programy vytvářejí aktivisté a neziskovky financované miliardáři a bankou

Co se tedy mají žáci naučit a kdo revizi vzdělávacích programů dlouhodobě připravoval? Bylo to ministerstvo školství nebo již moc výkonnou ovládají neziskovky? Kdo to všechno platí? Na tyto otázky odpovídám v následující analýze.

„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz
„Hlavy z písku ven!“ Archa 21 otevírá post-covidový diskurz

Tým Archy 21 pořádal setkání známých osobností a veřejnosti, které má být „první z řady akcí k občanskému poučení a posílení z covidové krize“. Řečníci zavzpomínali na tehdejší události...

Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra
Zásobování energií budoucnosti: Jaderná fúze dosahuje teplot slunečního jádra

Jaderná fúze je považována za ideální způsob výroby energie, ale navzdory velkému počtu výzkumných projektů se zdá, že její realizace je vzdálena ještě 50 let. Současný průlom je také charakterizován tím, že „je před námi ještě hodně práce“.

„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků
„Alarmující“. Nikotin užívá polovina mladých do 24 let. Roste obliba elektronických cigaret a nikotinových sáčků

Nikotin užívá třetina Čechů starších 15 let, přičemž mezi mladými ve věku 15–24 let jde o 50 procent osob. Stabilně roste také oblíbenost ochucených elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Vyplývá to z průzkumu NAUTA, který každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav.