Joseph Lord Juraj Skovajsa

a 29. 11. 2022

Demokraté se chystají na nabité tři týdny posledního zasedání 117. kongresu, na kterém budou zvažovat řadu legislativních záměrů, protože v lednu jejich strana přijde o kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů a tedy schvalování zákonů bude komplikovanější než nyní. Většina v Senátu demokratům po listopadových volbách zůstala.

Zde jsou některé návrhy zákonů, u nichž se očekává, že by během posledního zasedání mohly být přijaty nebo by v jejich projednávání mohlo dojít k nějakému pokroku.

Návrh zákona o manželství osob stejného pohlaví

Návrh zákona pojmenovaný Respect for Marriage Act je jednou z největších priorit demokratů. Jde o legislativu umožňující sňatky osob stejného pohlaví či rozdílné rasy.

Odborníci na občanská práva návrh kritizují za to, že vážně poškozuje náboženské svobody. I když došlo díky rozpravě k ochraně pastorů, rabínů a dalších v případě, že takový obřad odmítnou vykonat, stále by mohli být terčem postihů náboženské školy, neziskovky či podnikatelé, kteří odmítnou vyhovět požadavkům stejnopohlavních párů.

Ve Sněmovně reprezentantů návrh prošel téměř výhradně po demokratické linii již v červenci. Nyní je v Senátu, kde prošel už prvním čtením a očekává se, že ve čtvrtek se o něm bude hlasovat.

Zatím má návrh podporu i 12 republikánských senátorů, díky kterým prošel do prvního čtení. Pokud budou hlasovat všichni pro, návrh bude přijatý.

Zákaz útočných zbraní

I když letos po masové střelbě v texaském Uvalde, při níž zemřelo 19 dětí a dva dospělí, schválil Kongres balíček zákonů zpřísňujících některá pravidla týkající se zbraní (např. prověrky či omezení pořízení zbraní pro usvědčené z domácího násilí), prezidentu Bidenovi a některým demokratům tato omezení nestačí.

Chtějí prosadit zákaz tzv. „útočných zbraní“ – termín, který zastánci omezení zbraní obvykle používají pro poloautomatické útočné pušky. Mnozí se však snaží tento pojem jednoznačně definovat, aby nedocházelo k různým výkladům.

Obranný rozpočet

I když by se mohlo zdát, že jde pouze o rozpočet pro financování armády, na kterém mají zájem všichni, klíčový spor ohledně návrhu zákona se týká požadavku demokratického senátora Joea Manchina zakomponovat do něj legislativu měnící požadavky na povolování těžby fosilních paliv – požadavku, který lídr demokratické většiny Schumer slíbil Manchinovi za jeho hlasování pro výdajový balík Inflation Reduction Act.

Za normálních okolností by možnost přijetí reformy povolenek vyhovovala zájmům republikánských senátorů, kteří právě takové reformy dlouhodobě prosazují. Republikáni však naznačili, že žádné takové opatření coby součást povinně schvalované rozpočtové rezoluce nepodpoří, navíc za okolností, že by tím poskytli podporu zákulisních dohod demokratů.

Ukončení dluhového stropu

Dluhový strop je důležitým bodem sporu už dlouho. V současné době o jeho odstranění usilují demokraté.

Ministerstvo financí si může půjčovat peníze na americký vrub nad dluhový strop, ale pouze se souhlasem Kongresu, který posunutí stropu schvaluje. Protože ministerstvo financí tohoto limitu pravidelně dosahuje, musí čas od času Kongres další půjčky schválit. Současná výše amerického národního dluhu je přes 31 bilionů dolarů.

Nezvýšení dluhového stropu by ale mělo katastrofální dopady. Platební neschopnost Spojených států by připravila americký dolar o jeho hodnotu a federální vláda by nemohla financovat svůj chod. Republikáni dlouhodobě varují před nebezpečím pravidelného zvyšování dluhového stropu bez následného úsilí o snížení výdajů a snížení státního dluhu.

Kongresmani obou stran v minulosti využívali dluhový strop jako páku pro vyjednávání.

Rozpočet

Souhrnný rozpočtový balíček by na rozdíl od zákonné úpravy stanovil výši federálních prostředků na celý fiskální rok 2023, čímž by demokraté získali možnost svázat republikánům ruce během prvních let 118. funkčního období Kongresu.

Pokud demokraté nenajdou podporu pro plnohodnotný balíček, budou nuceni schválit dočasnou rezoluci, aby se vyhnuli zastavení chodu vlády.

Takový krok by demokraty zbavil naděje na stanovení výše výdajů na příští fiskální rok a umožnil by budoucí republikánské většině vlastní tvorbu zákona.

Revize zákona o volitelích

Demokraté také doufají, že se jim na poslední chvíli podaří prosadit návrh zákona, který by změnil proces kongresního potvrzování výsledků prezidentských voleb.

Návrh zákona, který předložili senátoři Susan Collinsová (republikáni) a Joe Manchin, by změnil zákon o volebním sčítání z roku 1887 (Electoral Count Act of 1887).

V souvislosti se spory ohledně možných podvodů ve volbách v roce 2020 se prezident Donald Trump snažil přesvědčit viceprezidenta Mikea Pence, aby využil své pravomoce podle původního zákona a zpochybnil výsledky voleb v několika státních volbách. Pence to odmítl a umožnil tak, aby byl Joe Biden Senátem potvrzen jako zvolený prezident.

Aktualizovaný zákon by výrazně omezil roli viceprezidenta ve volbách. Legislativa by také výrazně zvýšila požadavky na členy Sněmovny reprezentantů nebo Senátu, kteří by chtěli vznést námitku proti potvrzení výsledků voleb voliteli.

V článku byly použity informace z americké verze deníku The Epoch Times.

Přečtěte si také

ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan
ČR by podle migračního paktu přispívala půlmiliardou Kč ročně, řekl Rakušan

Česká republika by podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přispívala na základě migračního paktu částkou zhruba 480 milionů korun ročně.

Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář
Díky vyzbrojování Ukrajiny se z opraváře tanků ze SSSR stal miliardář

Otec Michala Strnada s opravami bojových vozidel začal v 90. letech. Nyní jeho syn díky válce na Ukrajině vydělává obrovské peníze a stará továrna na okraji moravského Šternberku je součástí komplexu, který produkuje těžkou techniku v situaci, kdy je v Evropě nejsilnější poptávka po zbraních od konce studené války.

Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení
Cizinci ze sedmi zemí nebudou v ČR potřebovat povolení k práci dle nového návrhu vládního nařízení

Cizinci z Austrálie, Japonska, Kanady, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Británie a USA nejspíš nebudou potřebovat od července v Česku pracovní povolení či zaměstnanecké karty.

Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně
Jihočínská provincie Kuang-tung se po silném dešti připravuje na stoleté povodně

Silný vytrvalý déšť v jihočínské provincii Kuang-tung by mohl způsobit vylití velkých řek, umělých vodních toků a nádrží z břehů a rozsáhlé záplavy, které mohou ohrozit až 127 milionů lidí v regionu.

Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA
Zákon o miliardové vojenské pomoci Tchaj-wanu prošel Sněmovnou reprezentantů USA

Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 385 ku 34 hlasům přijala návrh zákona, který vyčleňuje téměř osm miliard dolarů (190 miliard korun) ve vojenské pomoci pro Tchaj-wan a další americké spojence v jihovýchodní Asii.