Jessie Zhang

7. 12. 2022

Rozsáhlá studie zjistila, že lidé, kteří konzumují stravu bohatou na vitamin K1, obsažený v zelené listové zelenině, mají až o 31 % nižší riziko zlomenin a o 50 % nižší pravděpodobnost hospitalizace.

Vědci z Výzkumného ústavu pro výživu a inovace ve zdravotnictví při Edith Cowan University v Austrálii zkoumali 1 400 starších australských žen po dobu 14,5 roku.

Jejich práce publikovaná v časopise Food & Function odhalila, že ženy, které jedly více než 100 mikrogramů vitaminu K1 – což odpovídá 125 g tmavé listové zeleniny nebo jedné až dvěma porcím zeleniny – měly o 31 procent nižší pravděpodobnost, že se u nich vyskytne nějaká zlomenina, ve srovnání s ženami, které jedly méně listové zeleniny.

Pokud osoby se zlomeninou kyčle konzumovaly co nejvíce vitaminu K, snížilo se u nich riziko hospitalizace se zlomeninou o 49 procent.

„Naše výsledky jsou nezávislé na mnoha zjištěných faktorech pro výskyt zlomenin, včetně indexu tělesné hmotnosti, příjmu vápníku, stavu vitaminu D a převažujících onemocnění,“ uvedl vedoucí studie a odborník na výživu Marc Sim.

„Základní studie vitaminu K1 zjistily, že hraje klíčovou roli v karboxylaci kostních proteinů závislých na vitaminu K1, jako je osteokalcin, o kterém se předpokládá, že zlepšuje pevnost kostí.“

Zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zjistila, že 27,5 % dotázaných Američanů staršího věku uvedlo v roce 2018, že spadlo. Pády jsou u starších osob hlavní příčinou zranění a některé pády mají za následek vážná zranění. V mnoha případech je zotavení z pádu značně náročné.

Potraviny bohaté na vitaminy K

V potravinách, které konzumujeme, se nacházejí dva typy vitaminu K.

Vitamin K1, nejběžnější forma, pochází především z rostlinných potravin, zatímco K2 se nachází pouze v živočišných potravinách a fermentovaných rostlinných potravinách, jako jsou sýry a natto, japonský pokrm z fermentovaných sójových bobů.

Kromě toho, že vitamín K přispívá k tvorbě zdravých kostí, má také zásadní význam pro snížení krvácení tím, že zahušťuje krev při poranění. Koneckonců ono „K“ v pojmenování vitamínu pochází z německého slova pro srážení krve, koagulace.

Doktor Sim říká, že splnit ideální denní příjem 100 mikrogramů vitaminu K1 není obtížné. „Tohoto množství vitaminu K1 denně lze snadno dosáhnout konzumací 75-150 gramů, což odpovídá jedné až dvěma porcím, zeleniny, jako je kapusta, brokolice a zelí,“ uvedl.

V současné době existující důkazy nepodporují potřebu užívat doplňky stravy s vitaminem K, i přestože jsou na trhu, a doporučuje se konzultace se zdravotnickým pracovníkem.

Listová zelenina

Co je to listová zelenina. Jde o zeleninu, u níž se konzumují listy nebo stonky. V různých zemích lidé jedí různé druhy zeleninových listů. Pro nás nejznámější jsou:

 • špenát
 • salát (hlávkový, ledový, římský, listový, aj.)
 • kopr
 • čekanka
 • rukola
 • kapusta (kel, růžičková, kadeřavá)
 • zelí
 • mangold
 • jarní cibulka
 • petržel nať
 • libeček
 • chřest
 • celer nať

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a doplnil Ondřej Horecký.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci
Desetina mladých má příznaky těžké deprese, lékaři vyzvali politiky k akci

Jeden z deseti mladých dospělých v průzkumu přiznává příznaky těžké deprese, střední příznaky zhruba 16 procent.

Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu
Na výrobě komponentu pro F-35 by se mohly podílet české firmy, podepsaly dohodu

Na výrobě součástky pro americké letouny páté generace F-35 by se v budoucnosti mohlo podílet konsorcium českých firem PBS Velká Bíteš, One3D a HiLASE.

Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla
Čeští podnikatelé spolu diskutovali na setkání reVize Česka 2024 i za účasti prezidenta Petra Pavla

„V krásně zrekonstruované Vindyšově továrně jsem dnes diskutoval s osobnostmi českého byznysu na konferenci reVize Česka,“ uvedl v pondělí prezident Petr Pavel na svém účtu X.

Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku
Žáci se mohou přihlásit do druhého kola přijímaček na SŠ, termín je do pátku

Uchazeči o studium na středních školách, kteří doposud neuspěli v přijímacím řízení, mohou od dnešního rána podat v systému DiPSy přihlášku do druhého kola.

EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko
EU chce zahájit přístupová jednání s Ukrajinou v červnu, přesvědčuje Maďarsko

Evropská unie usiluje o formální zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem do konce června.