Jana Novotná

26. 12. 2022

Prezident Miloš Zeman přednesl ze zámku v Lánech své desáté, poslední vánoční poselství. V první části projevu shrnul aktuální události za minulý rok. Ve druhé pak hodnotil 32 let svého působení v politickém životě a zmínil povinnost „složit účty“. Omluvil se za „trochu delší“ projev, který trval zhruba 17 minut.

Mezi nejdůležitější problémy současnosti zařadil Miloš Zeman válku na Ukrajině, energetickou krizi, inflaci, „zelený fanatismus“ způsobený Green Dealem či pokusy opustit výrobu energie nejen z uhelných, ale i jaderných elektráren v sousedním Německu. Zmínil také své negativní stanovisko k úsilí o většinové rozhodování v rámci EU.

Zeman uvedl, že byl stoupencem korektních vztahů s Ruskou federací, zejména kvůli relativně levným dodávkám energetických surovin. Celosvětová bezpečnost a i ČR je však podle něj touto agresí ohrožena. „Proto plně podporuji pomoc ČR Ukrajině. Věřím, že tlak svobodných zemí přiměje Rusko, aby Ukrajinu opustilo,“ zmínil.

V rámci hodnocení svého působení v politice uvedl, že se vždy snažil hájit české národní zájmy – národním zájmem je pro Českou republiku podle Zemana prosazovat export a „mít korektní vztahy se všemi významnými zeměmi světa“. Proto podle svých slov podnikl celou řadu zahraničních cest za doprovodu obchodních delegací. V souvislosti s tím Zeman zmínil úsilí, aby se v rámci EU rozhodovalo většinově, což by mohlo znamenat, že ČR ztratí část své suverenity, protože bude přehlasována většími zeměmi – „Jsem odpůrcem tohoto řešení,“ dodal.

Vyzdvihl vztah s Izraelem. Jde podle něj o „malý a statečný národ, který dal lidstvu mnoho vynikajících osobností“. „Proto jsem se snažil, aby byl náš vztah nad rámec jakýchkoliv jiných vztahů,“ řekl Zeman. „S pokorou a úctou“ podle svých slov také nedávno přijal z rukou izraelského prezidenta nejvyšší izraelské vyznamenání – Řád cti.

V závěru svého projevu se Zeman zmínil o „nulách“ v politice a o těch, na něž bude vzpomínat rád: „Jako každý politik jsem se občas setkával přímo nebo zprostředkovaně i se závistivými a zakomplexovanými nulami, ať už mezi politickými komentátory, mezi neúspěšnými politiky i jinde. Na tyto nuly zapomenu první den svého starobního důchodu. Naopak budu vděčně a s úctou vzpomínat na ty, s nimiž jsem měl tu čest pracovat pro republiku.“

„Milí moji, je čas se rozloučit. A jak jinak než slovy básníka: A kdybychom se víckrát neviděli, bylo to krásné a bylo toho dost. Sbohem a šáteček,“ zakončil svůj projev prezident.

Přečtěte si také

Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven
Další zelený předpis z Bruselu tentokrát míří na náklaďáky. Diesel bude postupně odstaven

Nová evropská legislativa si v rámci boje s emisemi hodlá tentokrát posvítit na nákladní vozy a autobusy. Evropský parlament schválil ve středu předběžný návrh zákona, který drasticky sníží počet nových těžkých vozidel jezdících na naftu.

Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix
Celé vedení ODS v Ostravě obhájilo mandát, novou místopředsedkyní je Decroix

Jedinou novou tváří v nejužším vedení strany tak je místopředsedkyně poslaneckého klubu Eva Decroix.

Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD
Schillerová si neumí přestavit, že by ANO po volbách vytvořilo vládu s SPD

Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová si neumí přestavit, že by hnutí po příštích sněmovních volbách vytvořilo vládu s SPD.

Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi
Roste podíl černošských voličů, kteří se odvracejí od Joea Bidena a přecházejí k Trumpovi

S ohlédnutím se na preference voličů v prezidentských volbách 2020 současné průzkumy ukazují, že Joeu Bidenovi klesají u černošského etnika preference a Trumpovi naopak rostou.

Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu
Izraelský válečný kabinet se zatím neshodl na reakci na útok Íránu

Izraelský válečný kabinet dnes několik hodin jednal o reakci na noční íránský dronový a raketový útok na Izrael, na postupu se však zatím neshodl.