Zdenka Danková

13. 1. 2023

V posledních týdnech se objevují fronty u lékáren, nachlazení lidé shání léky, které údajně nejsou k dostání. K léčbě už není přístupný ani penicilín, který je na lékařský předpis. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v návaznosti na situaci s nedostatkem některých léků zřídil pracovní skupinu pod vedením náměstka Jakuba Dvořáčka. Ta je složena ze zástupců ministerstva, Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), České lékárnické komory (ČLnK) a distributorů léčiv (AVEL).

„Momentálně se vzhledem k vysoké nemocnosti v populaci potýkáme s nedostupnosti některých léčiv, jedná se především o antibiotika. Zde jednáme o nápravě situace k tomu, aby léčiv byl na trhu dostatek. V případě nemožnosti navýšení dodávek na straně výrobce je Ministerstvo zdravotnictví připraveno využít všechny dostupné prostředky k vyřešení situace, včetně zajištění zahraničních alternativ a stanovení jejich mimořádné úhrady ze zdravotního pojištění po vzoru antivirotik proti covidu-19. To umožňuje novela zákona o léčivech, schválená na konci roku 2022,” uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Podle novinky.cz by se „penicilin, nejpoužívanější antibiotický lék, který chybí na trhu i v nemocnicích řadu týdnů, měl do lékáren vrátit příští týden, slíbil náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Dodal ale, že nedostatek léků, s nímž se nyní potýká většina evropských zemí, může trvat ještě dlouho – řádově měsíce, možná rok.

MZ prohlašuje, že „v oblasti antibiotik v tuto chvíli nehrozí, že by pacient nedostal léčbu, kterou potřebuje. V případě chybějícího primárně předepisovaného přípravku jsou dostupné účinné alternativy. Situace kolem dětských antipyretik se výrazně zlepšila. V minulých týdnech byly dodány statisíce balení a do konce ledna by měly dorazit další desítky tisíc balení“.

„Ještě před vánočními svátky Válek skoro až drze radil rodičům, aby se ´koukli na internet´, když nemají pro děti sirup na horečku. V okamžiku tohoto výroku ještě nebyla na skladech mimořádná dodávka…“ píše ve svém blogu na seznamzpravy.cz V. Lehovcová Suchá a dále míří její kritika na ministra zdravotnictví:

„Až do tohoto bodu musela situace dojít, aby ministr zdravotnictví Vlastimil Válek opustil svou bohorovnou pózu a uznal, že se něco děje.“

„Procesy související s dostupností léčiv řeší SÚKL každý den a veškeré informace sdílí s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Vysoká nemocnost a výpadky dodávek trh s léčivy rozkolísaly,“ připouští ředitelka SÚKL Irena Storová. Podle ní může nyní může situaci pomoci, když si každý z nás odnese z lékárny jen ty léčivé přípravky, které aktuálně potřebuje, a když si nebudeme vytvářet velké zásoby léků, které třeba ani nespotřebujeme,“ nabádá ředitelka SÚKL.

„Česká lékárnická komora zastupuje tisíce lékárníků po celé ČR, kteří jsou denně v kontaktu s pacienty a mají velmi dobrý přehled. Komora poskytne při řešení současné situace maximální součinnost. Velmi oceňuji rychlou reakci Ministerstva zdravotnictví, které dostalo k jednomu stolu všechny zúčastněné strany,“ doplnil prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

V současné chvíli MZ tvrdí, že „detailně monitoruje situaci na trhu s léčivy a připravuje komplexní systémová řešení“. Věnuje se tomu i Evropská unie pod vedením švédského předsednictví, se kterým je Ministerstvo zdravotnictví v kontaktu.

Novinky.cz uvádějí, že „výpadky léků v Česku byly i v uplynulých letech, ne však v takové míře. Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka podotkl, že takovou si­tuaci ještě nikdy nezažil“.

Lidé již skoupili v lékárnách všemožná alternativní léčiva a nyní schází i homeopatika, po kterých zřejmě v nouzi lidé také sáhli.

Související témata

Přečtěte si také

Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách
Ceny potravin stále rostou. Proč? V novém originálním dokumentu Válka proti farmářům pátráme po příčinách

A je to tady, konečně můžete sledovat českou premiéru dokumentárního filmu o válce proti farmářům vedené od Nizozemska přes Srí Lanku až po Kalifornii. Snímek deníku The Epoch Times s názvem Válka proti farmářům (No Farmers No Food) mapuje situaci cíleného ničení podnikání farmářů pod rouškou „snižování emisí CO2“.

Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“
Senátor Fischer vnímá návštěvu Tchaj-wanu jako „příležitost posílit hlavní směry spolupráce mezi našimi zeměmi“

Senátor Fischer vyzdvihuje možnosti spolupráce s Tchaj-wanem, kterým však mnohdy na mezinárodní scéně brání tlak Komunistické strany Číny. Od ministra zahraničí převzal ocenění.

Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů
Průzkum: S ukotvením manželství jako svazku muže a ženy do ústavy souhlasí většina Čechů

Nový průzkum zjistil, že většina české společnosti souhlasí s tím, aby bylo manželství uzákoněno v Listině základních práv a svobod jako svazek muže a ženy.

ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan
ČR nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů, řekl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan dnes na jednání v Bruselu zopakoval, že Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů.

NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně
NKÚ: Miliardy od státu a EU na pandemickou pomoc byly vyhozeny neúčelně

Nejvyšší kontrolní úřad došel při kontrole programu Antivirus k šokujícím zjištěním. Stát se dopustil řady pochybení, která stála poplatníky miliardy korun.