Starosta New Yorku Eric Adams vyzval ke jmenování „vládního pověřence“, který by řídil imigrační krizi na americko-mexické hranici. Zřejmě si neuvědomil, že tuto funkci již zastává viceprezidentka USA Kamala Harrisová. Adams poukazoval na to, že problém není řešen.

„Musíme mít vládního pověřence,“ řekl Adams na tiskové konferenci 17. ledna na newyorské radnici.

„Myslím, že by to mělo být provedeno prostřednictvím FEMA [Federální agentura pro krizové řízení],“ dodal. „Měli bychom k tomu přistupovat stejně jako ke každé velké katastrofě nebo velké krizi. Mělo by to být koordinované s pohraniční stráží, s našimi městy, s našimi státy, abychom se ujistili, že jako země tento národní problém zmírníme.“

Starosta z řad Demokratické strany se nedávno vrátil z víkendové cesty po texaském pohraničním městě El Paso, které 17. ledna označil za „krásné město“, jež bylo „převálcováno“ nedávným nárůstem nelegálních přistěhovalců překračujících hranici.

Starosta El Pasa Oscar Leeser, rovněž demokrat, vyhlásil ve městě kvůli obrovskému přílivu nelegálních přistěhovalců stav nouze.

Leeser a Adams kritizovali přístup Bidenovy administrativy (také demokraté) k této situaci a tvrdili, že na federální úrovni se nedělá dost pro to, aby se městům a státům ulehčilo.

„Naše města jsou podkopávána,“ řekl Adams 15. ledna v El Pasu. „A to si nezasloužíme. Nezaslouží si to migranti a nezaslouží si to ani lidé, kteří ve městech žijí. Od lídrů našeho národa očekáváme více, pokud jde o skutečné zabývání se tímto problémem.“

Navzdory svým dřívějším tvrzením, že v New Yorku již „není místo“ pro další nelegální přistěhovalce, Adams 17. ledna uvedl, že pozastavení platnosti „sanctuary“ statusu města jako odstrašujícího opatření „vůbec není na pořadu dne“.(pozn. překl.: tj. hájícím a podporujícím, nebo také „útočištěm“)

Vládní pověřenec

V březnu 2021 prezident Joe Biden jmenoval Kamalu Harrisovou oficiálním vládním pověřencem pro řešení situace na hranicích, který má vést akce administrativy vůči rostoucí imigrační krizi na jižní hranici. Od té doby zaznamenala Celní a pohraniční ochrana každý měsíc více než 150 000 ilegálních migrantů překračujících hranice a za fiskální rok 2022 činil počet „zadržených“ více než 2,3 milionu – historicky nejvyšší zaznamenaný počet.

Harrisová jako viceprezidentka zatím jižní hranici navštívila pouze jednou. Tato cesta se uskutečnila v červnu 2021 – po velkém tlaku veřejnosti.

Prezident takovou cestu absolvoval poprvé zrovna nedávno 8. ledna, kdy navštívil El Paso. „Potřebují spoustu zdrojů,“ řekl Biden po obhlídce situace. „My jim je zajistíme.“

Několik dní před návštěvou Biden oznámil nová opatření zamýšlená na zabezpečení hranic a zpomalení přílivu nelegálních přistěhovalců.

Pro texaského guvernéra Grega Abbotta však byla prezidentova návštěva „pozdě o 20 miliard a pozdě o dva roky“, jak píše v rozhořčeném dopise (pdf), který Bidenovi po jeho příjezdu předal.

V loňském roce Abbott na protest proti tomu, co označil za nedostatečné vedení administrativy na hranicích, vypravil autobusy s téměř 16 000 nelegálními přistěhovalci do „sanctuary“ měst po celé zemi, včetně Washingtonu, kde bylo v září 2022 a na Štědrý den vysazeno několik autobusů s nelegálními přistěhovalci poblíž rezidence Harrisové.

Abbott ve svém dopise z 8. ledna kritizoval Bidena a tvrdil: „Vaše politika otevřených hranic povzbudila kartely, které bohatnou z obchodu se smrtícím fentanylem a dokonce i s lidmi. Texasané za vaše selhání platí obzvláště vysokou cenu, někdy i vlastními životy, jak vám řeknou místní představitelé z vaší vlastní strany, pokud k tomu dostanou příležitost.“

Představitelé Bílého domu a Adamsova úřadu v New Yorku na žádost deníku The Epoch Times o komentář do publikování článku nereagovali.

Překlad a redakční úprava původního článku: J. S.

Související témata

Přečtěte si také

Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“
Senátní komise podpořila korespondenční volbu. Canov poukázal na možnost voliče „rozmyslet se“

Na půdě Senátu se dnes projednával návrh zákona upravující korespondenční volbu v zahraničí. Byť senátoři možnost podporují, poukázali na možnost „rozmyslet si“ volbu a další nedostatky.

Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel
Evropská komise z obav před oteplováním plánuje monitorovat saze a další zplodiny z letadel

Evropská komise hodlá rozšířit sledování emisí z letecké dopravy o zplodiny jako saze, oxidy síry či dusíku. Mezinárodní asociace leteckých dopravců lobbuje za výjimku u dlouhých letů. Nízkonákladovky proti tomu protestují.

Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou
Harrisová souboj s Trumpem označila za volbu mezi chaosem a svobodou

Za volbu mezi chaosem a svobodou označila americká viceprezidentka Kamala Harrisová souboj o Bílý dům mezi ní a kandidátem republikánů Donaldem Trumpem.

Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku
Německá vláda zakázala Islámské centrum v Hamburku

Německé ministerstvo vnitra zakázalo Islámské centrum v Hamburku (IZH) a organizace, které pod něj spadají.

Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala
Šéfka Tajné služby USA po atentátu na Trumpa rezignovala

Šéfka Tajné služby Spojených států Kimberly Cheatleová rezignovala kvůli atentátu na bývalého prezidenta Donalda Trumpa, uvedla agentura AP s odkazem na e-mail, který Cheatleová zaslala svým podřízeným.