Autor: Petr Homola

Podle soudního patologa zemřel Tyre Nichols (29), zaměstnanec FedExu, na následky vnitřního krvácení způsobeného surovým bitím.

Sedmého ledna 2023 se černý Tyre Nichols vracel z večerního fotografování západu slunce v nedalekém parku, když ho chvíli před půl devátou večer zastavila memphiská policejní hlídka. Od 45 sekundy zde:

Jako důvod k zastavení Nicholse policisté uvedli, že se řítil memphiskými ulicemi bezohlednou jízdou. To, že by překročil rychlost jízdy však není potvrzeno. Hlídka Nicholse za doprovodu bití povalila na zem. Potom, co Nichols policistům řekl, že nic neudělal a že je na cestě domů, se policisté rozčílili a své bití zintenzivnili. Nichols využil chvilky nepozornosti a pokusil se policistům utéci. Ti ho vzápětí dostihli a do ležícího kopali, bili pěstmi a obušky. V jednom okamžiku na záběrech vidíme, že jeden z policistů Nicholse chytne zezadu kolem pasu postaví ho na nohy a umožní svým kolegům vystřídat se v úderech pěstí do Nicholsova obličeje.  Postupně se do policejního zákroku zapojilo pět policistů.

Po asi tříminutovém surovém bití nechali Nicholse sedět spoutaného na zemi a živě diskutovali, co s ním udělají. Přibližně po půlhodině si Nichols začal policistům stěžovat na dušnost. Policisté tedy přivolali záchranáře. Přivolaná sanitka ho odvezla do nemocnice, kde za tři dny, 10. ledna, zemřel na zástavu srdce a selhání ledvin.

Škorpioni v akci

Tři ze skupiny policistů byli členy jednotky známé jako „Scorpion“ (Street Crimes Operations to Restore Peace In Our Neighborhoods), což je zvláštní policejní jednotka o devadesáti mužích mající za úkol eliminaci především násilné trestné činnosti v problematických částech města Memphis. Pracovali tedy s nejtěžším materiálem, kterým Memphis disponuje. Jednotka byla včera z rozhodnutí černé policejní ředitelky Cerelyn Davisové (62) zrušena.

Zločinnost v největším městě Tennessee, ve většinově černošském Memphisu, který má asi 650 tisíc obyvatel (celá městská aglomerace pak asi 1,2 miliónu), je vskutku obrovská.

Memphis, demokratická pevnost v jinak republikánském Tennessee, patří po desetiletí mezi 10 nejnebezpečnějších měst Spojených států. Ve městě existuje asi 180 gangů s cca deseti tisíci členy.
O Tennessee jsme psali před časem zde.

Pro představu si můžeme zločinnost porovnat s velmi nebezpečným Los Angeles v Kalifornii nebo Atlantou v Georgii nebo Chicagem v Illinois.

Západní Memphis 1 970
Memphis 1 072
Chicago 943
Atlanta 769
Los Angeles 732

Jde o počet násilných trestných činů za rok v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Pro srovnání, v Praze bylo za rok 2022 spácháno celkem 1.831 takových trestných činů, což je v přepočtu na 100 tisíc obyvatel asi 140. V Memphisu je toto číslo skoro 1 072.

Exces nebo pravidlo?

Na obrázku vidíme pětici policistů, která je podezřelá z vraždy II. stupně Tyre Nicholsa. Obviněni byli také z únosu, těžkého ublížení s následkem smrti a zneužití úřední moci. Dva z obviněných bývalých policistů vinu odmítají (proto podle všeho Nichols nezemřel na místě nebo pohozen někde v parku). V každém případě nejasností je v celém příběhu dost.

Zleva vidíme bývalé policisty : Demetrius Haley (30), Desmond Mills (32), Emmitt Martin (30), Justin Smith (28) a Tadarrius Bean (24). Hrozí jim doživotní trest. Všichni již byli v pátek propuštěni na kauci.
Tyre Nichols, oběť jejich řádění, nikdy nebyl trestána a nikdy zatčen. Nichols trpěl Crohnovou nemocí (chronický zánět střev), proto vážil pouhých 66 kg (při výšce 1,91 m).

Vyšetřována je také posádka sanitky. Oba členové posádky byli propuštěni. Podezřelí jsou z účasti na trestné činnosti policistů.

Pro odborníky na policejní násilí se tento případ stal tvrdým oříškem. Do jaké míry se jedná o exces, těžko soudit – policie pracuje v Memphisu ve velmi problematickém místě – jednotka bez nadsázky bojovala dennodenně s ozbrojenými gangy.

Někteří odborníci na násilnou trestnou činnost proto podotýkají, že je pro bezpečnost Memphisu rozpuštění jednotky Scorpion velkou škodou , neboť měla výtečné výsledky. Působila však krátkou dobu. Řešení bezpečnosti města je tak touto nešťastnou tragédií opět v nedohlednu.

Jediné jisté je v Memphisu jen to, že smrt Tyre Nicholse byla zbytečná.

Přečtěte si také

Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty
Studentské eurovolby vyhrála koalice Spolu před Přísahou s Motoristy a Piráty

Studentské volby do Evropského parlamentu letos vyhrála koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) s 15,2 procenta hlasů.

Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje
Fiala: Palestinu nemá smysl uznat, když není jasné, kdo ji představuje

Palestinu nemá smysl uznat jako stát, když není jasné, kdo a na jakém území ji představuje, řekl dnes premiér Petr Fiala.

Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci
Žádný chytrý telefon do 12 let, žádné sociální sítě do 15 let: Francouzi chtějí přísnější regulaci

Podle průzkumu se mnoho Francouzů obává dopadu sociálních sítí a chce přísnější regulaci. Šéf vlády Macron je také pro celoevropské stanovení věkové hranice pro dosažení plnoletosti v oblasti digitálních technologií na 15 let.

Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu
Čínská armáda uvedla, že zahájila manévry kolem Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes v okolí Tchaj-wanu zahájila cvičení, do kterého zapojila různé druhy vojsk.

Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit
Někdejší Trumpova rivalka v boji o stranickou nominaci řekla, že ho bude volit

Nikki Haleyová, která se do března ucházela o republikánskou nominaci do listopadových prezidentských voleb, dnes řekla, že svůj hlas dá Donaldu Trumpovi.