Milan Kajínek

9. 2. 2023

Reportáž

OSTRAVA – V závěru projednávání žádosti o nové otevření případu Petra Kramného vyzval soudní senát obžalobu a obhajobu k pronesení závěrečné řeči.

Obhájkyně JUDr. Jana Rejžková během hodinového projevu citovala klíčové body nových znaleckých posudků předních českých expertů, které jsou podle ní natolik zásadní, že mají potenciál zvrátit původní výrok soudu o vině Petra Kramného z vraždy, za níž byl odsouzen k odnětí svobody na 28 let.

Podle analýzy pěti předních českých expertů z oblastí patologie, biomechaniky a soudního lékařství jsou závěry obžaloby mylným výkladem nálezů na tělech zemřelých žen a v horším případě budí dojem vykonstruovaného obvinění. Více…

Jak dříve sdělila obhájkyně Rejžková deníku The Epoch Times, někdo podle ní vykonstruoval obvinění, že Petr Kramný usmrtil ženy elektrickým proudem a důkazy se „vytvořily a přizpůsobily“ této konstrukci.

Ve stejném duchu během závěrečné řeči citovala obhájkyně spisovatele Marka Twaina: „Není problém lidi oklamat, problém je lidi přesvědčit, že byli oklamáni.“

Obžaloba vedená státním zástupcem Vítem Legerským se opírá o závěry ostravských znalců z Ústavu soudního lékařství, kteří prohlašují, že kůže a srdce zesnulých žen nesou známky zásahu elektrickým proudem a že ženy zemřely právě v důsledku vstupu elektrického proudu do jejich těl. Obžaloba tvrdí, že to byl Petr Kramný, kdo ženy usmrtil proudem přivedeným z hotelové zásuvky.

TIP: Časová osa případu a soudního procesu s P. Kramným

Případ začal v roce 2013, kdy odcestoval Petr Kramný na dovolenou do egyptské Hurghady se svojí ženou a dcerou. Podle Kramného trpěly ženy i on sám silnými průjmy a zvracením, na což užívali lék Antinal [1]. Kramný vypověděl, že v noci na pokoji nalezl Moniku a Kláru Kramné, jak leží v bezvědomí na postelích, a následně k nim přivedl nájemnici ze sousedního pokoje, která přivolala hotelovou službu.

Podle výpovědí hostů hotelu přiběhl Kramný v nočních hodinách do vedlejšího pokoje a přivedl jednoho z hostů do svého pokoje, kde ležely dcera a žena bezvládně na postelích. Poté byl přivolán hotelový lékař a policie.

8. února Kramný poprvé během jednání o obnově procesu využil možnost vypovídat a řekl soudnímu senátu: „Mým holkám Monice s Klárkou jsem nikdy žádným způsobem neublížil.“

Ženy byly lékařem prohlášeny za mrtvé. Těla zesnulých žen na sobě neměla žádné známky násilí – pohmožděniny, zlomené nehty, kůži za nehty – a ani Petr Kramný neměl na těle žádná zranění, která by nasvědčovala zápasu – škrábance, pohmožděniny a podobně. Těla byla podrobena soudní pitvě, uvažovalo se o možné smrti následkem neznámého jedu, což toxikologie neprokázala. Petr Kramný byl egyptskými úřady propuštěn, nebyl z ničeho obviněn a odcestoval zpátky do České republiky.

Zde byl policií půl roku odposloucháván a sledován, později obviněn z vraždy obou žen na základě posudku zaměstnanců ostravského Ústavu soudního lékařství, kteří tvrdili, že těla žen nesou známky zásahu elektrickým proudem. Petr Kramný byl odsouzen za vraždu na dobu 28 let odnětí svobody.

„Petr Kramný od počátku sděluje orgánům činným v trestním řízení, že svým holkám neublížil a nic jim neudělal. On se neobhajuje tím, že je nezavraždil elektrickým proudem, ale tím, že jim neublížil. Výrok soudu o jeho vině je navíc postavený na velmi vratkých nohách,“ říká obhájkyně Rejžková.

Během vyšetřování nebyla nalezena údajná smrtící zbraň, nebylo jednoznačně prokázáno, že ženy zemřely následkem zásahu elektrickým proudem a teorie o jejich smrti proudem z hotelové zásuvky (230 voltů) byla vytvořena takzvanou diagnózou per exclusionem. To znamená, že postupně vylučovali možné příčiny smrti a určili jako jedinou možnost zásah elektrickým proudem.

Pět renovovaných českých expertů však nyní svým jménem a profesní erudicí prohlašuje, že těla zesnulých, jejich srdce ani kůže nenesou známky zásahu elektrickým proudem a obžaloba je vykonstruovaná. Docent Pilin uvedl, že místo na kůži Moniky Kramné označené obžalobou, nejeví známky vstupu elektrického proudu. A pokud proud do jejího těla nevstoupil, není možné tvrdit, že ji usmrtil. Profesor Šteiner vyvrací tvrzení obžaloby o tom, že srdce obou žen nesou známky zásahu elektrickým proudem.

Ke zpochybnění teorie obžaloby se přidali také docent Zdeněk Horák, expert z odvětví kriminalistiky se specializací na forenzní biomechaniku, docent Ing. Zdeněk Kokeš, Csc., znalec v oboru elektrotechniky a MUDr. Zdeněk Šňupárek, znalec soudního lékařství. Ti hledali na tělech zesnulých stopy, které by dokazovaly usmrcení elektrickým proudem, tak jak to předkládá obžaloba, a hodnotili technickou proveditelnost takového činu z hotelové zásuvky na 230 voltů. Více…

„Jsem přesvědčená, že jsme předložili natolik silné důkazy, že jsou způsobilé mít dopad na původní rozsudečný výrok o vině Petra Kramného, samozřejmě i na navazující výroky,“ sdělila Rejžková deníku v e-mailovém rozhovoru. „Nové znalecké posudky jsou dle ustálené judikatury Ústavního soudu způsobilé změnit původní výrok.“

Důvodem nového otevření případu je podle obhájkyně Jany Rejžkové „náprava skutkových vad“. „Ve věci Petra Kramného se mně osobně jedná o princip, nikoliv zviditelnění, jak mi mnozí přisuzují,“ sdělila JUDr. Rejžková deníku The Epoch Times.

Soud o otevření případu rozhodne v pátek 10. února 2023.

Pokud bude případ znovu otevřen, bude se podle Spolku Šalamoun jednat o první takovou obnovu soudního řízení od roku 1989, neboť od té doby „nebyla povolena ani jedna obnova řízení, kde byl uložen výjimečný trest, natož za dvojnásobnou vraždu“. Petr Kramný strávil ve vězení již 9 let.


Poznámky:

[1] Více o možných účincích léku Antinal a jeho přítomnosti v případu Kramný naleznete zde v podnadpise Průjem, zvracení a Antinal?

Související články

Přečtěte si také

Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky
Polsko zvažuje zkrácení pracovního týdne, ministryně zvažuje i volné pátky

První možností je zkrátit pracovní týden na 35 hodin, druhou zavést volné pátky.

Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami
Přírodní krása: Vytvoření úchvatné zahrady s divokými květinami

Divoké květiny jsou úžasným doplňkem každé zahrady, protože propojí i tu nejformálnější zahradu s přírodním prostředím.

Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci
Ateistický onkolog se při léčbě pacientů s rakovinou vrací k víře: Věda dokazuje existenci vyšší moci

Brzy zjistil, že věda, v niž pevně věřil, je chybná a chybí jí klíčové důkazy pro její teorie, přestože tyto teorie byly vydávány za fakta.

Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog
Účast ve volbách do EP letos v EU zřejmě neklesne, říká politolog

Účast ve volbách do Evropského parlamentu je obvykle v České republice i dalších unijních státech nižší než v případě hlasování do národních parlamentů.

Tajemství a kouzlo cremonských houslí
Tajemství a kouzlo cremonských houslí

Housle, nejcennější a nejprestižnější z rukodělných nástrojů, dominovaly hudbě po staletí. Mají dlouhou historii a jejich počátky zůstávají zahaleny tajemstvím.