Patricia Devlin

17. 2. 2023

Britka íránského původu, která se přes dvacet let vydávala za psychiatričku, když zfalšovala svůj lékařský diplom a připravila veřejné zdravotnictví o minimálně jeden milion liber, stráví notnou dobu za mřížemi.

Zholia Alemiová pracovala 22 let v různých britských zdravotnických zařízeních, přičemž používala padělaný lékařský titul, díky němuž byla v úzkém kontaktu se stovkami zranitelných pacientů.

U korunního soudu v Manchesteru byla shledána vinnou z několika trestných činů a soudce její jednání označil za „úmyslný a zlovolný podvod“. Žena byla po čtyřtýdenním soudním procesu odsouzena za 13 podvodů, tři případy získání majetkového prospěchu podvodem, dva případy padělání a dva případy použití falešné listiny.

Soudkyně Hilary Manleyová ji ve středu 15. února poslala do okamžité vazby, kde bude do 28. února čekat na finální rozsudek.

Janice Wildová z Korunní prokuratury (CPS) uvedla: „Alemiová použila padělanou novozélandskou lékařskou kvalifikaci, aby po dobu dvaceti let získávala zaměstnání jako psychiatr u britské NHS (britský systém veřejného zdravotnictví, pozn. red.). Přitom musela léčit stovky pacientů, i když k tomu neměla kvalifikaci, čímž je potenciálně ohrozila.“

„Nyní proti ní zahájíme řízení o konfiskaci s cílem získat zpět majetek, který získala trestnou činností,“ podotkla Wildová z prokuratury.

Zdatná padělatelka

Žaloba uvedla, že Alemiová získala práci v NHS poté, co tvrdila, že získala kvalifikaci na univerzitě v Aucklandu na Novém Zélandu.

Poté, co v roce 1995 zaslala General Medical Council (britská lékařská komora, pozn. red.) padělané osvědčení, aby se mohla zaregistrovat k výkonu profese, vydělala Alemiová na NHS 1 až 1,3 milionu liber, zaznělo u soudu.

Byla rovněž obviněna ze zaslání padělaného ověřovacího listu, kde se o ní hovořilo jako o stážistce,  která šest let vykonávala lékařskou praxi „s uspokojivým hodnocením“.

Žalobce Christopher Stables uvedl, že Alemiová má pravděpodobně 60 let, ačkoli, jak zaznělo na soudu, na různých dokumentech má uvedena tři různá data narození.

„Je to, jak tvrdí obžaloba, velmi zdatná padělatelka a podvodnice, která však nemá žádnou kvalifikaci, jež by jí umožňovala nazývat se lékařkou nebo ji za lékařku jakkoli oprávněně považovat,“ prohlásil Stables.

Soud si vyslechl, že z univerzitních záznamů vyplývá, že Alemiové, která se narodila v Íránu, bylo po několika neúspěšných ročnících na Novém Zélandu zabráněno v opětovném zápisu na univerzitu.

Jak se na ni přišlo

Lhářku odhalili až poté, co ji v roce 2018 odsoudili u korunního soudu v Carlisle za zfalšování závěti 84leté vdovy truchlící za svým manželem. Alemiová tehdy zneužila své profese a přepsala poslední vůli tak, aby se stala hlavním příjemcem odkázaných peněz.

Soud ji tehdy poslal na pět let do vězení, a když regionální deník The Cumberland News and Star  procházel její záznamy, aby o ní zjistil víc, reportér zavolal na příslušnou univerzitu na Novém Zélandu, kde popřeli, že by zde Alemiová lékařský titul nabyla. Následkem toho začalo oficiální vyšetřování její minulosti, kde se plně odkryl rozsah jejích podvodů.

Po rozsudku v roce 2018 se lékařská komora GMC omluvila veřejnosti za „nedostatečné“ kontroly provedené v 90. letech a za „jakékoli riziko, které v důsledku toho pacientům vzniklo“. V návaznosti na další vyšetřování Alemiové pak lékařská komora spustila celostátní kontrolu, v jejímž rámci prověřila lékařské kvalifikace u více než tří tisíc lékařů, kteří přišli pracovat do Spojeného království z mimoevropských zemí.

Z angličtiny přeložil a doplnil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.

Přečtěte si také

Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu
Evropský soud rozhodl, že Švýcarsko porušilo lidská práva občanů svou nečinností v oblasti změny klimatu

Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že švýcarská vláda porušila lidská práva svých občanů, protože nepřijala dostatečná opatření na jejich ochranu před klimatickými riziky. Úterní rozhodnutí soudu ve francouzském Štrasburku je vítězstvím spolku Verein KlimaSeniorinnen Schweiz.

Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?
Budou země EU posílat migranty do třetích zemí po vzoru Itálie?

„Uvidíme, zda vůbec se Itálii bude dařit žadatele o azyl přemísťovat do Albánie. Uvidíme, zda bude plánovaná kapacita přijímacích středisek v Albánii dostačovat. Také bude zajímavé sledovat, zda a jak bude Albánie bránit odmítnutým migrantům v útěku z Albánie do zemí EU.“

„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity
„Tohle není můj přítel. Je to jiný člověk!“ Soudní případ dvojí identity

Přinášíme zajímavý případ ze soudní síně, který se točí kolem vystěhování a údajné dvojí identity.

Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález
Místo hasicího přístroje speciální deka. Vědci z Univerzity Karlovy představili svůj nový vynález

Univerzita Karlova jménem své dceřiné společnosti Charles University Innovations Prague a firmy Walk on Water představila 10. dubna svůj poslední vynález –hasební deku nemající obdoby.

Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři
Rodiče si nepřipouštějí zdravotní následky nadváhy u dětí, upozorňují pediatři

Problém s váhou, který umocnila koronavirová pandemie, má stále asi čtvrtina dětí. Praxe lékařů nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšila, spíše naopak.