Andrew Chen

20. 2. 2023

Piloti na palubě letu kanadských aerolinek Canadian North směřujícího do Yellowknife nemohli identifikovat „dvě bílá světla“ tančící v kruhovém obrazci asi 10 námořních mil severozápadně od letiště Yellowknife, kde řídící letového provozu neviděl objekty na radaru.

Charterové letadlo ATR 42-500, které odlétalo z Fort McMurray v Albertě, spatřilo světla, když se 29. ledna pozdě večer ve 23:15 místního času blížilo ke svému cíli v hlavním městě Severozápadních teritorií.

Zpráva v databázi leteckých incidentů kanadského ministerstva dopravy CADORS (Systém denního hlášení událostí v civilním letectví) uvádí, že piloti stále viděli světla, „když pokračovali v přistávání až do dosednutí“. Zpráva uvádí pozorování v 6:15 ráno následujícího dne, podle času Zulu používaného v letectví, který je o 7 hodin napřed oproti času používanému v Yellowknife.

Na zvukovém záznamu je slyšet, jak se člen posádky ptá: „Máte dvě letadla, která jsou východně od vašeho stanoviště a dělají okruhy nebo manévry?“.

Řídící letového provozu odpovídá: „Ne. Nemám hlášený žádný provoz v této oblasti. Vidíte něco?“

Člen posádky odpovídá: „Na TCAS [Palubním protisrážkovém systému] je nevidíme. Ale vidíme světla, která se pohybují kolem.“

Řídící letového provozu pokračuje v záporné odpovědi.

„Na radaru také nic nevidím. Nechte mě promluvit se střediskem,“ řekl. „Středisko“ pravděpodobně odkazovalo na takzvané oblastní řídicí středisko, které je zodpovědné za řízení letadel letících v určitém vzdušném prostoru.

O incidentu jako první informovalo rádio Cabin Radio se sídlem v Yellowknife. Zvukový záznam rozhovoru byl získán ze stránek LiveATC.net, které poskytují živé vysílání z věží řízení letového provozu a radarových zařízení po celém světě.

Řídící letového provozu se po chvíli vrátil k rádiu a řekl, že středisko také nezachytilo „nic o žádném pohybu v oblasti. Takže by mě opravdu zajímalo, co tam vidíte.“

Piloti poznamenali, že tančící světla „nepředstavují riziko“ pro let.

„Chceme jen vědět, co to bylo, jestli máte na radaru nějaký údaj,“ zmínila posádka.

„Ne, nic nemáme. To je dost divné,“ odpověděl dispečer.

Řídící letového provozu řekl, že vyplní zprávu CIRVIS –⁠ zkratka pro „Komunikační pokyny pro hlášení pozorování důležitých zpravodajských informací“.

Hlášení CIRVIS by mělo být podáno „okamžitě po spatření jakýchkoli vzdušných a pozemních objektů nebo aktivit, které se zdají být nepřátelské, podezřelé, neidentifikované nebo zapojené do možné nelegální pašerácké činnosti,“ uvádí se v dokumentu o pravidlech a postupech zveřejněném neziskovou společností Nav Canada, která vlastní a provozuje privatizovaný kanadský civilní letecký navigační systém.

„Nejsme blázni,“ konstatovala posádka Canadian North ke konci zvukového záznamu.

„Ne, my vám věříme,“ reagoval dispečer.

Zprávy CADORS kanadského ministerstva dopravy se týkají široké škály incidentů, od nárazů ptáků až po rušení cestujících. Federální agentura pro dopravu upozorňuje, že tyto zprávy z velké části „obsahují předběžné, nepotvrzené údaje, které se mohou změnit“.

Z původního článku newyorské redakce přeložil MiC.

Přečtěte si také

Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv
Sebevraždy: Postrach nadměrného schvalování antidepresiv

Antidepresiva se předepisují více než jen na depresi a jejich důsledkem je zvýšené riziko sebevražd.

„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky
„Děkuji za bolest, jež učí mne se tázat.“ Legendární Karel Kryl by se dnes dožil osmdesátky

Dnes je tomu právě 80 let od narození „malého velkého muže“ Karla Kryla, jedné z ikon odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluci v roce 1989. Hluboké myšlenky, které zaznívají v jeho písních, dodávaly odvahu těm, kteří se nebáli jim naslouchat za doby totality, a promlouvají k lidem i dnes.

Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně
Bidenův syn neuspěl se žádostí o zamítnutí obžaloby v případu nákupu zbraně

Dlouhotrvající kauzy kolem prezidentova syna přitom zahrnují mnoho úrovní, od etických otázek ohledně jeho podnikání, přes trestní vyšetřování až po informace o jeho zapojení do korupčních aktivit.

Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury
Festival Open House Praha 2024 otevírá jubilejní ročník. Hlavní město otevře brány architektury

Objevte pražské architektonické skvosty na festivalu Open House Praha. Připraven je bohatý program a zpřístupněno bude 115 budov zdarma.

Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA
Od země ke hvězdám: obrovské nákupy pozemků Billa Gatese v USA

Zatímco miliardář Bill Gates se v době koronaviru proslavil především svým zapojením do očkování, spoluzakladatel Microsoftu se od té doby stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Nadace Billa a Melindy Gatesových je největším propagátorem genetického inženýrství na světě. Blíží se změna doby v zemědělství?