Zástupci čínského režimu by neměli být připuštěni ke korunovaci krále Karla III., tvrdí britští poslanci, kteří byli Pekingem sankcionováni.

Charles, který se stal v září 2022 králem po smrti královny Alžběty II., bude formálně korunován po boku své manželky na obřadu, který se bude konat 6. května ve Westminsterském opatství v centru Londýna.

Na obřad jsou obvykle zváni lídři a představitelé cizích států, ovšem někteří britští zákonodárci varují, že účast Číny by byla nepřijatelná kvůli zločinům proti lidskosti, kterých se režim dopouští, a hrozbě, kterou představuje pro celou Velkou Británii.

Sir Iain Duncan Smith, vysoce postavený konzervativní poslanec, který byl v roce 2021 společně s dalšími kolegy sankcionován Pekingem za to, že se vyslovil proti krutému zacházení s ujgurskými muslimy z rukou Komunistické strany Číny, řekl deníku The Telegraph: „Jsem proti tomu osobně, protože jsem jimi sankcionován a myslím si, že jsou vinni genocidou a celou řadou zločinů proti lidskosti.“

Dalšími důvody, proč se Duncan Smith vyslovil proti pozvání Číny na květnovou akci, byly „hrozby Pekingu vůči Tchaj-wanu“ a „tichá podpora Ruska“.

Čína v roce 2021 uvalila sankce na pět poslanců Dolní sněmovny a dva členy Sněmovny lordů jako odvetu za to, že tito lidé prosadili v britském parlamentu sankce vůči čínským funkcionářům zapojeným do represí v Sin-ťiangu, domovině ujgurské menšiny. Sankce Pekingu spočívají v zákazu vstupu na čínské území pro politiky a jejich nejbližší rodinu a v zabavení majetku, který by v Číně mohli mít.

Lord Alton ze Sněmovny lordů, který byl rovněž režimem sankcionován, řekl novinám: „Roztahovat červený koberec není v žádném ohledu správné. Od Tchaj-wanu po Tibet, od Hongkongu po Sin-ťiang, rostoucí přímé hrozby pro bezpečnost Spojeného království, to vše by pro nás mělo být varovným signálem.“

Uvedl, že korunovace je „vrcholnou oslavou naší ústavní parlamentní demokracie a všeho, co je v rozporu s diktaturou Komunistické strany Číny“, a že čínským státníkům „by se neměly poskytovat obvyklé diplomatické zdvořilosti“. Účast Číny by podle něj „vyslala matoucí a protichůdné signály“.

Diplomaticky citlivá událost

Lord Alton hovoří o pozměňovacím návrhu o genocidě ve Sněmovně lordů ve Westminsteru v Londýně, 23. února 2021. (Snímek z obrazovky prostřednictvím The Epoch Times)

Přípravy korunovace, podobně jako přípravy loňského královnina pohřbu, budou diplomaticky citlivé vzhledem k pravděpodobné přítomnosti představitelů desítek různých zemí.

Rozsah akce by mohl být ještě větší než v případě zářijového pohřbu, mimo jiné i proto, že zámořští státníci budou mít více času na naplánování cesty. Na pohřeb byli pozváni vedoucí představitelé většiny zemí, kromě Ruska, Běloruska, Myanmaru, Sýrie, Venezuely a Afghánistánu, zatímco Írán, Severní Korea a Nikaragua dostaly pozvánky pouze na úrovni velvyslanců.

Někteří ze sankcionovaných zákonodárců vyjádřili před státním pohřbem znepokojení nad pozváním čínské delegace na královnin pohřeb. V dopise předsedům Dolní sněmovny i Sněmovny lordů Duncan Smith, jeho kolega z Konzervativní strany Tim Loughton, lord Alton a labouristická poslankyně baronka Helena Kennedyová uvedli, že jsou „velmi znepokojeni“ zprávou, že „čínská vláda byla pozvána k účasti na státním pohřbu příští týden, přestože další země Rusko, Bělorusko a Myanmar byly vyloučeny“.

„Vzhledem k tomu, že parlament Spojeného království hlasoval pro uznání genocidy spáchané čínskou vládou na ujgurském národě, je zvláštní, že by se se strůjci této genocidy mělo zacházet příznivěji než s těmi zeměmi, které byly vyloučeny,“ uvedli. Čínu nakonec na státním pohřbu zastupoval viceprezident Wang Čchi-šan,

Nevítaný ambasador

Čínský viceprezident Wang Čchi-šan přichází na státní pohřeb královny Alžběty II. do Westminsterského opatství v Londýně, 19. září 2022. (Phil Noble – WPA Pool / Getty Images)
Čínský viceprezident Wang Čchi-šan přichází na státní pohřeb královny Alžběty II. do Westminsterského opatství v Londýně, 19. září 2022. (Phil Noble – WPA Pool / Getty Images)

Sankcionovaným poslancům se však podařilo dosáhnout toho, že čínský velvyslanec byl vykázán ze Sněmovny reprezentantů.

V září 2021 byl čínský velvyslanec ve Velké Británii, Čeng Ce-kuang (Zheng Zeguang) pozván na recepci v Dolní sněmovně, kterou pořádala celoparlamentní skupina pro Čínu.

Někteří ze sankcionovaných zákonodárců napsali předsedovi parlamentu dopis, v němž proti pozvání protestovali. Uvedli, že by bylo „nemyslitelné“, aby „si hlavní představitel čínské vlády ve Spojeném království mohl zřejmě i nadále svobodně jezdit do Westminsteru a využívat zdejší zařízení jako hlásnou troubu svého režimu“, a to i poté, co se sám parlament stal přímým terčem útoků režimu.

Mluvčí lorda McFalla, předsedy Sněmovny lordů, tehdy potvrdila, že předsedové obou komor souhlasí s tím, aby se toto konkrétní zasedání „konalo jinde vzhledem k současným sankcím vůči členům [parlamentu]“.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a upravil Ondřej Horecký.