Japonská společnost se nadále zmenšuje. Je registrováno mnohem méně narozených než zemřelých. To má své důsledky.

Japonská populace se zmenšuje a stárne rekordním tempem. Jak v úterý oznámila vláda, v loňském roce počet narozených dětí poprvé klesl pod hranici 800 tisíc. Současně se počet úmrtí zvýšil na rekordních 1,6 milionu.

Vláda se snaží zvýšit porodnost

Premiér Fumio Kišida prohlásil zvýšení porodnosti za nejdůležitější úkol. Rodiče mají dostávat více peněz, mají se rozšířit služby pro rodiny a má se reformovat japonský pracovní svět. Odborníci však pochybují, že se tím skutečně něco změní. Dosud byly všechny pokusy vlády o zvýšení porodnosti neúspěšné.

Vzhledem k nízkému počtu nově narozených dětí a téměř nulové imigraci stárne Japonsko rychleji než kterýkoli jiný průmyslový stát na světě. Celé oblasti země vymírají, domy stojí prázdné a chátrají, školy se zavírají. Mnoho Japonců se žení a vdává stále později a odkládá narození prvního dítěte.

Mnoho žen navíc není ochotno vzdát se kvůli dětem vlastní kariéry. Jako důvod se uvádí i nedostatečná účast mužů s jejich dlouhou pracovní dobou. Kromě toho si mnoho mladších lidí nemůže dovolit založit rodinu.

Nedostatek pracovních sil

Některá odvětví hospodářství, jako je stavebnictví, obchod nebo pohostinství, trpí v důsledku klesající porodnosti citelným nedostatkem pracovních sil. Přestože vláda přijala opatření k většímu začlenění žen na trh práce a k delšímu zaměstnávání starších lidí, Japonsko se již neobejde bez zahraničních gastarbeiterů.

Jelikož se Japonsko pyšní svou homogenní společností, odmítá rozsáhlou imigraci. Mnozí odborníci se domnívají, že je nepravděpodobné, že by Japonsko nakonec rozsáhlou imigraci přijalo. Země vidí problémy, které by takové otevření přineslo. Patří mezi ně obava z větší kriminality v zemi, která byla dosud považována za jednu z nejbezpečnějších na světě. (dpa/red)

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.