Bill Pan

9. 3. 2023

Podle nové zprávy založené na údajích o trestné činnosti z celých USA se počet krádeží aut ve Spojených státech těsně přiblížil patnáctiletému maximu.

Ze zprávy, kterou ve středu zveřejnila nezisková průmyslová skupina National Insurance Crime Bureau (NICB), vyplývá, že počet krádeží aut v celé zemi v roce 2022 poprvé od roku 2008, kdy bylo nahlášeno 1,05 milionu odcizených vozidel, překročil jeden milion.

Celkově bylo v loňském roce v celých USA odcizeno přibližně 1 001 967 automobilů. Dle NICB analýzy údajů z databáze National Crime Information Center vedené FBI jde o sedmiprocentní nárůst oproti roku 2021.

V čele žebříčku krádeží aut byla loni Kalifornie, kde zločinci ukradli 202 685 aut. Na druhém místě, se zhruba polovičním počtem (105 015), je Texas a třetím je stát Washington (46 939).

Nejdramatičtější nárůst krádeží aut však zaznamenal stát Illinois, kde došlo k nárůstu o 35 % oproti roku 2021, následovaný Washingtonem (31 %) a New Yorkem (23 %).

David Glawe, prezident a výkonný ředitel NICB, uvedl, že jedním z problémů je, že současný systém trestního práva má pro zloděje aut málo odstrašujících opatření.

„Zaznamenáváme počty krádeží vozidel, které jsme neviděli téměř 15 let, a existuje jen velmi málo odstrašujících prostředků, které by pachatele od páchání těchto činů odradily, protože se jedná pouze o majetkové trestné činy, podobně jako krádeže v obchodech,“ uvedl Glawe v tiskové zprávě.

„Musíme znovu investovat do místních orgánů činných v trestním řízení, poskytnout nezbytné zdroje pro stíhání a programy komunitní policie a zavést programy včasné intervence vzhledem k vysokému výskytu mladistvých pachatelů, kteří se podílejí na krádežích vozidel.“

Celonárodní trend, který ukazuje zpráva NICB, se nejvýrazněji projevuje ve velkých městech, jako je New York a Chicago, které byly pod tlakem aktivismu „defund the police“, tj. snižování rozpočtů a stavů policie.

Podle údajů newyorského policejního oddělení bylo v roce 2022 ve městě ukradeno přibližně 13 475 aut – o 32 % více než v roce 2021 a více než v kterémkoli roce od roku 2006.

V Chicagu bylo v roce 2022 nahlášeno 21 425 odcizených aut, zatímco v roce 2019 jich bylo odcizeno jen 8 962. Město nedávno sesadilo starostku Lori Lightfootovou.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Přečtěte si také

Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…
Budeme muset přijímat uprchlíky? Ne, ale…

Budeme muset povinně přijímat migranty, kteří do EU proudí, nebo ne? Jak je to s kvótami? Zabere migrační pakt proti náporu běženců?

Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég
Národní klimaticko-energetický plán byl sestaven diletantsky, říká energetický stratég

„Já jsem v životě nezažil takovou aroganci, s jakou je tento (NKEP) připravován. A tak diletantně!“ prohlásil na konferenci „Green Deal s rozumem“ Jiří Feist.

Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom
Evropa zapomněla na své kořeny. Jede na dotacích a dává přednost boji s CO2 před bezpečností, varuje ekonom

Podle ekonoma Lukáše Kovandy, který byl hostem pořadu Osobnost Plus na Českém rozhlase, nás evropské dotace vedou do záhuby a osobně by je seškrtal.

Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“
Musk k procesu s Trumpem: „Tento případ poškozuje právo“

Na vrcholu prezidentské volební kampaně stojí Donald Trump před soudem. Případ vyvolává v USA nevoli nemalé části veřejnosti.

Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků
Studie: Prokázaný potenciál kombuchy pro spalování tuků

Svět kombuchy: starobylý fermentovaný nápoj plný probiotik, který může mít pozitivní vliv na metabolismus a zdraví.