Jackson Richman

15. 3. 2023

Lídr senátní většiny, demokrat Chuck Schumer, kritizoval Rusko za manévry, které vedly k sestřelení amerického dronu nad Černým mořem 14. března. Zároveň varoval Vladimíra Putina.

Evropské velitelství amerických sil (EUCOM) včera sdělilo, že dvě ruské stíhačky Su-27 vletěly nad Černým mořem do dráhy bezpilotnímu zpravodajskému letounu MQ-9. Stíhačka svým manévrem poškodila dron, což donutilo Spojené státy sestřelit jej do moře.

„Ve skutečnosti tento nebezpečný a neprofesionální čin Rusů téměř způsobil havárii obou letounů,“ dodal generál James Hecker, velitel amerických vzdušných sil pro Evropu a Afriku.

Ve svém projevu na půdě Senátu reagoval na událost Chuck Schumer: „Tento zásah byl tak nebezpečný a tak nestoudný, že americké letectvo bylo nuceno sestřelit svůj dron do mezinárodních vod.“

„Je to další bezohledný čin [ruského] prezidenta [Vladimira] Putina a jeho armády.“

Schumer měl pro ruského prezidenta vzkaz: A dost. „Nyní chci panu Putinovi říci: ‚Zastavte toto chování, než budete příčinou nechtěné eskalace‘,“ sdělil Schumer.

„Takové chování ruské armády jsme viděli již dříve a Spojené státy to neodradí od provádění operací nad Černým mořem. Tyto agresivní akce ruských letadel jsou riskantní a mohly by vést, opakuji, k nechtěné eskalaci,“ řekl Schumer.

„Spojené státy běžně létaly nad Černým mořem již před Putinovou nezákonnou a bezohlednou invazí na Ukrajinu. A jsem přesvědčen, že naše armáda tak bude činit i nadále,“ dodal

Hecker souhlasil, že Spojené státy vojenské lety nad Černým mořem nezastaví.

„Americké a spojenecké letouny budou nadále operovat v mezinárodním vzdušném prostoru a vyzýváme Rusy, aby se chovali profesionálně a bezpečně,“ řekl.

Podle EUCOMu „tento incident navazuje na řadu nebezpečných akcí ruských pilotů při interakci s americkými a spojeneckými letadly v mezinárodním vzdušném prostoru, včetně nad Černým mořem“.

„Tyto agresivní akce ruských letců jsou nebezpečné a mohly by vést k chybné kalkulaci a nechtěné eskalaci.“

Podle tiskového tajemníka Pentagonu generála Pata Rydera dron do ruských rukou nepadl.

Generál americké námořní pěchoty David Berger 14. března řekl: „To je moje největší obava, jak tam, tak v Tichomoří, že se agresivní ruský nebo čínský pilot nebo kapitán plavidla nebo někdo jiný dostanou příliš blízko, neuvědomí si, kde jsou, způsobí kolizi, a jsou dvě hodiny ráno a my se to snažíme co nejrychleji rozebrat.“

„Toho se opravdu obávám,“ řekl na akci v Národním tiskovém klubu. „Jinými slovy, ať už úmyslně, nebo neúmyslně, drncající do sebe, způsobí kolizi, a pak se to dva velké národy – mocné národy – snaží ve dvě ráno vyřešit.“

V souvislosti s událostí sdělil Berger deníku The Epoch Times, že to, co se stalo, není případ, kdy by bylo možné aktivovat článek 5 Charty NATO. Článek 5 říká, že útok na jednu členskou zemi je útokem na všechny členy.

Řekl, že tak dedukuje z toho, že k činu došlo „nad vodami, které nejsou územím NATO“, a že k němu došlo v „mezinárodním vzdušném prostoru nad mezinárodními vodami“.

Překlad původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa

Související témata

Přečtěte si také

Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč
Javier Milei v Praze: Svoboda je klíč

V Žofínském paláci v Praze dnes vystoupila celebrita světové politiky, ekonom a prezident Argentiny Javier Milei, který se s přítomnými podělil v několika desítkách minut o své myšlenky.

Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu
Ministryně Černochová jednala s argentinským protějškem Petrim o prohloubení spolupráce v obranném průmyslu

O prohloubení bilaterální spolupráce v obranném průmyslu i současných bezpečnostních výzvách dnes v Praze jednala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se svým argentinským protějškem Luisem Alfonsem Petrim.

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev
Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur ze zmrazených ruských aktiv pro Kyjev

Evropská unie potvrdila 1,4 miliardy eur (34,9 miliardy Kč) z výnosů ruských aktiv zmrazených v Evropě pro Ukrajinu, uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“
Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA zvažuje návrat ke „spalovákům“

Téměř polovina amerických řidičů elektromobilů zvažuje přechod zpět ke spalovacím motorům, zjistil spotřebitelský průzkum. Celosvětově je toto číslo nižší, přesto o návratu k benzínu a naftě uvažuje skoro třetina dotázaných.

Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze
Češi se podílí na výzkumu rentgenové dvojhvězdy v Mléčné dráze

Čeští vědci se podílí na průlomovém výzkumu takzvané rentgenové dvojhvězdy. Jde o jeden z nejenergetičtějších úkazů ve vesmíru.