Spojené státy nabídly Slovensku jako kompenzaci za darování vyřazených stíhaček MiG-29 Ukrajině dvanáct útočných vrtulníků Bell AH-1Z Viper. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď včera uvedl, že nabízené bojové stroje by výrazně zvýšily obranyschopnost jeho země.

Slovenská vláda rozhodla o darování sovětských migů Ukrajině minulý týden. Šlo o 13 nepoužívaných strojů, které byly odstaveny vloni v létě pro nedostatek náhradních součástek a proškoleného personálu na údržbu.

Ministr obrany oznámil, že americká nabídka je reakcí na poslání migů na Ukrajinu. Washington přišel s velmi výhodnou nabídkou, která by znamenala, že náš soused zaplatí za 12 bojových vrtulníků 340 milionů dolarů, přičemž skutečná hodnota zakázky je miliarda dolarů a zahrnuje také 500 raket AGM-114 Hellfire II, výcvik pilotů a mechaniků a náhradní díly.

Bratislava by tak touto dohodou ušetřila 660 milionů dolarů. Naď navíc informoval, že i Evropská unie pošle Slovensku kompenzaci za darování migů, a to ve výši 200 milionů eur.

V Evropě půjde teprve o druhou zemi, která moderní vipery vlastní. Česká republika si objednala v roce 2019 čtyři, ale kvůli zpoždění ve výrobě budou dodány až letos na jaře.

Dohoda mezi USA a Slovenskem ještě není potvrzená, nejdříve ji musí schválit slovenská vláda. Podle generála ve výslužbě Pavla Macka, kterého citoval v dnešním vydání deník SME, bude muset země vyškolit nové piloty, což bude trvat několik let.

„Toto je způsobilost, kterou jsme úplně ztratili a musíme si ji vybudovat znovu. Nemůžeme tedy začít s vipery létat hned, ale nemělo by to ani trvat dlouho – maximálně tak do třech let,“ řekl generál pro SME.

Slovensko má ze Spojených států objednaných také 14 kusů stíhaček F-16 Block 70/72, ale kvůli výpadkům v dodávkách avionických součástek se jejich dodání opozdí na začátek příštího roku. Po jejich zapojení by měly slovenské vzdušné síly patřit k jedněm z nejmoderněji vybavených v celé východní Evropě.