Juraj Skovajsa

4. 4. 2023

Právník obhajující Donalda Trumpa v případu vzneseném manhattanským prokurátorem Alvinem Braggem v pondělí odhalil část chystaných kroků. Republikánští zákonodárci vzhledem k povaze případu zvažují opatření k větší odpovědnosti prokurátorů či zbavení imunity vůči profesnímu pochybení.

„Bude podána celá řada návrhů, včetně … návrhu na zamítnutí na základě selektivního stíhání a pochybení státního zastupitelství,“ řekl Tacopina v pondělí pozdě večer v pořadu Hannity na Fox News a dodal, že obhájci po seznámení se s obžalobou zváží i další návrhy, jako je změna místa konání nebo promlčení lhůty.

Trump stane před soudem v úterý 4. dubna odpoledne. Očekává se, že během něj budou odhalena obvinění obžaloby, která dosud zůstávají zapečetěna. Dle všeho se případ týká obvinění z platby 130 000 dolarů pornoherečce Stormy Daniels z firemních peněz přes prostředníka za mlčení o údajném sexuálním vztahu před volbami 2016. V té souvislosti chce dle odhadů expertů prokurátor Bragg obvinit Trumpa z falšování obchodních záznamů a „napasovat“ to na porušení federálních zákonů o financování volební kampaně, čímž by se v případě prokázání jednalo o trestný čin.

Právní experti, jako například emeritní profesor právnické fakulty Harvardovy univerzity Alan Dershowitz, nebo profesor práv z Univerzity G. Washingtona Jonathan Turley, se k Braggově obžalobě, která kombinuje federální a státní zákony a předkládá obvinění z trestného činu, staví skepticky.

V pondělním rozhovoru s Hannitym Tacopina naznačil aspekty případu, které bude Trumpův obhájce napadat, včetně snahy přesvědčit porotu na Manhattanu, že proces by neměl být založen na politice.

V nedávném rozhovoru pro The Epoch Times Tacopina řekl, že začátkem března podal formální etickou stížnost (pdf), v níž tvrdí, že Bragg porušil pravidla chování státního zástupce, když vedl případ se zjevnou osobní a politickou záští vůči Trumpovi. Tato stížnost byla podána newyorskému úřadu pro vyšetřování, který je dozorovým orgánem městské správy. Rozsah vyšetřování úřadu zahrnuje pochybení, plýtvání, podvody, zneužití pravomocí a neetické jednání a jeho vyšetřování jsou důvěrná.

Ve stížnosti jmenoval kromě Bragga také bývalého okresního prokurátora Cyruse Vance, bývalého právního poradce newyorské prokuratury Careyho Dunnea a bývalého zvláštního asistenta okresního prokurátora Marka Pomerantze, kteří se podíleli na vyšetřování Trumpa.

„Je zřejmé, že jejich vlastní činy a/nebo slova dokazují, že Cyrus Vance, Carey Dunne a Mark Pomerantz si z politických důvodů vybrali osobu, kterou nenáviděli, a zaměřili se na ni, aby ji stíhali a poškodili tak její schopnost ucházet se o celonárodní úřad,“ napsal Tacopina v dopise.

Jako příklad tohoto obvinění z nepřátelství vůči Trumpovi Tacopina uvedl úryvek z Pomerantzovy knihy „Lid versus Donald Trump: Popis zevnitř“.

„Viděl jsem ho jako zhoubného narcise a možná i megalomana, který představuje skutečné nebezpečí pro zemi a pro myšlenky, na nichž mi záleží,“ popisuje Pomerantz svůj pohled na Trumpa v knize. „Jeho chování ve mně vyvolávalo vztek, smutek, a dokonce i odpor.“

Úřad manhattanského okresního prokurátora na žádost deníku The Epoch Times o komentář do doby publikování článku nereagoval.

Politizace

Před důsledky případu varoval prominentní konzervativní historik Victor Davis Hanson.

„Jde o politiku prováděnou jinými prostředky. Znamená to, že téměř každý bývalý prezident, nebo možná dokonce každý prezident či úředník by se mohl stát terčem publicitu hledajícího státního nebo místního prokurátora, který je v politické opozici.“

Hanson upozornil, že kdyby republikáni recipročně dělali to, co demokraté, lidé by viděli, jak současný republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy vytváří výbory, jako byl ten pro vyšetřování událostí z 6. ledna, a vybírá si jejich členy; a státní zástupci v republikánských státech, jako je Florida, Utah a Wyoming, by současně šli po rodině prezidenta Joea Bidena kvůli různým kauzám.

„Celá země by byla nefunkční,“ řekl.

Republikánský kongresman Austin Scott včera na Just The News sdělil, že zvažuje způsoby, jak přivést prokurátory, kteří zneužívají své pravomoci, k větší právní odpovědnosti, včetně zrušení právní imunity proti žalobám za profesní pochybení. Dle jeho názoru by Bragg bez imunity případ vůči Trumpovi nevedl.

Několik dní poté, co Donald Trump odhalil, že ho bude pravděpodobně stíhat manhattanský prokurátor Alvin Bragg, republikánští zákonodárci ze Sněmovny reprezentantů navrhli řadu způsobů, jak zajistit profesionální chování prokurátorů.

Kritici obviňují Bragga ze zneužívání justičního systému k útokům na politické oponenty a Trumpa. Spojují jej s dary od štědrého podporovatele Demokratické strany George Sorose. Soros nedávno obvinění popřel.

Někteří republikánští zákonodárci vyzvali Bragga, aby vypovídal před Kongresem. Jim Jordan, předseda sněmovního justičního výboru, v neděli sdělil, že předvolání je na stole.

Manhattanská prokuratura obvinění republikánů z politizace odmítá a obviňuje zákonodárce ze zasahování do vyšetřování.

Zpracováno z několika zpráv americké redakce The Epoch Times.

Související témata

Přečtěte si také

30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce
30 věcí, které je třeba vědět o Kamale Harrisové, nové demokratické favoritce

Pokud bude příští měsíc na národním sjezdu Demokratické strany formálně nominována, utká se v listopadu v boji o Bílý dům s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem současná viceprezidentka Kamala Harrisová.

Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny
Maďarsko a Slovensko chtějí, aby Evropská komise urgentně zasáhla ve věci zastavené ropy z Ukrajiny

Jednání Ukrajiny podle nich porušuje asociační dohodu mezi EU a Ukrajinou a zásadně ohrožuje energetickou bezpečnost obou zemí.

Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným
Rozhovor o jádru a vyhlídkách české energetiky s „energetickým realistou“ Milanem Smutným

S Milanem Smutným jsme probrali vládní rozhodnutí o dostavbě jaderných bloků, nelichotivé vyhlídky v energetice či přechod závislosti od Ruska ke komunistické Číně. „Namaloval“ i hypotetický scénář pro rok 2030.

Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby
Atentát na Trumpa byl největším selháním za desetiletí, vypověděla šéfka Tajné služby

Atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa byl největším operačním selháním Tajné služby Spojených států za poslední desetiletí.

Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo
Mnohé potravinářské přísady jsou škodlivější, než se předpokládalo

Více než 73 % potravin je ultrazpracovaných. Některé složky jsou „obecně uznávané jako bezpečné“, ale výzkum...