První velké britské letiště zrušilo bezpečnostní postupy týkající se tekutin a elektroniky. Letiště London City, které se využívá zejména pro služební cesty finančníků a podnikatelů po Evropě, nainstalovalo nové CT skenery, které vytvářejí podrobnější snímky toho, co se nachází v zavazadlech. Pro cestující to znamená, že už nemusí při bezpečnostní kontrole vyndávat z tašek a kufrů žádné předměty.

Pasažéři odlétající z tohoto letiště tak již nemusí své toaletní potřeby a tekutiny mít ve 100mililitrových lahvičkách umístěných v průhledném plastovém sáčku a během bezpečnostních kontrol si mohou v příručním zavazadle ponechat i své notebooky, tablety a další elektroniku.

V úterním projevu Alison FitzGeraldová, provozní ředitelka letiště London City, uvedla, že nové skenery poskytnou lepší bezpečnostní prověrky.

„Nové CT skenery posunou zážitek našich cestujících na další úroveň, sníží stres a potíže se 100 ml tekutin v průhledných plastových sáčcích a nutností vykládat příruční zavazadla,“ řekla  FitzGeraldová a dodala: „Jsme opravdu přesvědčeni, že díky této investici bude cestování přes London City pro obchodní cestující i volnočasové cestující, kteří letiště využívají, ještě lepší, aby se rychle a snadno dostali do mnoha našich domácích i mezinárodních destinací.“

Britská vláda požaduje, aby byla nová technologie zavedena na všech velkých britských letištích do června 2024. London City je druhým britským letištěm, které skenery používá u všech svých bezpečnostních pásů. Prvním letištěm kompletně vybaveným CT skenery bylo minulý měsíc malé letiště Teesside, odkud denně vzlétá a odlétá pouze několik letů. 

Bezpečnostní pravidla týkající se tekutin byla na letištích zavedena v roce 2006 po zmaření teroristického spiknutí, jehož cílem bylo vyhodit do povětří letadla letící z Londýna do Spojených států pomocí podomácku vyrobených tekutých bomb.

Nedodržování těchto pravidel ze strany cestujících je jednou z největších příčin zdržení při letištních kontrolách.

Heathrow, nejvytíženější letiště ve Velké Británii, uvedlo, že do instalace nových strojů investuje značné množství peněz, ale neoznámilo datum, kdy bude proces dokončen. Avizovalo však, že to bude trvat déle než na některých jiných letištích, protože má více bezpečnostních pásů.

Letiště Gatwick uvedlo, že novou technologii zkouší v jednom bezpečnostním pruhu a že se zavázalo dodržet termín v červnu 2024.

Ministr dopravy Mark Harper uvedl, že CT skenery zjednoduší pravidla pro kabinová zavazadla a zároveň „zvýší bezpečnost“.

„Do roku 2024 budou na hlavních letištích ve Spojeném království instalovány nejnovější bezpečnostní technologie, které zkrátí dobu čekání ve frontách, zlepší komfort cestujících a především odhalí potenciální hrozby,“ uvedl vloni ministr.

CT skenery vytvářejí 3D obraz toho, co se nachází uvnitř zavazadel cestujících. Používají se již na zámořských letištích, například na Schipholu v Amsterdamu a na několika letištích ve Spojených státech.

Christopher Snelling, politický ředitel oborové organizace Airport Operators Association, k tomuto bezpečnostnímu kroku uvedl, že změna pravidel je „velkým krokem vpřed“ pro leteckou dopravu.  „Usnadní cestu přes britská letiště a zpříjemní samotné cestování letadlem.“

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký. Článek byl redakčně zkrácen.