Někteří britští zákonodárci kritičtí vůči čínskému režimu prozradili, že jejich rodiny se staly terčem sledování a msty ze strany Pekingu.

Deník Telegraph uvedl, že poslanci se nyní obávají, že Peking aktivně sleduje jejich rodiny poté, co veřejně kritizovali Komunistickou stranu Číny. U jednoho politika z řad konzervativců bylo ohroženo místo jeho potomka na univerzitě poté, co čínští sponzoři vyhrožovali stažením finanční podpory. Potomkovi jiného politika zase nepovolili cestovat s čínskou leteckou společností.

Bývalý předseda Konzervativní strany sir Iain Duncan Smith sdělil, že se domnívá, že Peking sleduje nejen jeho pohyb, ale i pohyb členů jeho rodiny. Dokonce se uchýlil k tomu, že svůj telefon při citlivých rozhovorech zamyká do krabičky, protože se obává, že by přístroj mohl sloužit jako odposlouchávací zařízení.

Poslanec rovněž uvedl, že byl vystaven koordinovaným útokům botů a stal se terčem útoků „vlčích bojovníků“, osob, o nichž se domnívá, že je čínský režim nasadil na sledování „otravných“ nebo „špatných“ lidí.

V jednom propracovaném e-mailovém podvodu rozesílala nějaká osoba z Hongkongu politikům a známým e-maily, v nichž se vydávala za Smithe.

Stranická kolegyně Alicia Kearnsová novinám řekla, že si myslí, že je na čínské „černé listině“ kvůli svým komentářům o Číně. Kearnsová předsedá výboru pro zahraniční věc i Výzkumné skupině pro Čínu a již dříve informovala o případech zastrašování a napadání na internetu v souvislosti s jejím postojem k Číně, píše The Telegraph.

Poslankyně také novinám vyprávěla, jak jí někdo, o kom si myslí, že je čínský hacker, zasílal upravené fotografie spojené se sexuálně explicitními komentáři. Má podezření, že existují osoby napojené na čínský stát, které tráví „ohromné“ množství času a úsilí tím, že se měsíce vydávají za nějakého zákonodárce nebo jeho známého s cílem zkalit vzájemné vztahy.

Falešné e-maily

V samostatném článku pro deník The Telegraph Duncan Smith uvedl: „Je jasné, že pokud se k vám Čína chce dostat, dostane se k vám. Osobně jsem se stal terčem ,vlčích bojovníků‘“.

„Při této příležitosti si někdo vytvořil falešný e-mailový profil, která se vydával za mě. Myslíme si, že se nám podařilo pachatele vystopovat až někam na předměstí Hongkongu.“

Zakladatel Meziparlamentní aliance pro Čínu uvedl, že e-maily, které se vydávaly za jeho, byly rozesílány „po celém světě“ různým senátorům a poslancům, kterým sděloval, že již nevěří, že Komunistická strana Číny je špatná. „Právě naopak, jak se zdá, měl jsem se nyní domnívat, že jsou příkladem dobra a slušnosti,“ napsal britský politik.

Začal dostávat e-maily od lidí z celého světa, kteří ho znají. Psali mu, že je mrzí to, co říká, nebo se ho ptali, proč tohle dělá. „Musel jsem jim vysvětlit, že to vůbec nejsem já, ale podvodník.“ Podle poslance se tyto falešné e-maily vynořují „každou chvíli“.

Smith, který byl spolu s několika dalšími britskými zákonodárci a osobnostmi vystaven čínským sankcím za svou kritiku režimu, od genocidy Ujgurů přes pronásledování hongkongských prodemokratických aktivistů až po nucené odběry orgánů nepohodlným vězňům, popsal, že terčem sankcí se kromě něj stala i celá jeho nejbližší rodina. „To je ta část, o které se nikdy neinformuje. Všechny naše rodiny jsou také sankcionovány, a to ve stejnou dobu (jako my).“

„Pokud jsou dospělí, znamená to, že si podle toho musí zařídit život, což je nepříjemné. To je přesně to, co se muselo stát, i když oni sami se na tom procesu nepodíleli,“ řekl politik a dodal: „Jsem si vědom toho, že čínský stát si zaznamenává, kdo a kde jsou moje rodina.“

Přesto nemíní ustoupit od poukazování na zvěrstva a nepravosti, jichž se Peking pod taktovkou Si Ťin-pchinga dopouští. „My budeme pokračovat kvůli těm, kdo jsou pronásledováni, bez ohledu na jakoukoli hrozbu.“

Obavy z Pekingu

Kearnsová, na kterou Čína sankce neuvalila, uvedla, že ví o jednom kolegovi, jehož studijní plány dítěte byly ohroženy, protože jeho rodič byl politikem uvedeným na sankčním seznamu Čínské lidové republiky.

Novinám řekla, že přijetí studenta na jednu britskou univerzitu bylo ohroženo poté, co byla instituce varována, že pokud žádost přijme, veškerá finanční podpora z Číny bude škole odepřena. The Telegraph rovněž informoval o tvrzeních, že dítě jednoho politika se dostalo do problémů poté, co mu byl přidělen náhradní let s čínskou leteckou společností, když byl itinerář jeho původní aerolinky zrušen. Údajně mu bylo znemožněno nastoupit do letadla kvůli jeho příjmení.

Další kritik Číny uvedl, že mu bylo oznámeno, že jeho bezpečnost nemůže být při cestě na Blízký východ zaručena kvůli obavám, že by mohl být vydán Pekingu, zatímco jinému prý bylo doporučeno, aby nejezdil na dovolenou do jisté evropské země, protože na něj byly uvaleny sankce.

Noviny uvedly, že někteří politici kritizovali „mírnější“ postoj premiéra Rishiho Sunaka k Číně ve srovnání s jeho předchůdkyní Liz Trussovou. V březnu Sunak prohlásil, že Velká Británi bude nadále spolupracovat s Pekingem v otázkách, jako je změna klimatu, ale trval na tom, že jeho vláda bude spolupracovat se spojenci, aby v případě potřeby „zatlačila“ na Čínu.

Britský předseda vlády uvedl, že čínské plány na „přetvoření světového řádu“ představují pro Británii „epochální výzvu“, nicméně přestal Peking označovat za hrozbu.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.