Izraelský velvyslanec v Německu Ron Prosor vyjadřuje znepokojení nad rostoucím antisemitismem v Německu a vyzývá k zákazu proti-izraelských hesel. Podle německé vlády bylo v loňském roce zaznamenáno celkem 2 639 antisemitských trestných činů. Studie zkoumá antisemitismus mezi migranty v Německu.
Izraelský velvyslanec uvedl, že se znepokojením sleduje rostoucí počet antisemitských útoků v Německu. „Antisemitismus je velký problém,“ řekl Prosor v rozhovoru pro tiskovou agenturu AFP.
Antisemitismus ve všech oblastech společnosti
Každé tři hodiny dojde v Německu k antisemitskému incidentu, říká velvyslanec. Skutečnost, že židovské instituce, jako jsou synagogy a školy, musejí být chráněny, podle Prosora „není normální“. „Nevidím to ani u kostelů a mešit,“ říká velvyslanec.
Velvyslanec dále uvedl, že antisemitismus se objevuje ve všech oblastech německé společnosti – jak na levici, tak na pravici, stejně jako mezi muslimy. Vyzývá k zákazu antisemitských a proti-izraelských hesel, jaká byla nedávno použita na palestinském shromáždění v Berlíně. Prosor zdůrazňuje, že tato hesla musí být trestná podle zákona.
Prosor hovořil o demonstraci, která probíhala o Velikonocích pod heslem „Solidarita s Palestinou“ ve čtvrtích Kreuzberg a Neukölln, na níž se vykřikovala proti-izraelská hesla. Felix Klein, zmocněnec spolkové vlády pro antisemitismus, v reakci na to vyzval orgány činné v trestním řízení k zásahu.
Násilných činů proti Židům přibývá
Počet násilných činů proti židovským osobám se v uplynulém roce skutečně zvýšil, jak dokládá odpověď na dotaz, který spolkové vládě položila poslankyně Spolkového sněmu Petra Pau (strana Levice). V únoru o tom informoval list Die Welt.
Spolková vláda uvedla, že počet protižidovských násilných činů vzrostl ze 63 v roce 2021 na 88 v roce 2022. Ve statistikách Spolkového kriminálního úřadu patří do kategorie násilných trestných činů například nebezpečné ublížení na zdraví, vydírání, žhářské útoky a trestné činy podněcování násilí.
Celkový počet všech registrovaných antisemitských trestných činů vyčíslilo Ministerstvo vnitra ve své odpovědi na 2 639. Toto číslo však může ještě stoupnout, protože Spolkový kriminální úřad přijímá ještě následná hlášení. V předchozím roce 2021 úřad zaregistroval celkem 3 028 antisemitských trestných činů.
Jaké je rozdělení trestných činů?
Zajímavé je podívat se na to, jak je podíl antisemitských trestných činů rozdělen.
Podle spolkové vlády pocházejí násilné činy zejména z pravicového tábora a některé z levicového. Spolkový kriminální úřad (BKA) trestnou činnost motivovanou muslimy neeviduje. Úřad zde rozlišuje mezi trestnými činy na základě „cizí ideologie“ a „náboženské ideologie“.
Celkový počet antisemitských trestných činů v roce včetně násilných činů ve výši 2 639 je tedy rozdělen takto: 1 305 trestných činů pravicových pachatelů, čtyři trestné činy levicových pachatelů, 38 trestných činů podle cizí ideologie a 29 trestných činů podle náboženské ideologie. U 242 trestných činů nelze přiřadit žádnou oblast trestné činnosti a u 1 021 trestných činů nejsou uvedeny žádné informace.
Na internetových stránkách BKA je vysvětleno, co se rozumí pojmem „cizí ideologie“:
„Trestné činy jsou přičítány PMK zahraniční ideologii, pokud při hodnocení okolností trestného činu a/nebo postoje pachatele existují indicie, že pro spáchání trestného činu byla rozhodující nenáboženská ideologie pocházející ze zahraničí, zejména pokud je zaměřena na ovlivňování poměrů a vývoj doma i v zahraničí.“
V této oblasti jsou tedy mimo jiné zaznamenány zločiny spáchané Palestinci na židovském obyvatelstvu.
Antisemitismus větší mezi muslimy než mezi nemuslimy
Pokud se však chceme zabývat antisemitskými postoji v Německu, pouhý pohled na statistiky trestných činů nestačí. Především se znovu a znovu objevuje otázka: Jak rozšířený je antisemitismus mezi migranty? Na toto téma byla právě zveřejněna studie.
Etnoložka Sina Arnoldová zveřejnila z pověření Mediendienst Integration (MI) shrnutí stavu výzkumu na téma antisemitismus mezi muslimy v Německu. Podle zpráv se v této komunitě rozlišují tři formy nenávisti k Židům: klasická, sekundární a antisemitismus spojený s Izraelem.
Podle shrnutí Arnoldové jsou předsudky až nenávist mezi muslimy v Německu mnohem výraznější, pokud jde o klasický antisemitismus a antisemitismus související s Izraelem, než mezi nemuslimskou populací. Naopak u sekundárního antisemitismu, který se vztahuje ke konfrontaci s nacistickou érou, tomu tak není. Migranti s německými kořeny mají v této oblasti menší tendenci k předsudkům než migranti bez německého občanství.
Pobyt v Německu má obecně pozitivní vliv na postoje přistěhovalců k Židům, protože se zde učí „dodržovat společenskou normu proti antisemitismu“ a navštěvují německé školy. Studie upozorňuje, že antisemitismus mezi muslimy nesmí být bagatelizován z obavy před reprodukcí rasistických atributů. Míra odporu závisí na náboženské orientaci a původu lidí. V mnoha zemích s muslimskou většinou se vyskytuje vyšší míra souhlasu s antisemitismem než v nemuslimských zemích.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.