Obchodní komora Spojených států amerických bije na poplach kvůli dramatickému nárůstu rizik a nejistot spojených s podnikáním v Číně v důsledku „zvýšené úřední kontroly“ amerických společností. Vlivná podnikatelská skupina uvedla, že situaci „pozorně sleduje“, a poznamenala, že mezi odvětví, která podléhají zostřeným prověrkám, patří profesionální služby a auditorské firmy.
Organizace ve svém prohlášení z 28. dubna dále zdůraznila, že služby, které tyto firmy poskytují, jsou zásadní pro vytvoření důvěry investorů na jakémkoli trhu, včetně Číny.
Varování přišlo jen několik dní poté, co komunistický režim schválil novelu zákona o špionáži, který vstoupí v platnost 1. července. Novela rozšířila definici špionáže a učinila ji širší a vágnější, čímž se rozšířil okruh informací a zdrojů, které země považuje za relevantní pro národní bezpečnost, dodala komora.
Komora označila rostoucí kontrolu v důsledku legislativní změny za „věc, která vážně znepokojuje komunitu investorů a pravděpodobně znepokojuje i jejich místní obchodní partnery v Číně“. Podle lobbistické skupiny se „zahraniční investice nebudou cítit vítány v prostředí, kde nelze řádně posoudit rizika a kde narůstá právní nejistota“.
Prověřování zahraničních společností
Podnikatelské prostředí v Číně se zhoršilo v důsledku řady prověrek a vyšetřování zahraničních subjektů. Minulý týden čínské úřady vyslýchaly zaměstnance šanghajské kanceláře americké poradenské společnosti Bain & Company a zabavily notebooky a další dokumenty. Účel nečekané razie z 26. dubna je nejasný, stejně jako status vyslýchaných zaměstnanců a jejich státní příslušnost.
Incident následoval po březnové razii v pekingských kancelářích společnosti Mintz Group, která se zabývá auditorstvím. Pět zaměstnanců společnosti Mintz bylo údajně zadrženo pro podezření z účasti na nezákonných obchodních operacích, přičemž režim tato obvinění potvrdil. Přestože zadržení pracovníci jsou čínskými státními příslušníky, společnost Mintz má sídlo v New Yorku.
Podle zprávy deníku Wall Street Journal jeden z vedoucích pracovníků společnosti Mintz uvedl, že společnost netuší, kdo její zaměstnance zadržuje a kdy by mohli být propuštěni, ani proč byla razie provedena, firma nicméně uzavřela svou jedinou kancelář v pevninské Číně.
Společnost Deloitte Touche Tohmatsu, pekingská pobočka společnosti Deloitte, jedné ze čtyř velkých světových účetních firem, dostala pokutu 211,9 milionu RMB (asi 30,8 milionu USD) a pozastavení činnosti na tři měsíce za to, že neprovedla odpovídající audit společnosti China Huarong Asset Management, oznámilo 17. března čínské ministerstvo financí.
Čínské ministerstvo financí mezitím obvinilo společnost Huarong a její investiční složky z nedostatků v interním řízení, selhání kontroly rizik a závažného zkreslování účetních informací v letech 2014 až 2019.
Společnost Huarong je přitom ústředním prvkem čínského finančního systému, jednou ze čtyř institucí, které Čínská komunistická strana (ČKS) vytvořila na konci 90. let 20. století, aby vyřešila problém špatných úvěrů ve státem vlastněných bankách. Poté vybudovala impérium poskytováním úvěrů vysoce rizikovým společnostem, přičemž využila přístupu k levným úvěrům od státních bank.
Pan Chuang, jednatel zahraniční společnosti v Hongkongu, řekl 27. dubna deníku The Epoch Times, že revize zákona o špionáži bude mít největší dopad na společnosti a zaměstnance, kteří se zabývají třemi druhy podnikání.
„Prvním typem jsou ti, jejichž podnikání v Číně zahrnuje vyšetřování, nebo ti, kteří mají podnikání v oblasti přezkoumávání účetního kapitálu, jako je Deloitte a čtyři další velké účetní firmy. Ty mohou disponovat některými citlivými informacemi. Druhým typem jsou společnosti, které vypracovávají zprávy o investičních analýzách. Třetím typem jsou společnosti, které spolupracují s s Čínou v oblasti lékařských biotechnologií a softwaru nebo mají hospodářskou a obchodní výměnu v této oblasti.“
Chuang také poznamenal, že čínské zákony o národní bezpečnosti nejsou srovnatelné se zákony o národní bezpečnosti a protiteroristickými zákony většiny západních zemí a čínský komunistický právní systém není kompatibilní s běžnými mezinárodními zákony.
„Protože právní operace Komunistické strany Číny často porušují lidská práva, zahraniční společnosti a jejich zaměstnanci by měli mít velké obavy,“ varoval.
Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil a zkrátil Ondřej Horecký.