Průnik umělé inteligence (AI) do veřejného prostoru je velmi výrazný a objevují se varovné až alarmistické zprávy o tom, že AI vezme lidem práci, že bude dělat různé nepřístojnosti a podobně.

Podle Lukáše Neterdy, který se v oblasti AI profesně pohybuje řadu let, je potřeba se zamyslet, pro koho jsou AI systémy, jež jsou ze své podstaty demokratické, ohrožením.

„Google má víc problémů než máme všichni ostatní v této zemi nebo na této planetě. Všechny technologické giganty jsou v situaci, která je ohrožuje. Jejich ochranný příkop, díky kterému jim nikdo nemohl konkurovat, zmizel. A jsou nervózní,“ říká Neterda.

K omezování AI má systém jak podporu technologických firem, tak akademické sféry, které podle Neterdy ujel s umělou inteligencí vlak.

AI systémy jsou dnes velmi úspěšně schopni tvořit i experti nezávislí na grantech a technologických gigantech. „Můžeme možnosti umělé inteligence využít kompletně pro svůj prospěch. Ale aby to nedopadlo tak, že si Google zlepší algoritmus a bude nám říkat, že se máme jít očkovat nebo skákat z oken, je potřeba pro to něco dělat. Jako jednotlivci i jako společnost. Hlídejte si svoje zájmy. Hlídejte si organizace, spolky, které stojí za těmi vašimi zájmy. Které kopou za vás. A podporujte je. I finančně. Nemůžou zůstat bez peněz, když proti nim stojí Google,“ apeluje Neterda.  

TIP: Temná stránka ChatGPT

Názory a postoje vyjádřené v tomto článku jsou názory autora článku a nemusejí se shodovat s postoji deníku The Epoch Times.