Sinopsis

9. 6. 2023

Indo-Pacifik je jedním z klíčových pojmů v dnešním rychle se měnícím mezinárodním prostředí a postupně vytěsňuje předchozí koncept Asie-Pacifiku, který dominoval geostrategickým úvahám v regionu po konci studené války. Ten implicitně vyjadřoval snahu o zapojení Čínské lidové republiky do spolupráce v oblasti Tichého oceánu.

Indo-Pacifik oproti tomu nahlíží Asii jako její přímořský pás oblévaný dvěma oceány a implicitně vynechává kontinentální Asii, resp. „Eurasii“ v geopolitickém smyslu, tedy hlavně Rusko a Čínu. V důsledku je tak geostrategickou odpovědí na opětovné štěpení světa do dvou velkých bloků – Euro-Atlantiku a Indo-Pacifiku na jedné a „Eurasie“ na druhé straně, s „globálním Jihem“ (dříve „třetí svět“) mezi nimi.

Koncept Indo-Pacifiku představuje v současném posunu geopolitického těžiště na Východ podobnou vizi, jakou hrála myšlenka euroatlantického společenství v Evropě po druhé světové válce: kolektivní obranu sdílených hodnot demokracie a otevřené společnosti proti expanzionismu autoritářských režimů.

Zachování „svobodného a otevřeného Indo-Pacifiku“ je v nejvlastnějším zájmu i zemí geograficky vzdálenějších, a musí tak zůstat vysoko na seznamu priorit České republiky i EU jako celku.

Celý dokument o novém geostrategickém uspořádání naleznete ve formátu PDF.

Související témata

Související články

Přečtěte si také

Hnutí ANO navrhlo do Rady ČTK někdejšího prezidentského mluvčího Ovčáčka

Poslanecký klub vládního hnutí ANO navrhl za člena Rady České tiskové kanceláře někdejšího prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka.

V rakouských Alpách zahynul 13letý chlapec z Čech, při lyžování mimo sjezdovku ho zachytila lavina

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu dnes zemřel 13letý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. Informovala o tom agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit.

Čína využívá „vládně-civilní partnerství“ v kognitivní válce zaměřené na Taiwan, uvádí zpráva

Nejvyšší zpravodajská služba Taiwanu zveřejnila v roce 2025 zprávu o taktikách čínské kognitivní války proti Taiwanu.

WHO vyzvala země, aby zvýšily daně na slazené a alkoholické nápoje k omezení konzumace

Podle WHO skutečnost, že většina zemí má na tyto nápoje stále nízké daně, přispívá k nárůstu počtů nemocných obezitou, cukrovkou, chorobami srdce a rakovinou.

„Pomoc je na cestě,“ vzkázal Trump Íráncům a vyzval je k pokračování v protestech

Americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social vzkázal Íráncům, aby pokračovali v protivládních protestech a zmocnili se institucí v zemi. Pomoc je podle šéfa Bílého domu na cestě.

Bílý dům ve Washingtonu, 15. února 2024. (Madalina Vasiliu / The Epoch Times)
Trump hrozí odebráním občanství naturalizovaným Američanům původem ze Somálska

Somálci ve Spojených státech už nebudou mít status dočasné ochrany, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na televizní stanici Fox News.

„Orwellovský nádech“: Papež vyzývá Západ k dodržování svobody slova a projevu

Papež Lev XIV. se na začátku roku před diplomaty vyjádřil proti omezování svobody slova a projevu, proti pronásledování křesťanů a potratům a také se vyslovil pro návrat k diplomacii zaměřené na dialog.

Český dirigent Jakub Hrůša získal „Oscara klasické hudby“

Porota International Classical Music Awards (ICMA) složená z šéfredaktorů předních světových hudebních časopisů a zástupců významných kulturních institucí ocenila dirigenta Jakuba Hrůšu titulem Umělec roku.

Chytré strategie, jak dávat dítěti kapesné

Kapesné jako škola financí: jak nastavit pravidla pro „vydělání“, rozdělení na útratu a spoření, volbu hotovosti či aplikací a úpravy podle věku.