Bývalý americký prezident Donald Trump se 13. června dostavil k federálnímu soudu v Miami, kde prohlásil svou nevinu k 37 bodům obvinění z trestných činů souvisejících s nakládáním s tajnými vládními dokumenty.

Jedná se o první případ, kdy byl bývalý prezident Spojených států formálně obviněn z porušení federálních zákonů.

Trump dorazil do budovy soudu hodinu před plánovaným stáním. Pracovníci soudu mu sebrali otisky prstů (elektronicky), ale vyfotografován nebyl.

Před soudem se shromáždil dav několika stovek lidí, většinou Trumpových příznivců. Přítomno bylo také velké množství městských, státních a federálních policistů.

Stání trvalo asi 35 minut a vedl ho soudce Jonathana Goodman.

Obžaloba tvrdí, že Trump držel nezákonně 31 vládních dokumentů, včetně některých klasifikovaných jako přísně tajné.

Obvinění, které bylo zveřejněno 9. června, čítá na 31 případů úmyslného zadržování informací o národní obraně a šesti případů spiknutí za účelem maření spravedlnosti, zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Pokud by se prokázala všechna obvinění, hrozil by Trumpovi maximální trest odnětí svobody na 400 let. Více o obvinění najdete zde.

Po vyzvání soudcem, aby se obžalovaný vyjádřil, odpověděl Trumpův obhájce Tedd Blanche jménem svého klienta, že je nevinný.

Trump vytrvale trvá na své nevině a již dříve obvinění označil za „parodii na spravedlnost“, „ovlivňování voleb“ a „hon na čarodějnice“.

„Dnes jsme byli svědky nejhoršího a nejodpornějšího zneužití moci v dějinách naší země – je velmi smutné to sledovat,“ řekl Trump davu svých příznivců po návratu ze stání. „Zkorumpovaný úřadující prezident nechal zatknout svého největšího politického protivníka na základě falešných a vykonstruovaných obvinění, z nichž by byl viněn on i řada dalších prezidentů, a to přímo uprostřed prezidentských voleb, v nichž velmi těžce ztrácí.“

„Tento den se zapíše do dějin neslavně a Joe Biden bude navždy připomínán nejen jako nejzkorumpovanější prezident v dějinách naší země, ale možná, což je ještě důležitější, jako prezident, který se spolu s bandou svých nejbližších zločinců, darebáků a marxistů pokusil zničit americkou demokracii,“ dodal Trump.

Joe Biden v souvislosti s obviněním Trumpa sdělil ve čtvrtek novinářům: „Nikdy – ani jednou – jsem ministerstvu spravedlnosti nenavrhl, co by mělo nebo nemělo udělat, pokud jde o vznesení nebo nevznesení obvinění. Jsem čestný.“

Při nastínění své obhajoby po návratu ze stání se bývalý prezident zaměřil zejména na zákon o prezidentských záznamech z roku 1987. Trump naznačil, že tento zákon dává prezidentovi volnost při určování, které záznamy jsou osobní a které prezidentské.

Ačkoli dokumenty, z jejichž nezákonného uchovávání je Trump obviněn, nesplňují kritéria osobních záznamů, Trumpova obhajoba se odvolala na rozhodnutí soudu z roku 2012 v případu týkajícího se zvukových nahrávek, které si bývalý prezident Bill Clinton ponechal po odchodu z Bílého domu. Soudkyně Amy Berman Jacksonová tehdy interpretovala zákon tak, že „podle zákona je tato zodpovědnost ponechána výhradně na prezidentovi“.

„Teď se nad tím zamyslete, jinými slovy, ať už se prezident rozhodne vzít si s sebou jakékoliv dokumenty, má na to právo. Je to absolutní právo. Takové je právo,“ řekl Trump v souvislosti s výše zmíněným rozhodnutím osudu.

Trump a jeho republikánští stoupenci obvinění odsuzují jako politicky motivované. Demokraté a Trumpovi kritici zpochybňují názor, že ministerstvo spravedlnosti zacházelo s Trumpem nespravedlivě. Poukazují na to, že vláda dala Trumpovi několik příležitostí k odevzdání záznamů ještě před razií v Mar-a-Lago.