Podle představitele americké pobřežní stráže (USCG) zjistilo americké námořnictvo implozi ponorky směřující k Titaniku již v neděli 18. června, několik dní předtím, než byla tato informace ve čtvrtek zveřejněna po rozsáhlé pátrací operaci, která upoutala pozornost celého světa.
Pět mužů na palubě Titanu, kteří se pokoušeli prozkoumat vrak Titaniku v Atlantickém oceánu, podle představitelů USCG tragicky zahynulo v důsledku podezření na „katastrofickou implozi“.
USCG překvapivě potvrdila, že americké námořnictvo poprvé zjistilo implozi krátce poté, co Titan v neděli zmizel. Námořnictvo tuto informaci neprodleně poskytlo na pomoc pátracím a záchranným pracím, ačkoli její závažnost nebylo možné s konečnou platností určit. Jako první o tom informoval deník Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje.
„Námořnictvo USA jako člen jednotného velení provedlo analýzu akustických dat a zjistilo anomálii odpovídající implozi nebo výbuchu v obecné blízkosti místa, kde ponorka Titan operovala v době ztráty spojení,“ uvedla v prohlášení mluvčí USCG poddůstojnice Briana Carterová.
„Ačkoli tato informace není definitivní, byla okamžitě předána veliteli zásahu, aby pomohla při pátrací a záchranné misi.“
Během čtvrtečního tiskového brífinku kontradmirál pobřežní stráže John W. Mauger prozradil, že přibližně 500 metrů od přídě vraku Titaniku bylo objeveno pole trosek, které pravděpodobně patřilo pohřešovanému plavidlu. Poznamenal, že toto pole trosek svědčí o „katastrofické implozi“ a zřejmě „odpovídá katastrofické ztrátě tlaku v tlakové komoře“ uvnitř ponorky.
Mauger vyjádřil soustrast rodinám postiženým touto tragickou událostí.
„Po tomto zjištění jsme rodiny okamžitě vyrozuměli,“ řekl. „Jménem pobřežní stráže Spojených států a celého sjednoceného velitelství vyjadřuji rodinám hlubokou soustrast. Dokážu si jen představit, jaké to pro ně bylo. A doufám, že jim tento nález poskytne útěchu v tomto těžkém období.“
Společnost OceanGate vyjádřila vděčnost za úsilí všech, kteří se podíleli na několikadenním pátrání, do něhož se zapojilo několik organizací a zemí, „které poskytly rozsáhlé zdroje a na této misi velmi tvrdě pracovaly“. Společnost uvedla, že oceňuje „jejich odhodlání najít těchto pět pátračů a jejich dny a noci neúnavné práce na podporu naší posádky a jejich rodin“.
Záchranné úsilí zahrnovalo soustředěnou mobilizaci lodí, letadel a sofistikovaného vybavení, ačkoli operace čelila výzvám kvůli měnícím se povětrnostním podmínkám, mořským proudům a stavu moře.
Průlom nastal ve středu, kdy americká pobřežní stráž oznámila úspěšné nasazení podmořského robota kanadským plavidlem, které účinně dosáhlo dna oceánu. Francouzský výzkumný ústav navíc uvedl, že se do operace zapojil také hloubkový robot s kamerami, světly a pažemi.
Úřady doufaly, že podmořské zvuky by mohly pomoci zúžit pátrání, přičemž oblast pokrytí byla rozšířena na tisíce mil a ve vodách hlubokých kolem 4 kilometrů. Představitelé pobřežní stráže uvedli, že v úterý a ve středu byly v oblasti pátrání zaznamenány podmořské zvuky.
Na této zprávě se podílel Jack Phillips. Z původní zprávy newyorské redakce The Epoch times přeložil MiC. Zpráva byla redakčně mírně zkrácena.