Americký prezident Joe Biden pověřil Pentagon a ministerstvo vnitřní bezpečnosti, aby nařídily pohotovost pro 3 000 členů záloh pro případné nasazení v Evropě.

Biden ve svém nařízení uvedl, že rozhodl, že „je nezbytné posílit aktivní ozbrojené síly Spojených států pro efektivní vedení operace Atlantic Resolve v oblasti odpovědnosti amerického Evropského velitelství“.

Není bezprostředně jasné, zda Pentagon opravdu plánuje záložníky v dohledné době nasadit.

Operace Atlantic Resolve zajišťuje nasazení amerických bojeschopných sil v Evropě od roku 2014. Úsilí bylo zahájeno v reakci na ruskou anexi Krymu. Pokračující rotační nasazení vojáků v Evropě má za cíl budovat vojenskou připravenost.

Biden ve svém rozkazu poprvé označuje operaci Atlantic Resolve za pohotovostní operaci.

Generálporučík pozemních sil Douglas Sims z generálního štábu řekl novinářům na čtvrtečním tiskovém brífinku, že nové označení „přináší výhody vojákům a rodinám díky zvýšení pravomocí, nároků a přístupu k záložním silám a personálu“.

Bidenův rozkaz dle něj „potvrzuje neochvějnou podporu a závazek k obraně východního křídla [Severoatlantické aliance] v důsledku nezákonné a nevyprovokované války Ruska na Ukrajině“.

Úroveň rozmístění sil v Evropě zůstává stejná

Podle Bidenova nařízení nesmí nasazené jednotky v žádném okamžiku překročit celkový počet 3 000 příslušníků.

Generálporučík poznamenal, že záložníci, kteří mohou být povoláni do aktivní služby, „nejsou dalšími silami; jsou to síly, které rozšíří to, co tam již máme“.

Jako příklad uvedl, že evropské velitelství USA může časem rozhodnout, že někdo ze záloh může převzít úkoly, které v současné době plní vojáci v aktivní službě. „Pokud jde o to, kam budou jednotky směřovat, záleží skutečně na rozhodnutí velitele evropského velitelství USA.“

Evropské velitelství USA (EUCOM) se připravuje využít nové pravomoci zavazující Spojené státy k zajišťování kolektivní bezpečnosti NATO, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí amerického námořnictva kapitán Bill Speaks.

„Tyto pravomoci zajistí dlouhodobou odolnost EUCOM při pokračující zvýšené úrovni přítomnosti a operací. Současná úroveň rozmístění sil v Evropě se tím nezmění,“ poznamenal.

Působení USA v Evropě

V roce 2022 Bidenova administrativa posílila rozmístění amerických sil v Evropě o dalších 20 000 vojáků, čímž se celkový počet amerického vojenského personálu v Evropě zvýšil na 100 000 osob.

Od invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 poskytly Spojené státy Ukrajině bezpečnostní pomoc ve výši více než 40 miliard dolarů.

Během tohoto týdne se Biden setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a dalšími vedoucími představiteli G-7 na summitu NATO v Litvě, během něhož spolu s dalšími vedoucími představiteli uskupení vydal společné prohlášení o podpoře Ukrajiny.

Joe Biden řekl, že toto prohlášení „dává jasně najevo, že naše podpora bude trvat dlouho do budoucna“, a dodal: „Pomůžeme Ukrajině vybudovat silnou schopnou obranu, a to na zemi, ve vzduchu i na moři.“

Pokud jde o účast Ukrajiny v NATO, poradce USA pro národní bezpečnost Jake Sullivan 12. července zopakoval postoj Bidenovy administrativy, že přijetí Ukrajiny do aliance by pravděpodobně vedlo ke konfliktu s Ruskem.

„Podívejte, chápu přání Ukrajiny být v NATO co nejrychleji. Je to jejich absolutní právo usilovat o přijetí, tlačit na něj a prosazovat ho,“ řekl Sullivan. „Ale každý spojenec v NATO, včetně Spojených států, se musí podívat zpříma na skutečnost, že přijetí Ukrajiny do NATO v této chvíli znamená válku s Ruskem. To je nevyhnutelná skutečnost.“

Překlad a redakční zkrácení původní zprávy americké redakce: Juraj Skovajsa