Vědci z Queenslandského institutu lékařského výzkumu Berghofer oznámili, že vynalezli lék, který dokáže zabránit onemocnění covid-19 a také onemocnění léčit, a to včetně všech nových variant viru SARS-CoV-2.

Ve svém mezinárodně recenzovaném článku zveřejněném v časopise Nature Communications (zdroj) australští lékaři zjistili, že jejich lék dokáže v předklinických studiích zabránit přetrvávajícímu zánětu i opravit poškozenou plicní tkáň.

Již dříve tým zjistil, že virus SARS-CoV-2 se váže na receptor angiotenzin konvertujícího enzymu-2 (ACE-2) na povrchu buňky, čímž spouští replikaci viru.

V tomto novém objevu epigenetička a spoluautorka profesorka Sudha Rao uvedla, že jejich lék přeprogramuje receptor ACE-2 a vytvoří z něj „zámek“ na povrchu buňky, který brání vstupu nových virů do buněk.

„Tento typ léku nebyl nikdy předtím proveden,“ sdělila paní Rao deníku Epoch Times.

„Lék je schopen zastavit replikaci viru, protože brání mechanismu, kterým virus normálně zachvacuje (buňku), ale také brání klíčové části viru, která způsobuje zánět. Je schopen tento zánět zcela odstranit a umožnit plícím plně se zotavit do plné funkční kapacity,“ dodává profesorka.

Dodala, že tento průlom otevírá obrovské možnosti pro léčbu dalších běžných zánětlivých onemocnění, včetně rakoviny, srdečních chorob, artritidy a cukrovky v ledvinách, mozku a srdci.

Jejich cílem je podat lék ve formě injekce, perorálního léku nebo nosního spreje.

Nezávislé laboratoře prokázaly bezpečnost a účinnost léku, takže jejich cílem je po získání dostatečných finančních prostředků zahájit první klinické testy na lidech.

Paní Rao poděkovala za finanční prostředky od filantropů a queenslandské vlády, které výzkum umožnily.

Vědci svůj pokrok připisují také mezinárodním spolupracovníkům, včetně společnosti NanoString Technologies, která s týmem spolupracovala při provádění prvních experimentů digitálního prostorového profilování na světě, a společnosti MetaGene, která jim pomáhala se špičkovou digitální patologickou analýzou.

Potenciální vzájemné přínosy: Antimalarické léky v léčbě covidu-19


Malarické infekce využívají při rozvoji onemocnění stejné receptory ACE-2, což vedlo k doporučení antimalarických léků, jako je hydroxychlorochin, ivermektin a artemisinin, pro léčbu covidu-19.

Ačkoli jedno z nich postihuje především krevní buňky a druhé především plíce, obě onemocnění se vyznačují silnou zánětlivou reakcí na počátku infekce, uvádí se v článku z roku 2022 v časopise Frontiers in Immunology (zdroj).

Z hlediska příznaků mohou obě infekce vést k horečce, únavě, dušnosti, průjmu a bolesti svalů.

Obě nemoci jsou si navíc podobné i tím, že obě potřebují k množení železo. Léky, které jsou schopné zasáhnout zásoby železa nebo zabránit jeho množení, mohou být proto účinné při léčbě malárie i covidu-19.

Z původního článku newyorské redakce deníku The Epoch Times přeložil M. K.

https://www.theepochtimes.com/health/new-drug-could-prevent-covid-19-and-future-variants_5384217.html