Nová struktura má zajistit dlouhodobé přežití německé sítě UN Global Compact. Členství zbrojních firem vyvolalo v minulosti kritiku.
Mají dodržovat lidská práva, chovat se šetrně k životnímu prostředí, předcházet korupci a úplatkářství, vystupovat proti diskriminaci a bránit dětské práci. Síť UN Global Compact Germany (GCD) má nyní přibližně 1 100 členů z řad podnikatelů, občanské společnosti, politiků a od nedávna působí jako registrované sdružení.
Boj proti hladu a chudobě
Síť podporuje podniky na základě výběru deseti univerzálních zásad a 17 „Sustainable Development Goals“ (SDGs) zmíněných na začátku článku. Mezi ně patří boj proti hladu a chudobě, zdraví a vzdělání pro všechny.
Mezi 1 100 členy je přibližně 1 000 společností – od korporací kótovaných na burze DAX až po malé a střední podniky. Všechny se angažují v procesech změn a strategickém ukotvení udržitelnosti. Jedná se o agendu pro udržitelný rozvoj 2030.
Jedním ze zakládajících členů je například společnost BASF. Thorsten Pinkepank, ředitel pro vztahy s udržitelným rozvojem společnosti, komentoval připojení chemického koncernu k síti: „BASF byla jedním ze zakládajících členů v New Yorku v roce 2000 a od počátku je také součástí německé sítě. V nyní vytvořeném sdružení jsme opět zakládajícím členem. Potvrzujeme tím svůj závazek dodržovat deset zásad iniciativy UN Global Compact a Globální cíle OSN.“
Mezi dvanáct zakládajících členů patří společnosti Mercedes, SAP SE, Transparency International Deutschland, Jones Lang LaSalle a Bundesdruckerei Gruppe GmbH.
Požadovaná právní nezávislost
V pozadí založení sdružení stojí požadavek globální iniciativy UN Global Compact, aby všechny místní sítě byly právně nezávislé.
Sophie Benseová, která je v UN GCD zodpovědná za řízení sítě a podávání zpráv, říká: „Vzhledem k tomu, že kancelář UN GCD dříve zajišťovala jménem německé vlády Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), týkal se tento požadavek i nás. Po důkladném posouzení řídícím výborem UN GCD se jako nejvhodnější varianta ukázalo založení sdružení.“
Podle Anoshy Wahidiové, vedoucí oddělení Spolkového ministerstva pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (BMZ), je založení sdružení důležitým krokem, „aby se nyní vytvořily také institucionální podmínky pro dlouhodobé pokračování sítě UN Global Compact Germany“.
Na čem členové vydělávají, není důležité
Nadace jako sdružení má také finanční výhody, protože činnost je nyní dotována z různých finančních zdrojů – včetně peněz daňových poplatníků.
Mezi členy patří také zbrojní korporace, jako jsou Rheinmetall, Jenoptik, MTU, Thyssenkrupp, které patří mezi deset největších ve svém odvětví. Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v listopadu 2021 uvedl, že jejich přítomnost již v minulosti vyvolala kritiku.
Iniciativě je například jedno, čím si její členové vydělávají. Deník cituje generálního ředitele společnosti Rheinmetall Armina Pappergera: „V rámci našeho vlivu se již angažujeme v důležitých oblastech lidských práv, pracovních standardů a ochrany zdraví, jakož i životního prostředí a boje proti korupci.“ V současnosti druhá největší německá zbrojní korporace se k iniciativě připojila v květnu 2021.
Porušování směrnic zůstává bez trestu
Organizace na ochranu míru a životního prostředí Greenpeace tehdy reagovala protestem a uspořádala demonstraci na výroční valné hromadě společnosti Rheinmetall před Spolkovým kancléřstvím.
„Krveprolití v krizových a válečných oblastech začíná zde v Německu, konkrétně u zbrojních společností, jako je Rheinmetall, které se souhlasem německé vlády vyvážejí zbraně do krizových oblastí světa,“ uvedl tehdy expert Greenpeace na odzbrojení Alexander Lurz. Spolková republika totiž každoročně vyveze zbraně v hodnotě několika miliard eur. I to se však podle „FAZ“ vejde pod termín „udržitelného a odpovědného řízení podniků“.
Mezi další body kritiky patří tzv. bluewashing, kdy je sociální angažovanost zdůrazňována způsobem, který přitahuje pozornost veřejnosti, ale skutečnost, že porušení povinností, které si sami uložili, zůstává bez následků.
Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K.