Obvinění bývalé hlavy USA Donalda Trumpa a jeho poradců v Georgii kvůli snaze zvrátit výsledky voleb v roce 2020 komentovalo pro The Epoch Times několik právních expertů.

Obvinění se týkají porušení zákona o zločineckých organizacích (vydírání a korupce, RICO), navádění k porušení přísahy veřejného činitele, spiknutí za účelem spáchání padělání prvního stupně a spiknutí za účelem podání falešných dokumentů.

Mark Miller, právník Pacific Legal Foundation, uvedl, že ačkoli není „ani příznivcem, ani odpůrcem prezidenta Trumpa“ , je znepokojen rostoucím trendem.

Tento nový případ spolu s dalšími případy trestního stíháním v New Yorku, na Floridě a v hlavním městě USA, „každý z nich odráží znepokojivou tendenci“.

„Zdá se, že naše země upadá do kriminalizace politiky. Kriminalizovat něco, co je už tak špinavou hrou, neslouží ani v nejlepším zájmu země, ani žádné straně, a přesto jsme tady,“ řekl.

Miller je znepokojen aplikováním zákona RICO, který byl poprvé uzákoněn na federální úrovni v roce 1970, aby šel proti mafii. Vlastní zákony RICO pak přijalo i přes 30 států.

Protože však byl zákon napsán „velmi široce“, byl používán k trestnímu stíhání osob, které RICO „ve skutečnosti neměl postihovat“.

Takovýmto „nejznámějším případem“ je RICO, které bylo použito ke stíhání pro-life aktivisty Josepha Scheidlera za protesty proti potratům.

Nejvyšší soud však v roce 2006 rozhodl v jeho prospěch s tím, že RICO „nebyl zamýšlen k tak rozšířenému použití, že Joeova práva na svobodu projevu nemohou být omezena tvrzením, že ohrožoval jiná ústavní práva“, řekl Miller.

Prezident Trump bude argumentovat tím, že „smí věřit a říkat, že si myslí, že vyhrál volby, a jak se to uplatňuje zde v Georgii, že si myslí, že přepočet by zvrátil počet hlasů, které potřeboval k vítězství – není to odlišné od toho, jako [když] viceprezident [Al] Gore cítil [ve volbách v roce 2000], že kdybyste spočítali každý jeden hlas na Floridě, vyhrál by?“ dodal Miller.

„A pak k tomu všemu přidáte, že mnoho z těchto spoluobviněných jsou právníci,“ řekl a pokračoval: „Takže teď nejen říkáte, že prezident Trump nesmí věřit, že vyhrál a snažit se bojovat proti výsledku nejinak než viceprezident Gore, ale říkáte, že se nemůže spoléhat na právníky.“

„Tito právníci dávají Trumpovi rady a říkají: ‚Ano, můžete usilovat o zvrácení voleb a tady je strategie‘. Ale teď je to o tom ‚ne, neměl jste ty právníky poslouchat – ve skutečnosti to, co vám radili, bylo trestné‘.“

Viceprezident Gore zpochybnil výsledek voleb v roce 2000, stejně jako John Kerry v roce 2004 a Hillary Clintonová v roce 2016.

„Není prostě bezdůvodné, aby si Američané mysleli, že jejich kandidát byl podveden, a my jsme nikdy předtím neřekli, že se to rovná kriminálnímu chování,“ dodal Miller.

Specialista na RICO

Advokát Etan Mark z advokátní kanceláře Mark, Migdal a Hayden v Miami, který obhajoval mnoho RICO případů, uvedl, že vznesená obvinění dle RICO ho nepřekvapila. Tento zákon označil za „užitečný, když chcete zahrnout nároky proti rozptýlené skupině lidí bez skutečné formální příslušnosti, kteří ale všichni pracují na společném cíli“.

Obžaloba začíná „předpokladem, že je trestné pokusit se zvrátit federální volby“, a poté úředníci „vymezují všechny věci, které Donald Trump udělal nebo řekl na podporu prokázání tohoto konkrétního trestného činu“, včetně prohlášení na sociálních sítích a komunikace se státními úředníky v Georgii.

„Je samozřejmě rozdíl mezi využitím soudního procesu k tvrzení, že došlo k nějakým problémům v souvislosti s volbami, a tím, že předstoupíte před skupinu lidí a vznesete nepravdivé obvinění,“ řekl Mark.

Rozdíl mezi Gorem a Trumpem dle něj spočívá v tom, že jakmile soudy rozhodly, „Gore uznal prohru“.

Ale prezident Trump vystoupil v celostátní televizi a řekl „každému, kdo poslouchal, že volby byly ukradeny a výsledky jsou nelegitimní …, využil své lidi a sám se podílel na komunikaci s různými představiteli v celém státě Georgia, aby je přiměl k nezákonnému jednání, které by mu pomohlo zvrátit volby“, tvrdí Mark.

„A myslím, že právě v tom je jádro obžaloby,“ dodal právník.

Obvinění „se nezdá být silné“

Advokát Curt Levey z neziskové organizace Committee for Justice sdělil, že obžaloba „se rozhodně nezdá být silná“, a poznamenal, že se „snaží pochopit“, co přesně je základním trestným činem.

„Není dostatečně vysvětleno, že spiknutí za účelem spáchání X není trestným činem, pokud X není trestným činem,“ řekl Levey.

Obžaloba se podle něj podobá případu ovlivňování voleb, který v D. C. vůči exprezidentovi vznesl zvláštní vyšetřovatel Jack Smith.

„[Říkají]: ‚Opravdu se nám nelíbí způsob, kterým jste zpochybnili výsledky voleb. Opravdu si myslíme, že jste se zachovali špatně, a teď se to pokusíme vtěsnat do nějakých existujících zákonů‘,“ řekl Levey.

Znepokojivé jsou dle něj také útoky na právníky Donalda Trumpa.

„Každý právník, který chtěl Trumpovi pomáhat, musel v podstatě rezignovat, pokud pracoval pro velkou právnickou firmu, musel čelit tomu, že na něj budou podány stížnosti advokátní komory,“ řekl Levey.

„Byl to jasný vzkaz zastrašující každého, kdo by chtěl pomoci, od pomoci Trumpovi nebo komukoli jinému, koho levice považuje za hrozného člověka, a nyní to vidíme znovu, skutečně obžalováváme tyto právníky.“

„Tento hon na čarodějnice, tento pokus dostat Trumpa do vězení, ničí tolik demokratických norem. Jednou z nich musí být právo na zastoupení. Nemyslím si, že by tito právníci udělali něco špatného. Určitě zaujímali agresivní postoje, ale to je to, co má dobrý právník dělat.“

Profesor práva z Cornellu, William Jacobson, řekl Stevu Lanceovi z NTD, sesterského média deníku The Epoch Times, že úřady Georgie provádějí na Donalda Trumpa a jeho příznivce útok rapidní dominance (shock-and-awe – šokový paralyzační útok vojenské taktiky za použití velké síly a jejich projevů)

„Nesouhlasím s chováním Donalda Trumpa po volbách, ale také si nemyslím, že bylo trestné,“ řekl Jacobson.

Překlad a redakční úprava původní zprávy americké redakce: Kateřina Kudláčková.