Od ledna 2024 bude zrušena snížená sazba daně na potraviny v gastronomii. Oborové sdružení DEHOGA se obává hromadného zavírání restaurací. Požaduje, aby se od zvýšení sazby DPH upustilo. Ministr financí Lindner zatím váhá.

Léto znamená pro restauratéry také období nejlepších obchodů. Proto by se mohlo zdát, že restauratéři jsou v současné době velmi spokojeni. Ale není tomu tak. Důvodem je, že na konci roku vyprší snížená sedmiprocentní sazba DPH na jídlo.

V době covidové krize snížila tehdejší federální vláda sazbu daně na potraviny z devatenácti na sedm procent. Toto nařízení mělo být původně již dávno zrušeno, ale loni bylo opět prodlouženo až do konce roku 2023. Od ledna příštího roku by opět platila běžná, mnohem vyšší sazba daně. V současné době však proti tomu existuje velký odpor.

Průmysl zaostává v obratu

Asociace restaurací DEHOGA právě spustila internetovou petici „7 procent na potraviny v gastronomii musí zůstat“. Touto kampaní chce sdružení vyvinout tlak na politiky, aby příští rok DPH nezvyšovali. Sdružení gastronomických podniků si pro petici stanovilo cíl 50 000 podpisů. Od zahájení kampaně 4. srpna petici podepsalo 35 415 příznivců.

Asociace tvrdí, že je „rozporuplné a narušuje hospodářskou soutěž“, pokud by se jídlo v restauracích opět zdaňovalo devatenácti procenty, zatímco jídlo s sebou, ze supermarketu nebo rozvážkové jídlo by se nadále zdaňovalo sedmi procenty.

Zástupci odvětví dále tvrdí, že po třech po sobě jdoucích letech ztrát hotely a restaurace ještě nedosáhly takové úrovně obratu, jakou mělo odvětví před covidem. Podle Spolkového statistického úřadu je obrat očištěný o inflaci stále o 11,4 procenta nižší než v roce 2019, tvrdí se dále v petici. Mezitím se podle ní počet zdanitelných podniků v odvětví snížil z 222 400 v roce 2019 na 186 600 v roce 2021.

Pokud by se sazba DPH v příštím roce zvýšila, museli by restauratéři a hoteliéři výrazně zvýšit ceny. Spolkový svaz DEHOGA varuje před „cenovým šokem pro hosty“.

„Chamtivá inflace“ v gastronomii?

Návštěva restaurace v Německu se již prodražila. Ve srovnání s rokem 2020 se cena hlavního chodu v červenci 2023 zvýšila o 19,6 procenta. Ukazuje to index spotřebitelských cen Spolkového statistického úřadu.

Odvětví toto zvýšení opakovaně zdůvodňuje vyššími náklady na mzdy, elektřinu a potraviny. Hostům jsou proto podávány menší porce a „šťavnatější“ ceny.

Vzhledem k rychlému růstu cen se ne každému chce věřit, že restauratéry k tomuto zdražování vedou pouze okolnosti. Do oběhu se dostává slovo „chamtivá inflace“. Hospodští by inflace využili k výraznému zvýšení zisku. Pro Joachima Ragnitze, zástupce ředitele mnichovského institutu Ifo, je toto obvinění zcela pravdivé. Podle jeho výpočtů „podniky v pohostinství a dopravě zvýšily své ceny mnohem více, než by se dalo očekávat pouze na základě zvýšených cen vstupů“ – tedy cen, jako jsou energie.

Mezitím se pohostinství důrazně brání obvinění, že by mohlo být jedním z „vítězů inflace“. Nadále se potýkají s nedostatkem zaměstnanců, vyššími náklady a dynamickými cenami v obchodě s potravinami.

V rozhovoru pro časopis Focus shrnul mluvčí Německého svazu hotelů a restaurací (DEHOGA) situaci německých restauratérů: „Hojně navštěvované restaurace, hospody a kavárny někdy poskytují klamný obraz.“ Mluvčí dále pokračuje: „Po covidu představují nedostatek pracovních sil, vysoká inflace a prudký nárůst dodatečných nákladů na zaměstnance pro toto odvětví i nadále obrovské problémy.“ Podle něj není pohostinství „zdaleka z nejhoršího venku“.

Hosté se drží dál od restaurací

Zda je zvyšování cen cestou vpřed, se teprve ukáže. Restaurace v prázdninových regionech si již stěžují, že přicházejí o zákazníky. Například internetový portál Moin píše, že na ostrově Usedom v Baltském moři zejí letos pokladny některých restaurací prázdnotou. Venkovní terasy jsou prý téměř prázdné. Není to proto, že by se na Usedomu zhroutil cestovní ruch. Vzhledem k vysokým cenám dávají hosté přednost občerstvení ve snack baru před návštěvou restaurace. Ztráty z obratu na „slunečném ostrově“ se zřejmě nezměrně zvyšují. Pokud příští rok dojde ke zvýšení DPH pro restauratéry, může být situace pro mnohé provozovatele ještě horší.

Ve volební kampani v roce 2021 kancléř Olaf Scholz (SPD), tehdy ještě spolkový ministr financí, slíbil, že sníženou sedmiprocentní sazbu daně ponechá natrvalo. O tom se však již dlouho nemluví.

Ani kancléř, ani ministr financí Christian Lindner (FDP) nevysílají žádné signály o prodloužení snížení pro pohostinství po uplynutí stávajícího termínu.

Pokud by snížení pokračovalo i poté, spolková pokladna by v roce 2024 přišla o 3,3 miliardy eur (79,2 miliardy Kč). Zdá se, že vláda se této částky nechce vzdát.

Na jaře se již CDU a CSU zasadily v návrhu zákona ve Spolkovém sněmu za zachování snížené sazby na stravování. V návrhu se uvádělo: „Konkurenceschopnost gastronomického sektoru musí být v zásadě dále posílena s ohledem na rostoucí zátěž, především v důsledku vysokých cen energií a nákupních cen (…).“ V návrhu se také uvádělo, že „je třeba dále posilovat konkurenceschopnost gastronomického sektoru“.

Návrh byl v červnu většinou semaforské koalice ve Spolkovém sněmu zamítnut. Do konce roku 2022 by polovina restauratérů označila svou situaci opět za dobrou až velmi dobrou. Kromě toho by musela být opět respektována dluhová brzda spolkového rozpočtu, zdůvodnily tehdy své odmítnutí SPD, Zelení a FDP.

Zejména SPD argumentovala tím, že v současné době platná snížená sazba daně je ve zprávě spolkové vlády o dotacích uvedena jako třetí nejdůležitější dotace.

Ministr financí Lindner stojí na brzdě

Přesto se o navazující úpravě diskutuje i v koalici. Jak před několika dny informoval list Rheinische Post, politici koalice opakovaně zdůrazňovali, že vypršení platnosti současného pravidla bez náhrady by mohlo způsobit krach mnoha podniků.

Problémem však je, že peníze nyní chybí na každém kroku. Spolkový rozpočet na rok 2024 je proto pod diktátem ministra financí. Ten se bez 3,3 miliardy eur nechce obejít. „V průběhu parlamentních konzultací o spolkovém rozpočtu na rok 2024 bude třeba otázku případného pokračování snižování posoudit s ohledem na listopadový odhad daní,“ uvedl pro Rheinische Post mluvčí ministerstva financí.

Lindner chce zřejmě vyčkat na výsledky daňových odhadů a v listopadu zjistit, jaký je tam prostor.

Příští pátek se kancléř Olaf Scholz a spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová (oba SPD) setkají ve Frankfurtu se zástupci DEHOGA v rámci společné předvolební cesty po Hesensku. Tématem pak bude zajištění kvalifikované pracovní síly. Pravděpodobně se bude řešit také téma snížené sazby DPH. 

původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila G. K