Případy nákazy covidem-19 v Číně jsou znovu na vzestupu s tím, jak se šíří nová varianta eris (EG.5). Jak však zjistili naši reportéři, čínští lékaři k nemoci přistupují jako k nachlazení.

Od poloviny srpna informovala řada lidí z celé Číny na sociálních sítích, že buď oni sami, nebo lidé kolem nich jsou znovu infikováni covidem.

Lékař z velkoměsta Čchung-čching řekl 31. srpna deníku The Epoch Times, že nyní se v podstatě každý den objevují pozitivní případy covidu-19, což je více než v předchozích několika měsících. Lékař ve městě Čang-čou v jihovýchodní provincii Fu-ťien sdělil The Epoch Times, že k němu nyní chodí pacienti, kteří se covidem nakazili už podruhé nebo i potřetí.

Obyvatelka Tchien-ťinu napsala: „Znovu jsem se nakazila covidem-19. Příznaky jsou podobné jako poprvé, ne lehčí! Bolest začala v krku a skončila v ledvinách. Bolí mě klouby po celém těle a bolí mě pravá ledvina.“

Lékař z Pekingu napsal 28. srpna v příspěvku na Weibo: „Primář oddělení respiračních infekcí, který na WeChatu instruoval, jak brát léky, byl sám infikován covidem-19 s bolestmi v krku a bolestí hlavy. Virus je příliš nakažlivý.“

Lékař z provincie Fu-ťien řekl 31. srpna listu The Epoch Times, že s pacienty, kteří jsou nakaženi covidem, ale nemají výsledek antigenního testu, se zachází, jako by byli nachlazeni. Přiznal však, že covid-19 je nakažlivější.

Lékař ve Wu-chanu také řekl The Epoch Times: „Poté, co byl covid-19 v lednu kategorizován na infekční onemocnění třídy B, ambulance již neprovádí testování PCR testy, takže nyní nejsou k dispozici žádné údaje o epidemii. V poslední době přichází do nemocnice mnoho lidí, protože mají horečku. Lékaři nedokáží určit, zda jejich horečku způsobilo běžné nachlazení nebo jiné důvody.“

Doktor také uvedl, že číslům, která zveřejnila Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, už nikdo nevěnuje pozornost a že neexistuje žádný léčebný manuál pro případy infekcí způsobených variantou EG.5.

Žádná opatření se nekonají

EG.5, také známý jako eris, je dominantní podvariantou omikronu v mnoha provinciích pevninské Číny, uvedlo 19. srpna Čínské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na sociální síti WeChat.

„Podíl varianty EG.5 mezi cirkulujícími kmeny koronaviru vzrostl z 0,6 procenta v dubnu na 71,6 procenta v srpnu,“ uvedl zdravotnický úřad.

Od doby, kdy byla letos v únoru poprvé detekována v Indonésii, se subvarianta omikronu XBB.1.9.2 (eris), rozšířila do nejméně 52 zemí. Světová zdravotnická organizace (WHO) ji označila za variantu, kterou je třeba sledovat.

Vysoký výskyt subvarianty eris je způsoben hlavně jeho zvýšenou schopností unikat imunitním buňkám, což snižuje neutralizační schopnost protilátek produkovaných předchozími infekcemi, uvedla zdravotnická agentura.

Zaměstnanci pekingského Centra pro kontrolu a prevenci nemocí řekli 29. srpna The Epoch Times, že v současné době nejsou k dispozici žádné údaje o reinfekcích covidem-19 nebo související hospitalizaci a prozatím nebyla zahájena žádná opatření nebo související politiky, které by se s reinfekcemi vypořádaly.

Vládnoucí čínská komunistická strana v prosinci loňského roku náhle upustila od své drakonické politiky přísných lockdownů, aniž by přijala jakákoli preventivní opatření, což vedlo k masivnímu propuknutí nákazy covidem v celé zemi a úmrtí velkého počtu lidí. lidé. Nejlepší čínští virologové odhadli, že nakaženo bylo 80 procent populace.

Mezitím režim snížil 8. ledna klasifikaci covidu-19 na „nemoc třídy B s kontrolou na úrovni třídy B“. Teď, když se infekce znovu rozmohly, úřady neinformovaly veřejnost ani nedošlo k zavedení žádných preventivních opatření.

Komentátor aktuálních událostí v Číně, Li Jüan-chua, řekl 29. srpna listu The Epoch Times, že ať už jde o loňské uspěchané ukončení pandemických opatření nebo o léčení nového kola infekcí jako nachlazení, režim se vždy řídil svou vlastní logikou, která řeší lékařskou krizi politickými prostředky a přístupy.

„Nerespektuje život a nepřijímá náležitá opatření k řešení incidentů veřejného zdraví na základě skutečné situace, (protože) si myslí, že politika je důležitější než všechno ostatní,“ uvedl Li.

Na článku spolupracovali Siao Lu-šeng a Luo Ja.

Z anglického originálu na The Epoch Times přeložil Ondřej Horecký.