Ruská vláda obvinila Kyjev, že zatahuje Austrálii do rusko-ukrajinské války poté, co ukrajinská vláda údajně použila k útokům na ruské území bezpilotní letouny vyrobené v Austrálii.

„Australské drony jsou ve skutečnosti používány k úderům na cíle v Rusku,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v internetovém příspěvku a dodala, že Austrálie je zatahována do konfliktu.

Zacharovová rovněž obvinila australskou vládu, že „nadšeně přispívá k protiruské kampani řízené z Washingtonu“ a zároveň se snaží před veřejností skrýt „nezáviděníhodné okolnosti svědčící o tom, že Austrálie je stále více zatahována do konfliktu na Ukrajině“.

Australské kartonové drony

Obvinění a komentáře mluvčí ruského ministerstva zahraničí následují po použití australských bezpilotních dronů k útoku na ruské letiště Kursk, které je podle ukrajinského velvyslance v Austrálii Vasyla Myrošnyčenka kritickým výchozím bodem pro útoky na Ukrajinu.

V příspěvku na sociální síti X (dříve známé jako Twitter) Myrošnyčenko uvedl, že letiště je „legitimním cílem“ ukrajinských ozbrojených sil proto, že „Rusko využívá toto letiště k zahájení vojenských operací a vysílání raket na Ukrajinu“.

Video: Nebezpečné zbraně z kartonu? Australské drony válčí na Ukrajině

Malé letouny vyrábí australská společnost SYPAQ a jsou vyrobeny z voskovaného krabicového kartonu a gumiček. Na Ukrajinu byly vyvezeny v plochých baleních, které se na místě poskládají, jako nábytek z IKEY. Drony jsou součástí australského daru bezpilotních leteckých systémů (UAS) Ukrajině v hodnotě 33 milionů dolarů. Letouny mohou nést až pětikilový náklad.

Podle únorového vyjádření australského vicepremiéra Richarda Marlese mají systémy UAS sloužit ukrajinským ozbrojeným silám jako pomoc při průzkumu na bojišti. „V reakci na žádosti poskytuje Austrálie ukrajinské vládě další bezpilotní letecké systémy; tato podpora poskytne ukrajinským ozbrojeným silám zpravodajské, pozorovací a průzkumné schopnosti na bojišti, protože pokračují v boji proti neoprávněné agresi Ruska,“ uvedl.

Zdá se však, že drony mohou být upraveny i pro útočné akce, pokud nesou výbušný náklad.

Austrálie je jedním z největších poskytovatelů vojenské pomoci ukrajinské vládě mimo země NATO, doposud vyčlenila Kyjevu 890 milionů dolarů. To zahrnuje více než 710 milionů dolarů vojenské pomoci, včetně bezpilotních leteckých systémů, 120 vozidel Bushmaster, 56 obrněných vozidel M113, 28 nákladních vozidel M40, houfnice M777, protipancéřové zbraně a řadu osobního vybavení.

původního článku australské redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková ml.

Přečtěte si také

Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů
Německo se chystá radikálně změnit dotování obnovitelných zdrojů

Německá koalice chce upustit od minimálních výkupních cen energie z obnovitelných zdrojů i od dotací za negativní tržní ceny. Tím, že stát podpoří pouze jednorázové investiční náklady, majitelé fotovoltaických elektráren přijdou o zaručený příjem.

Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují
Příroda klade bariéry rizikovým virům, zatímco čínské laboratoře je prolamují

Zatímco vědci usilují o zlepšení lidského zdraví a blahobytu, výzkum zisku funkce by mohl způsobit více škody než užitku. Mnoho virů v přírodě je vysoce smrtelných, nicméně člověka nakazit nemohou. Strach nastává, až když tyto viry prolomí druhovou bariéru.

Jak na nemoci denivek a růží
Jak na nemoci denivek a růží

Denivky trpící houbou listových pruhů jsou obvykle vysazeny ve stínu nebo v blízkosti vody. Otázka: Moje...

Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně
Šokující svědectví: promluvil dosud první člověk, který přežil násilné odebírání orgánů v Číně

Pravděpodobně jediný známý člověk, který přežil násilné odebírání orgánů čínským režimem, vyprávěl svou zkušenost na tiskové konferenci 3. 7. ve Washingtonu.

Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny
Pět způsobů, jak podpořit plánování rodiny

S klesající světovou populací možná nastal čas přehodnotit naše plánování rodičovství. Zprávy z posledních několika desetiletí...