Ruská vláda obvinila Kyjev, že zatahuje Austrálii do rusko-ukrajinské války poté, co ukrajinská vláda údajně použila k útokům na ruské území bezpilotní letouny vyrobené v Austrálii.

„Australské drony jsou ve skutečnosti používány k úderům na cíle v Rusku,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v internetovém příspěvku a dodala, že Austrálie je zatahována do konfliktu.

Zacharovová rovněž obvinila australskou vládu, že „nadšeně přispívá k protiruské kampani řízené z Washingtonu“ a zároveň se snaží před veřejností skrýt „nezáviděníhodné okolnosti svědčící o tom, že Austrálie je stále více zatahována do konfliktu na Ukrajině“.

Australské kartonové drony

Obvinění a komentáře mluvčí ruského ministerstva zahraničí následují po použití australských bezpilotních dronů k útoku na ruské letiště Kursk, které je podle ukrajinského velvyslance v Austrálii Vasyla Myrošnyčenka kritickým výchozím bodem pro útoky na Ukrajinu.

V příspěvku na sociální síti X (dříve známé jako Twitter) Myrošnyčenko uvedl, že letiště je „legitimním cílem“ ukrajinských ozbrojených sil proto, že „Rusko využívá toto letiště k zahájení vojenských operací a vysílání raket na Ukrajinu“.

Video: Nebezpečné zbraně z kartonu? Australské drony válčí na Ukrajině

Malé letouny vyrábí australská společnost SYPAQ a jsou vyrobeny z voskovaného krabicového kartonu a gumiček. Na Ukrajinu byly vyvezeny v plochých baleních, které se na místě poskládají, jako nábytek z IKEY. Drony jsou součástí australského daru bezpilotních leteckých systémů (UAS) Ukrajině v hodnotě 33 milionů dolarů. Letouny mohou nést až pětikilový náklad.

Podle únorového vyjádření australského vicepremiéra Richarda Marlese mají systémy UAS sloužit ukrajinským ozbrojeným silám jako pomoc při průzkumu na bojišti. „V reakci na žádosti poskytuje Austrálie ukrajinské vládě další bezpilotní letecké systémy; tato podpora poskytne ukrajinským ozbrojeným silám zpravodajské, pozorovací a průzkumné schopnosti na bojišti, protože pokračují v boji proti neoprávněné agresi Ruska,“ uvedl.

Zdá se však, že drony mohou být upraveny i pro útočné akce, pokud nesou výbušný náklad.

Austrálie je jedním z největších poskytovatelů vojenské pomoci ukrajinské vládě mimo země NATO, doposud vyčlenila Kyjevu 890 milionů dolarů. To zahrnuje více než 710 milionů dolarů vojenské pomoci, včetně bezpilotních leteckých systémů, 120 vozidel Bushmaster, 56 obrněných vozidel M113, 28 nákladních vozidel M40, houfnice M777, protipancéřové zbraně a řadu osobního vybavení.

původního článku australské redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková ml.