Grilované kuře by mělo být lahodné, vláčné, křehké a plné chuti. Až příliš často se však stává, že je zvenku spálené, uprostřed syrové nebo vysušené na kost a tuhé jako kůže z bot.

Podívejte se sami, co všechno možná děláte při grilování kuřete špatně:

 • Začínáte se studeným, mokrým kuřetem: Před kontaktem s rozpáleným grilem by se kuře mělo zahřát na pokojovou teplotu a otřít papírovými utěrkami, dokud nebude na dotek suché.
 • Potíráte grilovací omáčkou hned na začátku: Protože barbecue omáčka obsahuje cukr, rychle se připaluje ještě dlouho předtím, než je kuře propečené. S omáčkou počkejte až na posledních pět minut pečení.
 • Nedostatečně solíte: Kuřecí maso, které je nedostatečně osolené, bývá mdlé nebo zcela bez chuti. Pokud nemůžete kuře před grilováním naložit do slaného nálevu nebo marinády, ochuťte ho dostatečně a rovnoměrně zvenčí. A pokud grilujete celé kuře, nezapomeňte ho okořenit i zevnitř.
 • Nepoužíváte kuchyňský teploměr: Přesná kontrola teploty je tajemstvím dokonale ugrilovaného kuřete.
 • Nenecháte ho po ugrilování odpočinout: Krájení kuřete ihned po sundání z grilu není dobrý nápad. Než se do něj pustíte, nechte kousky alespoň pět minut odležet. Celé kuře by mělo odpočívat 20 až 30 minut.

Nejlepší recepty na grilování kuřecího masa

Chcete si být jisti, že už nikdy nebudete plýtvat penězi za katastrofálně ugrilované kuře? Řiďte se těmito jednoduchými radami, zejména tou o používání kuchyňského teploměru.

 • S kostí: Pokud chcete šťavnaté, vláčné a chutné kuře, zvolte kousky s kostí a kůží. Po ugrilování kůži odstraňte, pokud ji nechcete jíst.
 • Vykostěná prsa rovnoměrně naklepejte: Pokud grilujete prsa bez kostí, je třeba, aby byla rovnoměrně tlustá. Kousky vykostěného kuřete vložte do uzavíratelného plastového sáčku a těžkou pánví nebo paličkou na maso do nich bušte tak dlouho, dokud nebudou mít stejnou výšku jako nejtenčí část. Nedělejte je příliš tenké; tloušťka by měla být asi 2 centimetry.
 • Nakládejte do marinády nebo slaného nálevu: Kuře namočte do jednoduché marinády z 1/2 šálku olivového oleje, 1/4 šálku citronové šťávy, 3 stroužků drceného česneku a 1/2 lžičky kuchyňské soli na dobu nejméně jedné hodiny. Nebo si připravte tento jednoduchý nálev: 3,5 litru teplé vody, 3/4 šálku soli, 2/3 šálku krystalového cukru, 3/4 šálku sójové omáčky a 1/4 šálku olivového oleje. Kuře ponechejte v nálevu až na 24 hodin. V obou případech kousky kuřete nejprve dobře okapejte a před položením na gril je osušte papírovými utěrkami.
 • Čistý, namazaný gril: Těsně před položením kuřete na gril se ujistěte, že je gril čistý a rošt naolejovaný (namočte papírovou utěrku do oleje a pak ho pomocí kleští potřete), aby se kuře nepřichytilo.
 • Správná teplota: Před vložením kuřete předehřejte gril na 190 °C.
 • Teplota: Teplotu neodhadujte, stejně se netrefíte. Potřebujete spolehlivý teploměr s okamžitým měřením. USDA doporučuje nechat dosáhnout všechny části kuřete vnitřní teploty 165 °C, přičemž je třeba mít na paměti, že teplota bude po sundání masa z grilu dále stoupat. Zasuňte sondu do nejchladnější části kuřete, obvykle uprostřed nejtlustší části. Mějte na paměti, že kuřecí prsa bez kostí se upečou mnohem rychleji než tmavší kousky s kostí.


Ráda bych se s vámi podělila o své oblíbené recepty na univerzální, jednoduché a laciné marinády a nálevy na webu EverydayCheapskate.com/marinade.

původního článku americké redakce deníku The Epoch Times přeložila Kateřina Kudláčková.