Juraj Skovajsa

21. 9. 2023

Univerzita Karlova se v nově vydaném žebříčku Quacquarelli Symonds (QS) zařadila mezi stovku nejlepších vysokých škol v Evropě a jako první ve východoevropském bloku.

QS provádí celosvětové hodnocení univerzit již od roku 2004. Organizace letos poprvé vydala i samostatný žebříček pro Evropu s názvem „QS World University Rankings: Europe 2024“.

V průzkumu se dle 12 kritérií hodnotilo 688 evropských univerzit a vysokých škol (vyjma Ruska). V českém zastoupení figurovalo 17 institucí.

Nejlepší skóre z našich škol získala Univerzita Karlova. S 65,9 procenta (bodu) se umístila na 86. místě v rámci celé Evropy a na prvním místě v rámci východní Evropy.

Nejlépe si vedla v kritériích, jako jsou mezinárodní výzkumná spolupráce, udržitelnost a mezinárodní výměna studentů (přicházející studenti). Naopak, nejvíce ztrácí v odkazování se na školu ve vědeckých pracích.

„Vzhledem k tomu, že tento žebříček je úplnou novinkou, nemáme tak srovnání z minulých let, jako je tomu u jiných hodnocení. Být však mezi stovkou nejlepších evropských vysokých škol je bezesporu úspěch,“ komentovala výsledek v tiskové zprávě Univerzity Karlovy její rektorka Milena Králíčková.

Jako druhá nejlepší česká škola je dle žebříku Masarykova univerzita, která je 161. nejlepší v rámci Evropy a čtvrtou nejlepší ve východoevropském regionu. Mezi další nejlépe hodnocené školy v ČR patří ČVUT v Praze, VUT v Brně a Palackého univerzita.

Nejlépe z celé Evropy dopadl Oxford se 100 procenty a v těsném závěsu ETH Zurich (99,4 procenta) a Cambridge (98,7 procenta).

Pokud jde o celosvětový žebříček QS, ve kterém se hodnotí devět kritérií, je Univerzita Karlova na 248. místě. Jde o její nejlepší umístění od roku 2016. Nicméně v roce 2014 byla na 233. místě.

Absolutní světové prvenství patří v nejnovějším průzkumu americké MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Související témata