Zdenka Danková

27. 9. 2023

VYSOČINA: Zoo Jihlava se může pochlubit dalšími úspěchy i na poli teraristickém. Nedávno se zde úspěšně vylíhla mláďata aligátorů čínských.

Na svět přišla trojčata scinků šalomounských (Corucia zebrata). Protože obvykle u těchto scinků většinou přichází na svět jedno veliké mládě, někdy dvojčata, jedná se o raritu. Trojčata se narodila v historii poprvé a rovněž celosvětově se jedná o raritu. Návštěvníci je mohou vidět v expozici společně s rodiči – jejich terárium se nachází na horním podlaží Tropického pavilonu.

„Scink šalomounský je chován v Zoo Jihlava od roku 1989 a za tu dobu se zde narodilo již 38 mláďat. Obvykle se rodí jedno, výjimečně dvě mláďata, která již při narození dosahují třetinové velikosti dospělého jedince. Právě dvojčata se u nás již několikrát narodila, letos se ale v historii vůbec poprvé narodila mláďata hned tři! Jedná se o raritu světového významu,“ uvádí zoo na svém Meta profilu.

Celá rodina se drží pohromadě ve své expozici, jako je tomu i ve volné přírodě, kde se přes den společně ukrývají v dutině stromů. Podobně se i zdejší rodina scinků ukrývá ve stromové dutině.

Scinkové šalomounští jsou stromovým druhem, velice dobře šplhají díky silným drápům a pomáhají si chápavým ocasem. Právě díky tomu, že se jejich ocas přizpůsobil, aby jim byl nápomocný během šplhání na stromy, tak ztratil schopnost autotomie – takže ho nemohou odvrhnout jako jiné druhy ještěrů (kteří ho odhazují v případě nebezpečí).

Scink šalomounský – (Corucia zebrata) je ohrožen především ztrátou přirozeného prostředí, mezi jejíž příčiny se řadí rozpínající se lidská populace. (Dana Oberreiterová)

Scink šalomounský je monogamní a má nízký rozmnožovací potenciál. Páření probíhá obvykle při západu slunce.

Tento druh žije v trvalých párech, které tvoří velké rodinné skupiny. Samice po 6 až 8 měsíční březosti rodí jedno velké mládě, které dosahuje velikosti více než třetina dospělého jedince, někdy se mohou narodit i dvojčata.

Dospělí jedinci se živí výhradně rostlinami, mláďata konzumují trus rodičů, aby si vybudovala specifickou střevní mikroflóru, která jim pomáhá během trávení.

Scink šalomounský je ohrožen především ztrátou přirozeného prostředí, mezi jejíž příčiny se řadí rozpínající se lidská populace. Je endemitem Šalomounových ostrovů.

Ukrývaný lenochod

Dalším narozeným přírůstkem je mládě lenochoda, a to dalo chovatelům pěknou fušku vyfotit.

„Vyfotit ho není jednoduché, protože se drží pevně na břiše svojí matky, která si ho pečlivě hlídá. Na svět přišlo 6. září a zatím se má čile k světu. Celá lenochodí rodinka se nachází v pavilonu Hacienda Escondido, kde návštěvníci při troše štěstí mohou mládě zahlédnout. Jelikož se malý lenochod narodil mimo hlavní návštěvnickou sezónu, nebylo nutné pavilon uzavírat,“ konstatuje Simona Kubičková, vedoucí marketingového oddělení.

V zoo se nachází 4 lenochodi. Rodičovský pár, loňská samice a letošní mládě. Lenochody dvouprsté chovají od roku 1998 a mláďata zde přichází na svět pravidelně.

Související témata