Mária S. Szentmagyari

13. 10. 2023

Solidarita za pohřešované a oběti je obrovská – a obyvatelé Izraele se spojují. Pomoc je všude, protože „každý je nějakým způsobem postižen“.

Uprostřed teroristických útoků v Izraeli je nyní hlavním zájmem místních obyvatel podpořit ty, kteří to potřebují. Rozdělují jídlo a nápoje, mnozí pomáhají s péčí o zraněné. Místo toho, aby chodili do práce, přijímají uprchlíky a podporují rodiny, které hledají své blízké – a starají se o osiřelé děti.

„Teď nezáleží na tom, jaké rozpory a potíže jsou v politice země nebo kdo za to může. Všichni se jen snaží pomoci obětem,“ říká Epoch Times Dana Y., izraelská herečka a dobrovolnice z Tel Avivu. A také: „Izrael je malý, každého to nějakým způsobem postihlo.“

Na záchraně a pomoci lidem pracuje mnoho chatových skupin a malých místních týmů po pěti až sedmi lidech. Navzdory válečnému stavu obyvatelstvo projevuje disciplínu a základní služby zůstávají dostupné.

Pátrání po pohřešovaných dětech a členech rodiny

V Izraeli je v současné době po teroristických útocích a únosech pohřešováno více než 100 osob. Mnoho z nich jsou malé děti a starší, nemocní lidé.

Jedním z příkladů je Shiri a její dvě malé děti, devítiměsíční Kfir a tříletý Ariel. Byli brutálně uneseni ze svého domova v kibucu Nir Oz. Příbuzný, který je hledá, Shiriin bratranec, žádá o pomoc ve skupině WhatsApp. Zmizel také Shiriin manžel Yardan a její dva rodiče Yossi a Margaret. Rodina neví, co se s nimi stalo.

Rodina Efrat Zailerové také zmizela. Mladá matka dvou malých dětí (Shiri) a její tchyně (Margaret) potřebují péči. (Se svolením týmu Hasbara)

Mnozí hledají své příbuzné. Podle Dany Y. pomáhá místním obyvatelům v pátrání po pohřešovaných příbuzných mnoho lidí z měst v blízkosti útoků.

Hledají, zatímco vedle padají rakety

Místní síly uzavírají oblasti, kde stále probíhají teroristické útoky. V chráněných zónách mezitím pokračuje pátrání po pohřešovaných. Nedávno byla na jihu země nalezena skupina více než 20 osob. Pohřešovaní se již nějakou dobu skrývali před teroristy. Několik z nich byly malé děti.

Edna Etrongová z Kibucu Nir Oz zveřejnila tuto fotografii. Domy v její vesnici byly vypáleny, většina obyvatel zabita a mnozí uneseni. Dne 8. října byli zbylí přeživší evakuováni. Edna hledá děti na obrázku. (S laskavým svolením Edny Etrongové prostřednictvím „Israel Story“)

Místní anonymní zdroje sdělily Epoch Times, že doufají, že Palestinci pod mezinárodním tlakem rukojmí propustí – čas však běží a hrozí pokračování masakru.

Místní chatové skupiny jsou zaplaveny hrůznými obrázky, které ukazují pohřešované členy rodin, mrtvá těla a masakry. Mezi nimi je i případ nepředstavitelné krutosti: starší žena byla zavražděna na kameru –záběry pak Hamás zveřejnil na její vlastní stránce na Facebooku, aby „informoval“ rodinu.

Jedna rodina, všichni zabiti: Tamar, Jonatan a jejich děti Šachar (6), Arbel (6), Omer (4). (Se svolením „Israel Story“)

Zázračné osvobození

Existuje však i několik příběhů lidí, kterým se podařilo uprchnout: Sarah (pseudonym) a dvěma malým dětem se podařilo uprchnout z Gazy.

(Video zveřejněno s laskavým svolením izraelského týmu Hasbara)

Teroristé se do jejího domu vloupali v noci. Sarah se ukryla ve skříni. Teroristé ji objevili. Poté Sarah spolu se sousedovým 4,5měsíčním miminkem a čtyřletým synem vytáhli z bytu a unesli. Podle ženy byli její sousedé zabiti. Všude kolem hořelo mnoho budov, byly tam velké kaluže krve.

Čtyřletý chlapec stále vzlykal a křičel, aby ho teroristé, kteří ho drželi, pustili. Možná právě jeho chování vedlo k tomu, že ženu s oběma dětmi teroristé náhle opustili, když dorazili do Gazy. Jako zázrakem se jí podařilo s dětmi pěšky utéct domů.

Cestou stále slyšeli výbuchy a střelbu. Nakonec se ukryli za písečným kopcem nedaleko svého domu, aby unikli dalšímu teroristickému komandu.

V současné době nejsou žádné kontakty na zajaté rukojmí.

Spojení sil

Podle Dany Y. panuje v celé zemi velká jednota. Vojáky a záchranáře podporují také jídlem a pitím. Každodenní život je zcela převrácený naruby. Několik lidí je schopno pracovat doma, ale většina se zapojuje a pomáhá. Školy jsou po celé zemi zavřené, na většině míst je zásobování normální. K dispozici jsou potraviny, voda a také elektřina.

V nově postavených domech je bezpečná místnost speciálně na ochranu před raketovými útoky. Na jiných místech musí lidé v případě útoku opustit svůj dům a jít pěšky na místo chráněné před raketami.

Lidé v Tel Avivu nevědí, jaká je čeká budoucnost. Ale teď není ten správný čas dělat si s tím starosti, říká Dana Y.

Zatím se všichni soustředí na zastavení útoků. „Potom se určitě můžeme zamyslet nad tím, co by se v zemi dalo udělat lépe, aby se něco takového nestalo, ale teď mají všichni plné ruce práce.“

Ztráty jsou již nyní obrovské. Dosud bylo podle odhadů zabito více než 1300 lidí (k 13. říjnu). Předpokládá se, že více než 3 400 lidí je zraněno. Pokračuje pátrání po pohřešovaných osobách, a to jak osobní, tak online.

„Jako moderní západní země prostě nedokážeme pochopit, jak je v dnešním světě možné tak brutální násilí. A jak je možné, že tito teroristé nacházejí podporu,“ shrnuje své dojmy Dana Y.

Z původního článku německé redakce deníku The Epoch Times přeložila Gabriela Kalinová. Článek byl doplněn o aktuální počet obětí.

Související témata

Související články