Zatímco americký prezident Joe Biden dnes navštíví Izrael, aby ukázal americkou podporu Tel Avivu, jeho ruský protějšek odjíždí na dva dny do Pekingu, kde se setká s vůdcem čínského režimu Si Ťin-pchingem.
Biden přijíždí do Izraele demonstrovat podporu odvetným vojenským operacím vůči Hamásu. Má se setkat s premiérem Benjaminem Netanjahuem a dalšími významnými izraelskými politiky.
Mluvčí Rady národní bezpečnosti Bílého domu John Kirby novinářům sdělil, že americký prezident bude informován o strategii Izraele, tempu jeho vojenských operací a situaci rukojmích v Gaze.
Bidenova agenda zahrnuje opětovné potvrzení podpory Spojených států pro izraelské „právo bránit se a jít po teroristech Hamasu“, shromažďovat informace o rukojmích, „abychom mohli vyvinout politické možnosti“ a „diskutovat o kritické potřebě, jak dostat humanitární pomoc do Gazy, stejně jako schopnost nevinných civilistů dostat se ven“.
Diskuse se také budou týkat toho, „co [izraelští představitelé] věří, že potřebují, aby mohli nadále bránit svůj lid, a poskytování humanitární pomoci civilistům v Gaze „způsobem, který neprospívá Hamásu, ale ve skutečnosti prospívá lidem v Gaze“, uvedl Kirby.
Dostat rukojmí ven
Prezident Biden poté odcestuje do Jordánska a setká se s Jeho Veličenstvem králem Abdalláhem, egyptským prezidentem Abdal Fattáhem El-Sísím a předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem.
Setkání v Jordánsku se bude týkat i humanitární pomoci. Kirby poznamenal, že Hamás nezastupuje „velkou většinu“ obyčejných Palestinců. „Jsou zde také oběťmi Hamásu,“ řekl Kirby a dodal, že teroristé Hamásu se ukrývají v civilních domech a školách a v tunelech pod rezidencemi a prakticky využívají obyvatele Gazy „jako lidské štíty“.
Zdůraznil také, že Egypt hraje „významnou roli“ při zajišťování bezpečného přechodu pro obyvatele Gazy přes přechod Rafáh. Američtí představitelé jednali s Egyptem o otevření přechodu, aby se cizí státní příslušníci v Gaze mohli dostat do Egypta výměnou za poskytnutí humanitární pomoci palestinským civilistům shromážděným u Rafáhu uprostřed izraelské blokády.
Izrael se zavázal pokračovat v blokádě, pokud Hamás nepropustí více než 120 rukojmích rozličných národností. Izrael se připravuje na možnou pozemní operaci v Gaze s cílem porazit Hamás a zachránit izraelská rukojmí.
Putin v Číně
Ruský prezident Vladimir Putin dnes vycestoval do Číny, kde se zdrží dva dny. V rámci širšího úsilí o prohloubení partnerství obou národů se setká osobně s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem.
Putin přijede do Pekingu na mezinárodní fórum iniciativy Pás a stezka (Nová hedvábná stezka) a podle informací státních médií ho budou doprovázet ruští ropní magnáti Alexej Miller a Igor Sečin, kteří stojí v čele energetických gigantů Gazprom a Rosněft.
Cesta je pro Putina prvním opuštěním hranic bývalého Sovětského svazu od doby, kdy na něj Mezinárodní trestní soud vydal zatykač kvůli nucené deportaci ukrajinských dětí. Osobní setkání bude letos již druhým mezi ruským a čínským prezidentem.
Čína podporuje Rusko navzdory mezinárodnímu tlaku
Čína a Rusko vyhlásily partnerství „bez hranic“ jen několik týdnů před ruskou invazí na Ukrajinu. Bidenova administrativa považuje Čínu a Rusko za největší hrozby pro americký národ.
Obě mocnosti od roku 2022 pracují na rozšíření svého faktického spojenectví v diplomatických, ekonomických a vojenských oblastech. Během březnové návštěvy Moskvy Si Ťin-pching prohlásil, že on a Putin provádí „změnu, jaká tu nebyla sto let“.
Čínský režim se následně dostal pod mezinárodní „palbu“ za pokračující podporu Ruska během probíhající války na Ukrajině. USA obvinily Komunistickou stranu Číny, že zvažuje poskytnout Rusku vojenskou podporu pro válku s Ukrajinou, přičemž Washington zařadil na černou listinu řadu čínských podniků, které dodávají vojenský materiál Rusku.
„[Čína] neustoupila ze svých vazeb s Moskvou, natož aby použila tlak na Putina, aby se pokusil zkrotit svou invazi na Ukrajinu,“ uvedla 26. září Patricia Kimová, členka think-tanku Brookings Institution během panelové diskuse.
„Je jasné, že Si Ťin-pching vidí Putina jako svého nejdůležitějšího partnera při narušování toho, co považuje za západní světový řád,“ dodala Kimová.
V článku bylo použito zpravodajství našich kolegů ve Spojených státech.