Izraelská armáda (IDF) uvedla, že masivní výbuch, který v úterý údajně zabil stovky lidí v nemocnici ve městě Gaza, nebyl způsoben izraelským leteckým útokem, jak tvrdí Hamás, ale zbloudilou raketou jiné teroristické organizace přidružené k Hamásu.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze řízené Hamásem oznámilo, že při explozi v nemocnici al-Ahlí zahynulo přinejmenším 500 lidí. Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja obvinil z neštěstí Izraelce a označil jej za „masakr“ a „masovou vraždu“. Zároveň vyzval OSN a arabské národy, aby útok odsoudily.
Izraelské síly obvinily z výbuchu teroristickou organizaci Islámský džihád, menší a ještě radikálnější palestinskou skupinu, než je Hamás, která sdílí mnoho cílů a postojů Hamásu, včetně zastávání vehementně protiizraelského postoje.
„Mohu oznámit, že podle analýzy operačních systémů IDF byla v čase, kdy byla zasažena nemocnice al-Ahlí al-Madí v Gáze, vypálena teroristy v Gaze salva raket, která prolétala v těsné blízkosti nemocnice. Zpravodajské informace z několika zdrojů, které máme ve svých rukou, ukazuje, že za selhání rakety, která zasáhla nemocnici v Gaze, je zodpovědný Islámský džihád,“ uvedl v televizním vysílání mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.
Jonathan Concirus, další mluvčí IDF, upřesnil pro list India Today, že palestinské rakety, které se vyrábějí lokálně, jsou často vadné. Podle něj jedna z raket vypálených z Gazy, která mířila na Izrael, přestala krátce po vypálení fungovat, uprostřed letu částečně explodovala a poté se zřítila na nemocnici, kde způsobila masivní výbuch.
Concirus dodal, že k tomuto závěru dospěli analýzou radarových záznamů, vlastní aktivity v tom čase a videozáznamů z dronu. Z dalších zdrojů si pak ověřili původ raket. Mluvčí zároveň odsoudil západní reportéry, kteří nekriticky přebírají tvrzení Hamásu jako pravdu, aniž by si ověřili fakta. „Pokud chtějí ověření a důkazy od nás, měli by chtít ověření a důkazy také od Hamásu,“ uvedl Concirus.
Izraelská armáda rovněž upřesnila, že k výbuchu došlo na parkovišti nemocnice a že skutečný počet obětí nelze ověřit.
Na účtu X rovněž izraelská armáda zveřejnila nahrávku, o níž uvádí, že jde o zachycenou komunikaci členů Hamásu, v níž otevřeně připouštějí, že nešlo o izraelskou raketu:
Islámský džihád obvinění z útoku odmítá a viní Izrael, že se „usilovně snaží uniknout odpovědnosti za brutální masakr, který spáchal“, informovala agentura AP.
Arabský svět se bouří
Neštěstí v gazské nemocnici vyvolává ve světě další propalestinské protesty a reagují i arabští vůdci. Jordánský ministr zahraničí oznámil, že ruší regionální summit v Ammánu, kterého se měl zúčastnil americký prezident Joe Biden při své návštěvě Blízkého východu.
Na summitu, kterého se měli zúčastnit také jordánský král Abdalláh II., palestinský prezident Mahmúd Abbás a egyptský prezidentem Abdal Fattáhem el-Sissím, se přitom měla probírat řešení izraelsko-palestinského konfliktu a jak zabránit jeho rozšíření.
Jordánský ministr zahraničí Ajmán Safadí řekl pro státní televizi, že Jordánsko uspořádá summit pouze tehdy, když se všichni shodnou na tom, že jeho účelem bude „zastavit válku, respektovat lidskost Palestinců a poskytnout pomoc, kterou si zaslouží“, informovala agentura AP.
Biden se chce před dnešním jednáním s Benjaminem Netanjahuem vyzbrojit dostatečnými informaci o neštěstí. „[Prezident Biden] nařídil týmu národní bezpečnosti, aby shromáždil co nejvíce informací a souvislostí. Všichni chceme vědět, jak se to mohlo stát,“ uvedl mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby, který dodal, že Biden bude klást izraelskému vůdci „nepříjemné otázky“.