Zdenka Danková

29. 10. 2023

Zábavná pyrotechnika se v posledních letech masově rozmohla a nachází oblibu u lidí, libujících si v atraktivní zábavě, jako je odpalování petard, ohňostroje, barevná světla apod. To, co lidí tolik baví, však děsí jiné tvory.

Jsou to naši zvířecí kamarádi.

Když exploze duní tmou, vyděšená zvířata jsou v panice, venku i uvnitř obydlí.

Společnost pro zvířata z. s. jedná se zástupci orgánů, kterých se legislativně týká problematika „zábavní“ pyrotechniky. Nedávno se setkali se zástupci ministerstva životního prostředí. Ministerstvo je nakloněno výraznému omezování této pyrotechniky, především odpalování amatérskou veřejností.

O konkrétní stanovisko požádali přímo ministra Mgr. Petra Hladíka. Ministr se k problematice vyjádřil takto:

„Podporuji rozšíření regulace prodeje zábavní pyrotechniky. Dnes si každý může koupit a odpálit veškerou zábavní pyrotechniku s výjimkou nejsilnější kategorie F4. Tu mohou nakoupit pouze tzv. osoby s odbornou způsobilostí ve specializovaných obchodech. Podle mého názoru by měla volně dostupná zůstat jen nejméně nebezpečná pyrotechnika v kategorii F1, která zahrnuje např. dortové fontány nebo prskavky. Odpovědnost za nákup a používání silné zábavní pyrotechniky silnějších kategorií by měla být svěřena způsobilým osobám. Stejně je tomu například v Irsku.

„Dosavadní masové používání silné zábavní pyrotechniky často bezprostředně ohrožuje zdraví a životy lidí i zvířat. V době, kdy s klimatickými změnami přicházejí častější sucha, zvyšuje riziko požárů. Produkuje nadměrný hluk, toxické zplodiny a nebezpečný odpad. Proto by měla být důsledněji regulována,“ dodal ministr


K petiční akci se připojila také herečka Nela Boudová. (Společnost pro zvířata, z. s. )

K petiční akci se připojila také herečka Nela Boudová, která ve videu požádala, aby více lidí podpořilo zákaz zábavné pyrotechniky.

„Vy, kteří máte pejsky, víte, co to s nimi dělá. Sama na Silvestra, i když hraju, utíkám domů a nedovolila bych si nechat ty „kuličky“ (pejsky) bez dozoru, protože jsou úplně šílený, to víte všichni… Je to určitě něco, bez čeho se obejdeme. Zkuste prostě slavit jiným způsobem.“

Petice již dosáhla 10 tisíc podpisů, takže spolek je oprávněn jít s touto peticí na Petiční výbor Poslanecké sněmovny a žádat její projednání na plénu Poslanecké sněmovny. Spolek chce však dosáhnout získání 15 tisíc podpisů.

Přečtěte si také

Ve Sněmovně už je novela, jež zastavuje růst sociálních odvodů živnostníků

Skupina poslanců nastupující koalice ANO, SPD a Motoristů předložila Sněmovně novelu, jež zastavuje růst sociálních odvodů živnostníků.

Schillerová: V rozpočtu chybí miliardy na výdaje MPSV a financování zemědělství

V návrhu státního rozpočtu na příští rok chybí podle místopředsedkyně ANO a bývalé ministryně financí Aleny Schillerové

V kauze Dozimetr přibylo 13 nových obviněných, mezi nimi i Redl a Kos

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v další větvi rozsáhlé korupční kauzy Dozimetr nově obvinili 13 lidí a čtyři firmy.

Na prezidenta České lékařské komory kandiduje Jan Přáda, vůdce protestu nespokojených lékařů

„Vím, že pro mnohé může být moje kandidatura vnímaná jako kontroverzní. Nečiním tak z osobních antipatií či neúcty, ale z přesvědčení, že po dvaceti letech je legitimní nabídnout alternativu a zahájit debatu o budoucím směřování...“

Poláci žádají Mela Gibsona, aby nedával roli panny Marie herečce, která podporuje „právo na potrat“

Fotku s nápisy „toto je válka“, „právo na potrat“, „jděte do p**ele“ zveřejnila Smutniaková se zdviženým prostředníčkem na svém instagramovém účtu. Tím vyjadřovala protest proti konzervativním polským zákonům o potratech.

Stroj nakládá rudný materiál obsahující vzácné zeminy na hromadu v přístavu v čínském Lianyungangu, před nakládkou na loď.
Konec čínského monopolu na vzácné zeminy se blíží, strategie Pekingu se obrací proti němu, tvrdí experti

Spojené státy, EU a asijští spojenci rozšiřují těžbu a výrobu vzácných zemin mimo Čínu, aby snížili závislost na jejích dodávkách. Nové dohody a podpora firem mají zajistit stabilní zdroje a omezit čínský tlak. Přísné exportní kroky Pekingu urychlují hledání alternativ.

Pohled na velkou ceduli „ASEAN Malaysia 2025“ před moderním panoramatem Kuala Lumpuru, kde se konal summit ASEAN.
Nepřipuštění deníku Epoch Times na asijský summit zapadá do vzorce zasahování čínského režimu

Epoch Times a NTD nebyly během cesty amerického prezidenta Donalda Trumpa po Asii vpuštěny na hlavní tiskové akce summitů ASEAN a APEC, přestože měly schválené akreditace. Řetězec technických výmluv vyvolal podezření na tlak čínského režimu.

Demonstranti v Paříži nesou transparent s nápisem „Zničte kapitalismus“ během protestu proti pracovněprávním reformám v červnu 2016.
Závist: Morální rozklad v srdci socialismu

Závist se ukazuje jako motor snahy o rovnost „shora dolů“, která místo podpory talentu a úspěchu vede k podezírání, nivelizaci a trestání výjimečnosti. Takové prostředí oslabuje inovace i prosperitu a mění ideál rovnosti v tlak na to, stát se průměrným.

Jak čas strávený u obrazovky ovlivňuje jednotlivé orgány

Vědecky podložené důvody, díky kterým možná budete chtít trávit méně času na telefonu. ZÁKLADNÍ PRŮVODCE Odborně posoudil: Jimmy Almond, M.D. Pohlceni svými chytrými telefony ztrácíme pojem o čase, zatímco palcem bez námahy posouváme nekonečné proudy zábavného obsahu. Mezitím několikapalcový displej tiše vyzařuje modré světlo a vytváří elektromagnetická pole (EMF). Tyto vlivy si možná ani neuvědomujeme, […]