ČTK

7. 11. 2023

O prohloubení keňsko-české obchodní spolupráce, bezpečnosti i dopadech klimatických změn dnes český premiér Petr Fiala jednal s keňským prezidentem Williamem Rutem. Podle keňské hlavy státu chce Nairobi vyjít Čechům vstříc v byznysu i turismu a bude zkoumat možnost bezvízového styku pro Čechy, kteří chtějí do Keni přicestovat na dovolenou nebo za podnikáním. Fiala měl původně z Keni dnes odpoledne odletět do Nigérie, ale cesta byla na poslední chvíli zrušena. Zda to souvisí s proizraelským českým hlasováním v OSN, předseda vlády odmítl komentovat.

Fiala je v Keni jako první předseda české vlády. Podle keňského prezidenta je Česká republika velmi váženým partnerem v oblasti obchodu, ochrany přírody, nových technologií či obrany. O tom, jak by české firmy mohly přispět k modernizaci keňské armády, dnes Fiala jednal s keňským ministrem obrany Adenem Dualem.

Podle Fialy Keňa “představuje stabilizační prvek v jinak neklidném regionu” a bezpečnostní spolupráce s Nairobi již funguje. Zároveň se ale objevují v Keni nové příležitosti pro český obranný průmysl. Možnosti pro české firmy v Keni Fiala spatřuje také v zemědělství, vodohospodářství či rekonstrukci keňské energetické infrastruktury. Premiéra na cestě doprovází početná česká podnikatelská delegace.

Keňa podle prezidenta Ruteho disponuje obrovským lidským kapitálem a kvalifikovanými pracovníky v IT sféře. Kromě toho chce Nairobi posílit zemědělský export do EU v podobě avokád, ořechů, kávy, čaje a dalších lokálních plodin.

Fiala, který je od soboty na návštěvě subsaharské Afriky a do Keni přiletěl z Etiopie, měl dnes odpoledne odletět do Nigérie. Návštěva ale byla na poslední chvíli zrušena. Podle vlády Nigérie českou stranu informovala, že není schopna zajistit odpovídající program. Od diplomatických zdrojů zaznělo, že by to mohlo souviset s proizraelským hlasováním ČR v OSN v kontextu izraelské války proti hnutí Hamás v Pásmu Gazy.

Na otázku, zda zrušení cesty s Izraelem souviselo, premiér odmítl odpovědět. Podle něj však ČR kvůli zrušené cestě “nic neztrácí”.

Ve středu dopoledne Fiala z Keni odletí do Ghany, která bude předposlední zastávkou na jeho africké cestě. Tu zakončí v Pobřeží slonoviny.

Související články