Jaroslav Pešta

7. 11. 2023

Nejsledovanější epizodu Tuckera Carlsona o zlu socialismu na nové platformě Elona Muska – X (dříve známé jako Twitter) – zhlédlo více než 400 milionů lidí.

Ačkoliv další epizodu nesledovaly stamiliony lidí, je její obsah neméně závažný. Američtí „demokraté” se snaží odsoudit Donalda Trumpa, lídra v předvolebních průzkumech, z (ne)kriminálního činu a vyřadit ho tak z volebního klání během příštích prezidentských voleb.

Přeložili jsme pro vás tu nejzajímavější část rozhovoru Tuckera Carlsona s profesorem Victorem Davisem Hansonem. Celou epizodu si můžete poslechnout v anglickém jazyce pod výše uvedeným odkazem.


„Už neexistuje nic jako krádež, lež a podobně. Všechno jsou to jen konstrukty. Všechno, co je užitečné k získání moci, je považováno za legitimní. Neužitečné je nelegitimní. Tak (zastánci progresivní levice) definují morálku. Myslím, že jsme příšerně naivní, když si neuvědomujeme, že jsme uprostřed revoluce. Myslíme si, že stále hrajeme v rámci známých mantinelů či pravidel, a ono to tak není. Je načase se probudit.“

— profesor Victor Davis Hanson

Tucker Carlson:

Pokud si někdy říkáte, proč vám trvalo tak dlouho, než jste pochopili, co se nyní děje v americké politice, nedivte se. Není to vaše vina. Pro většinu Američanů je těžké pochopit naprostou nepoctivost amerického liberalismu. Prakticky nic, co liberál říká, není pravdivé. A jejich lži nejsou jen obyčejné lži. Jsou tak nestoudné, agresivní a nekonečné, že pro normálního člověka je těžké pochopit, co se vlastně děje.

Před 30 lety nás například liberálové začali poučovat o toleranci. Nejprve tiše, pak stále hlasitěji. Jak jste tehdy mohli tušit, že ve skutečnosti plánují zavést nejméně tolerantní věk v americké historii? Málokdo to čekal, ale je to tady. Stejnou chybu bychom neměli opakovat.

Liberálové nám nyní říkají, že mají v plánu chránit americkou demokracii, a to je jasné znamení, že s ní hodlají skončit. Za rok a měsíc od tohoto týdne se ve Spojených státech uskuteční celostátní volby. V demokracii mohou občané volit kandidáta podle svého výběru. To není jen vlastnost volebního systému. Je to jeho podstata. Vládnou lidé. Mohou do Washingtonu poslat koho chtějí, moc v rukách mají oni.

Letos se však liberálové ve jménu obrany demokracie rozhodli vyškrtnout jméno Donalda Trumpa z volebních lístků. Ve státech po celé zemi je Trump v čele prezidentského klání. V současnosti v průzkumech poráží Joea Bidena. Přesto se liberálové rozhodli, že byste neměli mít dovoleno zvolit ho prezidentem. To není demokracie. Je to její pravý opak – totalita.


„Letos se liberálové ve jménu obrany demokracie rozhodli vyškrtnout jméno Donalda Trumpa z volebních lístků. V USA po celé zemi je Trump v čele prezidentského klání. V současnosti v průzkumech poráží Joea Bidena. Přesto se liberálové rozhodli, že byste neměli mít dovoleno zvolit ho prezidentem. To není demokracie. Je to její pravý opak – totalita.“

— Tucker Carlson

Dnes dopoledne (3. 10. 2023 – pozn. překl.) stanul Donald Trump v New Yorku před soudem v občanskoprávním sporu žalovaném státní generální prokurátorkou, jehož cílem je výslovně znemožnit Trumpovi dostat se do Bílého domu. Případ je součástí rozsáhlejšího soudního tažení proti Trumpovi, které zatím obsahuje 91 obvinění z trestných činů, všechna jsou politicky motivovaná. Dnešní občanský případ je však obzvláště absurdní. V některých obviněních jeho absurdita dosahuje vrcholu.

Trump je obviněn z nadhodnocování zástavy použité k zajištění půjček, které již i s úroky splatil. Jinými slovy, v tomto případě neexistuje žádná poškozená strana. Největší banky na světě vyhodnotily riziko a na transakci vydělaly, jako ostatně téměř vždy. Žádná osoba nebyla podvedena. Za tento nekriminální čin mohou Trump a jeho děti přijít o své domovy a podniky.

To není soudní jednání, ale groteskní parodie systému, který vytvořili naši předkové, nejspravedlivějšího systému na světě. Jde o nebezpečný moment. Bez legitimního právního systému lidé přestanou respektovat zákony a země se zhroutí. Tady nejde o Trumpa. Jde o zachování Spojených států amerických, i když je v centru dění Trump.

Abychom tedy získali přehled o strategii, která má zabránit Trumpovi v prezidentské kampani a ukončit náš stávající systém, obrátili jsme se na Victora Davise Hansona. Pane profesore, děkujeme, že jste se k nám připojil.

Děkuji za pozvání, Tuckere.

Victor Davis Hanson o Rusku a Ukrajině: Prolomení informační války v rozhovoru pro pořad American Thought Leaders. (The Epoch Times)

Překlad části rozhovoru

Tucker Carlson: Než se dostaneme k podrobnostem právního útoku na Trumpa (při němž podle mého názoru ve skutečnosti nejde o Trumpa) řekněte nám, o co tu podle vás jde?

Victor Davis Hanson: Myslím, že levičáci došli k závěru, že Trump a s ním celá polovina země představuje existenční hrozbu pro jejich vizi, v co nás chtějí proměnit. A tak mají pocit, že jejich ušlechtilé duchovní cíle ospravedlňují jakékoli potřebné prostředky. Proto tomu říkají kritická právní teorie. Ta v podstatě říká, že zákony zakazující krást existují jen proto, že bohatí lidé nekradou: Proto je v pořádku krást. A moderní měnová teorie říká, že když se natiskne co nejvíc peněz, bohatí budou nakonec muset platit vyšší daně nebo sáhnout po 401K (obdoba našeho penzijního připojištění – pozn. překl.).

Totéž platí o hranicích. Krátkodobě jsou všichni na hranici naštvaní, ale v temných zákoutích si pochvalují: za deset let všichni ocení, co jsme udělali. Přivedli jsme 10 až 15 milionů nových voličů. Takže podtrženo, sečteno, myslím, že vědí, že jejich program neoslovuje 51 % lidí, a musí tedy přivést nové voliče nebo změnit systém. Celý náš dlouhodobě budovaný systém – jen aby si udrželi moc. A jsou ochotni do toho jít.

Už neexistuje nic jako krádež, lež a podobně. Všechno jsou to jen konstrukty. Všechno, co je užitečné k získání moci, je považováno za legitimní. Neužitečné je nelegitimní. Tak (stoupenci progresivní levice) definují morálku. Myslím, že jsme příšerně naivní, když si neuvědomujeme, že jsme uprostřed revoluce. Myslíme si, že stále hrajeme v rámci známých mantinelů či pravidel, a ono to tak není. Všechno se zpochybňuje nebo se o tom vyjednává, ať už jde o senátní filibuster (něco jako použití legitimní parlamentní obstrukce – pozn. překl.), sbor volitelů, přijetí nových států, velikost Nejvyššího soudu, volební průkazy, pohlaví, údaje o vzniku Spojených států, používání zájmen – od triviálních záležitostí až po ty existenciální. Jsme uprostřed kulturně ekonomické, politické revoluce. Je načase se probudit.

Co se týče slyšení občanskoprávního případu proti Trumpovi v New Yorku, vnímám to jako komedii. Celá premisa je absurdní. Uniká mi něco, je tam nějaký merit, něco objektivního, co byste k takové žalobě řekl?

V širším pohledu ne, stačí si položit dvě otázky. Rozjela by Letitia Jamesová (členka Demokratické strany a současná generální prokurátorka státu New York, která od svého jmenování v roce 2018 slíbila, že využije své zákonné pravomoci proti bývalému prezidentovi Trumpovi – pozn. překl.) a lidé kolem ní něco takového, kdyby Donald Trump 7. ledna řekl, že se podmínky změnily a že nebude kandidovat? Myslím, že odpověď zní ne.

A druhou je: existuje někdo z gigantů newyorského finančnictví a realitního trhu, kdo by fungoval úplně jinak než Donald Trump? Někdo, kdo by nikdy nepřecenil svá aktiva? Myslím, že i tady je odpověď ne. A k tomu se nabízí i třetí otázka: Když jste si teď tak zasedli na Donalda Trumpa, půjdete systematicky po bankovních žádostech a žádostech o úvěr u řekněme 50 nebo 60 největších developerů v New Yorku, zejména těch, co stojí na levé straně? Tomu nevěřím.

A dobře jste poznamenal, že žádná banka nepodala žalobu, že přišla o peníze. A je dobré si to porovnat s tím, čeho jsme svědky na druhé straně, kdy takový Sam Bankman-Fried šel pouze do domácího vězení v stanfordském kampusu. Nyní se už ví, že jeho rodiče, renomovaní stanfordští profesoři práv podváděli vlastního syna a odčerpávali peníze z jeho hroutící se firmy (kryptoměnová burza FTX – pozn. překl.), která ale byla předtím velkým sponzorem a poskytovatelem milionů dolarů pro Demokratickou stranu. Zdá se, že takové věci nikoho v Demokratické straně neznepokojují.

A pak tu máme Huntera Bidena. Při pohledu na něho se má člověk chuť zeptat Letitiy Jamesové: „Co budete dělat s tímto případem?“ Nebo: „Myslíte si, že by Joe Biden měl nést důsledky toho, že opakovaně, znovu a znovu tvrdí americkému lidu, že o žádném Hunterově podnikání nevěděl a neúčastnil se ho, i když víte, že to nebyla pravda (rok trvající zkoumání notebooku Huntera Bidena přineslo 630ti stránkovou zprávu, která podle jejích autorů dokumentuje 459 porušení státních a federálních zákonů a předpisů synem prezidenta Joea Bidena a jeho obchodními partnery – pozn. překl.) a že na jeho adresu chodily peníze?“


„Myslíte si, že by Joe Biden měl nést důsledky toho, že opakovaně, znovu a znovu tvrdí americkému lidu, že o žádném Hunterově podnikání nevěděl a neúčastnil se ho, i když víte, že to nebyla pravda a že na jeho adresu chodily peníze?“

— profesor Victor Davis Hanson

Je to velmi zvláštní doba. Na jedné straně máte všechny důkazy pro zproštění Donalda Trumpa kvůli takovému asymetrickému zacházení a kvůli tomu, že nikomu nevznikla škoda. A když se na druhé straně díváte na Huntera Bidena nebo Menendeze a všechny jim podobné, říkáte si, jak nám mohou s vážnou tváří tvrdit, že neexistuje jediný důkaz, že by Hunter a Joe jednali nezákonně? Prezident Spojených států, podobně jako víceprezidentka, je naprosto zkorumpovaný a nikdy se z toho nezodpovídal. A nikoho na levici to nezajímá. Ještě důležitější je, že justice nebo státní žalobci vlády Spojených států nad tím drží ochrannou ruku.

Předpokládám, že nebezpečí spočívá v tom, že pokud průměrný člověk dojde k závěru, že systém je nelegitimní, nespravedlivý a že jeho jediným smyslem je prosazovat politická přání těch, kdo ho spravují, co takovému člověku brání uchýlit se k násilí? Jinými slovy, pokud nemáte žádnou moc, pokud váš hlas nic neznamená, pokud je systém na nic, proč se nechopit zbraně?

Myslím, že to zatím vylučují dvě věci. Jedné říkám „pronásledující příšera v mysli“. Spousta lidí si prostě řekne: Já vypínám. Nechci se dívat na Oscary, ani nevím, co všechny ty ceny Tony a Emmy jsou, nedívám se na NBA, nemám nic společného s hollywoodskými filmy, vytvořil jsem si vlastní realitu. A druhá věc je, že v rámci federálního systému máme miliony lidí. Probíhá největší exodus a vznik diaspory, jakou jsme kdy v naší historii zažili. Lidé utíkají z modrých států a modrých měst (ovládaných demokraty) do červených států (ovládaných republikány) a mají pocit, že si znovu vytvoří Ameriku, jak ji kdysi znali, aniž by sami pro to museli něco dělat. Zatím to jakžtakž fungovalo.

Druhá strana ale nebude mít nikdy dost. Nestačí jí dva nebo tři miliony nelegálních přistěhovalců. Musí jich mít osm, devět, deset. Nestačí, že Joe Biden je zkorumpovaný, nestačí, že je non compos mentis (mentálně nesvéprávný – pozn. překl.) nestačí, že jeho program nedává smysl, musíte ho brát víc a víc. Myslím, že stále posouvají hranice i bezpečnostní ventily, o nichž jsem právě mluvil.

Nevím, jestli to bude stačit, ale myslím, že právě teď je tu poslední snaha ze strany konzervativců, kteří se chystají ozvat tak, jak se ještě nikdy neozvali. Říkají: postavíme se společnostem jako Target a Disney (obě ve svých programech propagují zákazníkům trans-gender a LGBTQ+ politiku – pozn. překl.), vyhlásíme, že se postavíme proti hnutí tří pohlaví a pokusíme se vyhrát tyto volby, Bílý dům, Sněmovnu. Musíme se na tom sjednotit. Uvidíme, jestli se to podaří.

Já mám obavy. Všichni říkají, že demokracie je v ohrožení, ale já si myslím, že pokud budou vědět, že za nimi stojí většina lidí (a podle mě ji mají, protože většina o ten progresivní jakobínský program nestojí), ale ani tak nezískají moc, pak budeme ve zcela nové situaci. Ve zcela nové situaci jsme vlastně i teď.

Takže legitimní snahy o zastavení a nápravu tohoto šílenství existují. Uvidíme, co se stane v roce 2024, ale jsem přesvědčen, že útěk do červeného státu nebo odříznutí se od populární kultury už nebude stačit. Je třeba získat kontrolu nad politickým aparátem země ve volbách. Takže ty vaše obavy jsou oprávněné. Pokud nejde ničeho dosáhnout formou férových voleb, co můžete dělat? Proto si myslím, že tyto volby jsou extrémně důležité (i když vím, že všichni říkají, že každé volby jsou důležité). Jsme uprostřed revoluce a je to naše jediná cesta ke kontrarevoluci, k cestě zpět k normálu.

Trump v současnosti vede. Co si myslíte, že se stane, pokud si náskok udrží i za 11 měsíců?

O příštích volbách nemáme žádnou představu, protože zaprvé nikdy proti sobě nestáli stávající a bývalý prezident, zadruhé jsme nikdy neměli úřadujícího prezidenta, který by byl zkorumpovaný jako Joe Biden, ztratil všechny nebo většinu svých kognitivních schopností a byl tak nepopulární. A taky jsme nikdy neměli vyzyvatele, který by se stal obětí soudního komplotu a čelil 91 obviněním.


„Vaše obavy jsou oprávněné. Pokud nejde ničeho dosáhnout formou férových voleb, co můžete dělat? Proto si myslím, že tyto volby jsou extrémně důležité. Jsme uprostřed revoluce a je to naše jediná cesta ke kontrarevoluci, k cestě zpět k normálu.“

— profesor Victor Davis Hanson

Pokaždé, když se říká, že by si to žalobkyně Fani Willisová nedovolila, že něco tak absurdního by si generální prokurátorka N.Y. Letitia Jamesová nedovolila -, pokaždé, když lidé říkají, že by si něco takového nedovolili, oni si to dovolí.

Myslím, že se levice cítí ohrožená, proto tlačí na pilu a snaží se obvinit hlavního republikánského kandidáta. Ta obvinění by nevznesla, kdyby Trump oznámil, že nebude kandidovat. To by ho nechali na pokoji. Jde tedy zjevně o politické kroky, které ho mají zničit psychicky, finančně a samozřejmě politicky. Myslí si, že jim to projde bez odporu, to uvidíme.

Myslím, že nemusíte být podporovatelé Trumpa nebo jeho programu, abyste v současném dění viděli útok na staletý systém, který fungoval lépe než všechny ostatní. Divím se, že to téměř nikdo ve Washingtonu nevidí nebo to není ochoten říct nahlas.

Jediné, čemu nerozumím, je, proč nepostupovali podobně, jako když šli proti McCainovi, Romneymu apod. Na Trumpovi bylo něco, jeho osobnost, která oslovila východní i západní pobřeží. Nebo to byl jeho program, když uviděli konkrétní program MAGA (Make America Great Again – Udělejme Ameriku znovu skvělou – pozn. překl.).

Nebo si řekli: máme představu globálního ekumenismu, takže už nemůžeme mít hranice, a tenhle člověk je chce vrátit. Nebo si mysleli: pro to, kdo jsme, je zcela zásadní, jak vypadáme a jaké jsme rasy, a on by se chtěl vrátit k té šílené myšlence „tavícího kotlíku“ a zničit celé hnutí woke. Myslím, že to pro ně představovalo něco jako DEFCON1 (nejvyšší stupeň pohotovosti v případě akutního nukleárního ohrožení – pozn. překl.) a řekli si, že něco takového nemohou připustit.

Nebyl by to problém, kdyby šlo o představitele nějaké třetí strany, jako byl Ross Perot. S takovými se už v minulosti vypořádali, dokázali si s nimi poradit. Trump ale vyhrál republikánskou nominaci, byl zvolen a teď chce zpátky.

Tak si řekli: musíme udělat všechno, abychom tomu zabránili. Klidně zavrhneme i své předchozí demokratické liberální dědictví organizace ACLU (American Civil Liberties Union), svobodu slova, transparentnost, Churchův senátní vyšetřovací výbor. To vše je už mimo hru. Nic z toho už nechceme. Uděláme vše, co je nutné, abychom zničili vizi nejen tohoto muže, ale i ostatních kandidátů, kteří ji sdílejí. Pokud to neuděláme, vrátíme se k Americe, která se nám nelíbila, nelíbí se nám ani teď a rozhodně nechceme, aby něco takového byla Amerika v budoucnu.

Dovolte mi položit poslední otázku. Pustím k tomu klip, Děje se toho hodně a bez ohledu na to, na jaké straně stojíte, myslím, že každý soudný člověk vidí, že probíhá revoluce nebo že se naše nejzákladnější systémy mění – ať už k lepšímu nebo horšímu. A přesto je zpravodajství stranicky zaujaté a neuvěřitelně povrchní. Takhle vypadá zpravodajství MSNBC o soudním procesu s Donaldem Trumpem.

Videoklip:

Od vydání příkazu je několik korunovačních klenotů Trumpova realitního impéria, na nichž vybudoval svou značku, v nejistotě. Přesný dopad dnešního rozhodnutí se teprve ukáže, ale Trump by mohl přijít o nemovitosti jako Trump Park Avenue, což je jeho luxusní mrakodrap ve čtvrti Lennox Hill na Manhattanu, historický mrakodrap ve finanční čtvrti na adrese 40 Wall Street, golfový klub Seven Springs v newyorském Bedfordu, dokonce i o svůj pozlacený úkryt – byt v Trump Tower, v němž nacházel útočiště ve svém domovském městě. Možná přijde i o svůj zlatý záchod.

Takže po něm jdou na základě nezločinu. Dokonce ani netvrdí, že došlo k trestnému činu nebo že někdo utrpěl škodu. Zabavují mu domov i podniky a MSNBC o tom informuje takhle?

Ano, myslím, že nám stanice MSNBC právě oznámila: Podle nás je to nejen v pořádku, ale podporujeme myšlenku, že vláda může bez příčiny zasahovat do podnikání, zabavit podnik a zničit ho. Myslíme, že to je nejen v pořádku, ale i vtipné, protože na závěr přihodíme drobný fórek o zlatém záchodě, haha. Vše stojí na představě, že teď máme moc něco takového udělat. A protože k tomu máme moc, je to morální a správné. A jestli se vám to nelíbí, co s tím plánujete dělat?

Jediné, co mě napadá jako odpověď je, že takové lidi musíme odstavit, tedy porazit ve volbách. Podle mě nebude stačit vítězství ve sboru volitelů nebo v jedné z větví Kongresu. Chceme-li s tím něco udělat, musíme dosáhnout v prezidentských volbách 55 %, získat „supermajoritu” a získat Kongres. Tak hluboko jsme už stačili spadnout.

A budeme je muset porazit tak, jak jsme to kdysi dokázali s Reaganem. Vydrželo to nějakých osm let. Tenhle levicový revoluční duch je ale jako rez po dešti nebo plevel v trávníku. Vždycky ho tam najdete. Ale nesmíte ho nechat rozrůst a šířit se dál, což jsme právě dopustili. Byli jsme sebeuspokojení a můžeme za to, že jsme tomuto duchu dovolili zabydlet se na univerzitách ve všech našich institucích. Každý podle svého postavení bude muset prohlásit: existují pouze dvě zájmena (pohlaví) a je mi jedno, jestli vás tím naštvu.

Tato země byla založena v roce 1776 (progresivisté usilují o předefinování dějin země tím, že z roku 1619 – roku, kdy Britové poprvé zavedli otroctví ve Virginii – učiní skutečný rok založení USA – pozn. překl.) a je tu hranice, jejíž respektování budeme prosazovat. A prostě řekněte NE všem těm opačným názorům, přijímejte následné pochvaly i útoky a ty berte jako odznak cti. Proč? Jaká je alternativa? Žádná neexistuje, pokud nechcete, aby se vám Spojené státy rozsypaly před očima.

Přesně tak. Život v Naples na Floridě bez televize vás nezachrání.

Nepřekonatelný Victor Davis Hanson. Děkuji vám za rozhovor.

Přeložil Tomáš Staněk, výsledný text upravil Jaroslav Pešta.

Názory uvedené v článku se nemusejí nutně shodovat s názory a postoji Epoch Times.

Související témata

Související články