Kevin McCarthy se stal historicky prvním předsedou americké Sněmovny reprezentantů, který byl sesazen. Stačila k tomu malá skupinka stranických kolegů, kterým došla trpělivost kvůli neplnění slibů o výdajích, které jim dal McCarthy v lednu.
Hlasování pro sesazení McCarthyho prošlo dolní komorou v poměru 216 : 210. Návrh podal v pondělí republikán Matt Gaetz. Se všemi demokraty hlasovalo „pro“ osm republikánů: Matt Gaetz, Andy Biggs, Tim Burchett, Ken Buck, Matt Rosendale, Nancy Maceová, Cory Mills a Eli Crane.
Hlasování předcházel neúspěšný návrh na zamítnutí Gaetzova návrhu a také bouřlivá hodinová diskuze mezi republikány.
Podle několika republikánských členů Sněmovny reprezentantů, s nimiž deník The Epoch Times hovořil v kuloárech, se klíč k pochopení toho, proč se události seběhly tak, jak se seběhly, nachází v (ne)důvěře.
„Důvodem, proč jsme se dostali do tohoto bodu, bylo selhání Kevina McCarthyho. Jediné, co měl udělat, aby se vyhnul tomu, kde jsme, bylo dodržet své slovo, dodržet svůj závazek a alespoň za to bojovat, ale to v srpnu neudělal,“ řekl deníku The Epoch Times před hlasováním jeden z McCarthyho odpůrců.
Standardně mají obě komory Kongresu sepsat během jara ve výborech tucet rozsáhlých vládních výdajových zákonů, pak je v létě a na začátku podzimu projednat, pozměnit, a nakonec schválit před 30. zářím, tj. před termínem kdy končí tzv. fiskální rok federální vlády (fiskální rok je tedy v USA od 1. října do 30. září).
McCarthy však podle oponentů upustil od svých slibů již v dubnu, kdy po jednání s prezidentem Joem Bidenem souhlasil s balíčkem na zvýšení dluhového stropu, který předpokládal, že federální výdaje budou nadále na vysokých hladinách, které začaly v roce 2020 za prezidenta Donalda Trumpa v reakci na pandemii.
Po dubnu si ale sněmovní republikáni dali s 12 rozpočtovými zákony na čas. Když se blížily tradiční srpnové prázdniny, byl McCarthy pod tlakem mnoha svých nejkonzervativnějších kolegů, aby Sněmovna pokračovala v zasedání a pracovala na výdajových opatřeních namísto volna. McCarthy tehdy odmítl „legislativní přestávku“ zrušit.
Poté přišlo září a třenice o výdaje v rozpočtu pokračovaly. Začalo se mluvit o tom, že se rozpočty nestihnou schválit a dojde k tzv. zastavení chodu vlády. Mimochodem, tato situace je v posledních desetiletích poměrně běžnou. Kvůli možným důsledkům takové situace se stupňoval tlak.
McCarthy se pak rozhodl zařadit k jednání rezoluci k dočasnému financování, která překlene časový úsek mezi možným zastavením chodu vlády a schválením standardních rozpočtů.
Konkrétně, 29. září nabídl 30denní rezoluci, která měla částečně snížit výdaje a pověřit Bidenovu administrativu přísnějšími opatřeními k zabezpečení jižní hranice USA s Mexikem. Gaetz a dalších 20 republikánů však tohle nepovažovali za řešení a spolu s demokraty hlasovali proti, čímž tento návrh potopili.
O den později navrhl předseda sněmovny 45denní rezoluci, která zachovávala současnou úroveň výdajů, a ta prošla díky tomu, že ji spolu s demokraty podpořilo i 91 republikánů (stejný počet republikánů byl proti).
„To byla poslední kapka,“ řekl deníku The Epoch Times další z republikánských kongresmanů. Tím se dle něj lednové sliby McCarthyho staly bezpředmětnými a sněmovna se vrátila na cestu, kdy ji senátní demokraté a prezident donutili souhlasit s dalším překopáním rozpočtu.
Dolní komora nyní musí najít někoho, kdo dokáže získat podporu nadpoloviční většiny, tj. 218 kongresmanů. Republikáni mají momentálně 221 křesel, demokraté 212 a dvě jsou neobsazená.
Mezi republikánské kandidáty, kteří byli v posledních dnech zmiňováni a z nichž všichni veřejně odmítli jakoukoli ochotu postavit se proti McCarthymu, patří vůdce sněmovní většiny Steve Scalise, předseda sněmovního justičního výboru Jim Jordan, republikánská „dvojka“ Tom Emmer, předseda výboru pro vnitřní bezpečnost Mark Green a Mike Johnson.
Zvolení McCarthyho předsedou v lednu trvalo tři dny a 15 hlasovacích kol.
Redakční úprava původní zprávy americké Epoch Times.