Americká Sněmovna reprezentantů schválila 7. listopadu legislativní návrh ke snížení platu ministra dopravy Peta Buttigiega na 1 dolar ročně.
Návrh, který na základě tzv. Holmanova pravidla předložila republikánská kongresmanka Marjorie Taylor Greeneová, byl schválen jako pozměňovací návrh k rozpočtové legislativě pro dopravu a bydlení na rok 2024.
Holmanovo pravidlo umožňuje snižovat platy federálních zaměstnanců nebo je propouštět.
Greeneová oznámila schválení dolní komorou na svém účtu na platformě X, přičemž obvinila ministra Buttigiege, že podniká soukromé lety financované daňovými poplatníky.
„Američtí daňoví poplatníci by neměli nést na svých bedrech náklady na jeho okázalé výlety nebo jeho plat,“ sdělila kongresmanka.
Přiložené video pak ukazuje její proslov na půdě Sněmovny reprezentantů, kde prohlásila, že Buttigieg „selhal“ při plnění svých povinností ve funkci ministra dopravy, a uvedla několik příkladů, jako například jeho pomalou reakci na medializované únorové vykolejení vlaku s chemickými látkami v Ohiu v East Palestine.
„Pete Buttigieg nedělá svou práci. Jde mu jen o předstírané focení a soukromé cesty tryskáčem financované daňovými poplatníky, aby si mohl převzít LGBTQ ocenění,“ napsala Greeneová v dalším postu a dodala: „Jsem ráda, že můj pozměňovací návrh prošel, ale on si nezaslouží ani cent.“
Mluvčí ministerstva dopravy komentoval hlasování v dolní komoře pro deník The Epoch Times: „Hlasování republikánů v Kongresu svědčí o nedostatku vážnosti ke skutečným problémům, které mají přímý dopad na Američany a americkou ekonomiku.“
„Ministr je spíše znepokojen sněmovním republikánským návrhem zákona, který drasticky snižuje bezpečnost železnic, přístavů důležitých pro americký dodavatelský řetězec a další kritické infrastruktury, na kterou se denně spoléhají miliony Američanů a amerických podniků. Právě teď naše země potřebuje více investic do infrastruktury, ne méně.“
Během působení Buttigiege ve funkci od roku 2021 došlo k rozsáhlým problémům s globálním dodavatelským řetězcem, prostojům kontejnerových lodí ve velkých přístavech a k několika případům hromadného rušení letů ze strany leteckých společností.
Selhání v oblasti bezpečnosti letectví a železnic
Dne 5. září zaslali republikáni z Výboru pro dohled a odpovědnost Sněmovny reprezentantů ministrovi dopis, v němž ho požádali o poskytnutí informací souvisejících s bezpečnostními selháními v letectví a na železnici, k nimž došlo v celé zemi.
„Z údajů Federálního úřadu pro letectví (FAA) vyplývá, že za celý rok 2022 došlo k 1 730 narušením letových drah, zatímco v letošním roce jich bylo k 24. červenci 2023 již 1 539,“ uvádí se v dopise.
„Od začátku roku 2021 bylo v celé zemi nahlášeno přibližně 2 000 železničních incidentů, včetně přibližně 1 310 vykolejení a 146 srážek.“
Dopis pak vyjmenovává některé z leteckých a železničních incidentů napříč Spojenými státy v posledních letech.
Článek vyšel původně na stránkách americké redakce Epoch Times.